Długi weekend w czerwcu. Idealne miejsce w Polsce
Już wiemy, że tegoroczną majówkę na pewno spędzimy w domu. Oznacza to więcej czasu na zaplanowanie wypoczynku podczas kolejnego długiego weekendu, który będzie miał miejsce już na początku czerwca. Ojców jest jednym z miejsc budzących duże zainteresowanie wśród turystów.
W tym roku może być trudno z wyjazdem na majówkę ze względu na rządowe obostrzenia. Plany można jednak zrealizować w innym terminie – na przykład podczas długiego weekendu czerwcowego, przypadającego z okazji Bożego Ciała pomiędzy 3 a 6 czerwca. Daje to również więcej czasu na znalezienie zupełnie nowej, wyjątkowej miejscówki.
Z danych portalu Nocowanie.pl wynika, że Polacy nie rezygnują z długiego weekendu i pytają o wolne terminy na czerwiec.
- Majówka cieszyła się rekordowym zainteresowaniem, ale w tym samym czasie turyści szukali też noclegów na długi weekend w czerwcu. Już od stycznia czerwcówka była trzecim najchętniej rezerwowanym terminem - mówi Kamila Miciuła, PR manager portalu Nocowanie.pl.
Ojców kusi turystów spokojem
Ekspertka Nocowanie.pl dodaje również, że utrzymuje się trend wybierania bardziej spokojnych lokalizacji, z dala od tłumów. Ojców jest właśnie takim miejscem – spokojnym, cichym, zaskakującym turystów wspaniałą przyrodą Ojcowskiego Parku Narodowego. Jeśli już uciekać z miasta, to właśnie tam!
Malowniczo położona w dolinie Prądnika niewielka miejscowość, będzie idealnym miejscem na weekendowy wypad. Za wyborem tej lokalizacji przemawia również to, że większość atrakcji znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Turyści nie muszą więc martwić się dojazdami, bo wszędzie można szybko dotrzeć, jeśli nie samochodem, to chociażby rowerem. Ojców to świetna baza wypadowa do zwiedzania całej urokliwej okolicy, choć wczasowiczów przyciągają tu przede wszystkim atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego.
Ojcowski Park Narodowy – te miejsca koniecznie trzeba zobaczyć
Ojców to nie tylko siedziba dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego, we wsi dostępna jest także ekspozycja przyrodnicza OPN, mieszcząca się w dawnym hotelu Pod Łokietkiem. Są tu również główne wejścia na teren parku narodowego, który turyści mogą zwiedzać bezpłatnie. Opłaty pobierane są jedynie za wstęp do jaskini Łokietka i Ciemnej, a także do ruin Zamku Kazimierzowskiego.
Charakterystyczne dla miejscowego dla miejscowego krajobrazu są skały ostańcowe. I zobaczymy je za darmo! Najsłynniejszą jest Maczuga Herkulesa, którą można oglądać niedaleko zamku Pieskowa Skała. Na uwagę zasługują również takie formacje jak Brama Krakowska, Igła Deotymy, Rękawica czy Panieńskie Skały.
Kolejna atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego to jaskinie... Szacuje się, że na jego terenie znajduje się ich pięćset, ale turyści mogą wejść tylko do dwóch wspomnianych wcześniej jaskiń Łokietka oraz Ciemnej. Jaskinia Ciemna to także cenne stanowisko archeologiczne – odkryto w niej ślady neandertalczyków, a badaczom udało się nawet zrekonstruować ich obozowisko.
Przez park narodowy biegnie gęsta sieć szlaków turystycznych o łącznej długości 46 kilometrów. Przedłużony weekend w czerwcu wystarczy, by dotrzeć nawet do mniej uczęszczanych zakątków.
Autobusem miejskim do Ojcowa? Czemu nie!
Wypoczynek w Ojcowie może cieszyć się zainteresowaniem również ze względu na znakomitą lokalizację miejscowości. Położona jest bowiem tylko 20 kilometrów od Krakowa, co gwarantuje turystom, ale też mieszkańcom tego miasta, łatwy dojazd.
Na przełomie kwietnia i maja MPK Kraków ma zamiar otworzyć cztery nowe linie rekreacyjne. Jedna z nich zostanie skierowana do Ojcowa. Ma kursować na trasie z krakowskiego Nowego Kleparza do Ojcowskiego Parku Narodowego. To świetna alternatywa dla osób, które nie chcą szukać miejsca parkingowego. Tym bardziej że władze już parku rok temu zwracały uwagę, że podczas długich weekendów parkowanie "na dziko" i rozjeżdżanie terenów stanowi duży problem. Podobnie, jak maseczki jednorazowe oraz inne śmieci pozostawiane przy szlakach.