Dobra. Muzeum Ziemi Doberskiej, Jarmark Doberski i inne atrakcje
Dobra prawa miejskie uzyskała przed rokiem 1331. Po śmierci księcia Bogusława XIV (1637) wraz z resztą księstwa znalazła się pod zwierzchnim panowaniem brandenburskich Hohenzollernów.
W 1338 roku książę Warcisław IV ziemię doberską z miastem i zamkiem nadał w lenno rodowi Dewitzów (Dewiczów), którzy władali nią do 1808 roku. W Dobrej zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, choć w centrum dominują szachulcowe kamieniczki z XVIII i XIX wieku. Budowę zamku zapoczątkował Przybysław II z Parchimia w XIII wieku. W początkach następnego stulecia, gdy Dobra była własnością Henryka de Dobere z rodu Heydebreke, istniały już ceglane mury obwodowe i dom mieszkalny od zachodniej strony. Całość na planie czworokąta obejmowała powierzchnię ponad 900 m². W 1308 roku warownię zniszczyli Brandenburczycy. Po objęciu jej przez Dewitzów ruszyła odbudowa i rozbudowa, nawiązująca do wzorów joannickich. W efekcie wzmocnienia murów obronnych zamek stał się najpotężniejszą twierdzą rycerską w całym księstwie. Około 1540 roku Jost von Dewitz przekształcił zamek w renesansową rezydencję. Część dawnej zabudowy zastąpiono dwoma nowymi budynkami, z których południowy (tzw. Nowy Dom) miał charakter
reprezentacyjny. Rezydencja mieściła dwie „złote komnaty”, dwie wielkie sale i kilkanaście pokoi rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Zniszczenia czasów wojny trzydziestoletniej, spory rodzinne i zadłużenie właścicieli uniemożliwiły utrzymanie tak wielkiego obiektu w dobrym stanie. Zubożały ród Dewitzów w 1808 roku sprzedał posiadłość, a oszczędny nowy właściciel wysadził część zamku w powietrze, by pozyskać materiał budowlany. Zamkowe wzgórze na szczęście ominęły działania II wojny światowej.
Urząd Miejski
Centrum Aktywacji Społecznej ul. Armii Krajowej 24 72-210 Dobra Nowogardzka (91) 391 46 87 (91) 579 05 41 jarmark@dobragmina.pl www.dobragmina.com.pl/jarmark
Jarmark Doberski - impreza organizowana przez Urząd Miejski w Dobrej odbywa się od 2000 roku. Jej program obejmuje koncerty różnorodnej muzyki, pokazy fajerwerków, biegi uliczne, wyścigi rowerowe, występy kuglarzy i szczudlarzy, a także Mistrzostwa Europy w Jedzeniu Kiełbasy Doberskiej. Te dwa weekendowe dni w końcu lipca są też znakomitą okazją do prezentacji walorów turystycznych okolicy i całego regionu, obfitującego w malownicze jeziora (np. Nowogardzkie, Woświn czy Leśne) i piękne krajobrazowo szlaki (np. Szlak Olbrzymów, który prowadzi m.in. do grodziska i śladów średniowiecznego mostu palowego). Kilka punktów programu Jarmarku wiąże się z aktywnością bractw rycerskich: konkurs łuczniczy, Turniej Bractw Rycerskich, pokazy średniowiecznego kowalstwa, zabawy plebejskie, bitwa o zamek lub miasto. Miejscem tych atrakcji jest rynek miejski, wzgórze zamkowe oraz powstająca na czas jarmarku na pobliskiej polanie osada rycerska.
Okolica
Krzywnica – pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku. Kulice – odrestaurowany dwór rodziny von Bismarck. Maszewo – resztki zamku rycerskiego z XIII wieku, przebudowanego w wieku XV. Nowogard nad jeziorem Nowogardzkim – pozostałości murów obronnych z XIV wieku; gotycki kościół mariacki z pięknym XVII-wiecznym ołtarzem i dwiema romańskimi chrzcielnicami; zamek Ebersteinów z XIII wieku, przebudowany w XVIII i XIX stuleciu – od 1820 roku pełni funkcję więzienia. W 1989 roku podczas buntu więźniów dwa budynki więzienne zostały spalone.
Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski