Trwa ładowanie...

Dolina Mnikowska. Nieznane miejsce blisko Krakowa

Okolice Krakowa - który sam w sobie jest niezwykle atrakcyjnym i popularnym wśród turystów miastem - skrywają wiele różnorodnych atrakcji. Jednym z nich jest Dolina Mnikowska - idealna na spacer w otoczeniu przyrody.

Dolina Mnikowska Dolina Mnikowska Źródło: Adobe Stock, fot: Kamil
d1xb8ie
d1xb8ie

Osobom szukającym ciekawego miejsca na spacer lub jednodniową wycieczkę w okolicach Krakowa z pewnością spodoba się jeden z ukrytych skarbów Dolinek Krakowskich. Dolina Mnikowska - bo o niej mowa - to wąwóz o długości ok. dwóch kilometrów, który położony jest w dolinie Sanki, w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jego głębokość dochodzi do nawet 80 m.

Skały wąwozu tworzą strome ściany, wrota skalne oraz samotne iglice. Na obszarze doliny znajduje się ok. 17 jaskiń i schronisk. W niektórych natrafiono na ślady potwierdzające obecność ludzi w czasach prehistorycznych. Co ciekawe, według ludowych przekazów Dolina Mnikowska była miejscem romantycznych spotkań króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny.

Dolina Mnikowska Adobe Stock
Dolina Mnikowska Źródło: Adobe Stock, fot: Fotokon

Wyjątkowy ołtarz w Dolinie Mnikowskiej

W centralnym punkcie doliny znajduje się rozległa polana (dojście do niej zajmuje ok. 15 minut), nad którą góruje wnęka skalna z ołtarzem. Ozdobiony jest on naskalnym obrazem Matki Boskiej Skalskiej. Jego pierwotną wersję namalował Walery Eljasz-Radzikowski w 1863 roku, ale została zniszczona. Obecnie turyści mogą podziwiać jedną z jego kolejnych rekonstrukcji.

Ołtarz w Dolinie Mnikowskiej Adobe Stock
Ołtarz w Dolinie Mnikowskiej Źródło: Adobe Stock, fot: Fotokon

Przy ołtarzu warto zwrócić uwagę na wylot Jaskini nad Matką Boską, która ma ponad 80 m długości. Ze względu na położenie na terenie rezerwatu nie jest dostępna dla turystów. Z kolei pod malowidłem znajduje się kapliczka oraz kilka stacji drogi krzyżowej, która swój początek ma w mnikowskim kościele.

Wylot Jaskini nad Matką Boską Adobe Stock
Wylot Jaskini nad Matką Boską Źródło: Adobe Stock, fot: piotrwolak

Dolina Mnikowska - idealne miejsce na spacer

Przez Dolinę Mnikowską prowadzi nie tylko szutrowa ścieżka dla turystów (częściowo dostępna dla osób z niepełnosprawnością), ale również trasa rowerowaniebieski szlak turystyczny z Mnikowa (przez Dolinę Mnikowską, wąwóz Półrzeczki oraz Dolinę Brzoskwinki) do Brzoskwini. Przy wytyczonej ścieżce znajdują się liczne ławki oraz stoły, gdzie można odpocząć czy nawet urządzić piknik.

d1xb8ie

Dolina Mnikowska oddalona jest od centrum Krakowa o 20 km. W miejscowości Mników znajduje się bezpłatny parking, z którego rozpoczyna się wspomniana wcześniej utwardzona ścieżka.

Hanna Szczypiór, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Polska na weekend". Odwiedzamy Ponidzie - "polską Toskanię".

d1xb8ie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xb8ie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj