Trwa ładowanie...

Duże opóźnienia na polskich lotniskach

Zła wiadomość dla wracających z majówki. Duże opóźnienia na polskich lotniskach. Szczególnie dotkliwie odczują je podróżujący jedną z tanich linii.

Duże opóźnienia na polskich lotniskachŹródło: WP.PL, fot: Piotr Paciorek
d3do8bf
d3do8bf

- Siatka połączeń Ryanaira sypie się dziś jak domek z kart. Dużo lotów poważnie opóźnionych. Niestety również mój. Robi się niezły tłok na tym mikro lotnisku. Pytanie czy dziś odlecę – mówi Piotr.
Od rana duże opóźnienia mają samoloty w podwarszawskim Modlinie. Już jeden z pierwszych lotów do Londynu miał blisko półgodzinne opóźnienie. W ciągu dnia mocno spóźnione były także samoloty do Lizbony, Dublinu. Także na innych kierunkach były problemy. Paryż, Sztokholm, Rzym – to tylko niektóre połączenia gdzie przewoźnik zaliczył przynajmniej kilkuminutowe przesunięcia.
Wieczorem sytuacja nie wróciła do normy. Wylot do Aten opóźniony jest o blisko 2 godziny. Do Kolonii o 45 minut. Wciąż rozkładu nie nadgoniły samoloty z i do Londynu oraz z Lizbony (w tym przypadku opóźnienie wzrosło już do 45 minut, a planowany przylot z 21.40 został przesunięty na 22.25).

WP.PL
Źródło: WP.PL

Nadgonienie rozkładu w przypadku tanich linii nie jest proste. Siatka połączeń jest bardzo gęsta. Od terminowości jednego lotu zależy wylot następnych. Jeden samolot w ciągu dnia potrafi pokonać daną trasę nawet 4 razy. A odstęp miedzy przylotem a odlotem jest bardzo mały. Przykładowo samolot z Aten lądujący w Modlinie o 18.45 w drogę powrotną rusza już o 19.10. W ciągu tych 25 (a czasem mniej) minut obsługa musi przyszykować samolot do kolejnego lotu, bagaże muszą zostać wyładowane i załadowane, a pasażerowie wypuszczeni i wpuszczeni do samolotu.
Dlatego, gdy tak jak dziś już rano samoloty z Lizbony i Londynu miały 30 minut opóźnienia, jak w sypiących się klockach domino, każdy kolejny lot jest opóźniony. A musimy pamiętać, że na wielu większych lotniskach, samoloty mają także ściśle wyznaczony czas na lądowanie. Gdy przylatuje opóźniony musi czekać na wolny pas. I tak spirala się nakręca.

Przed podróżą warto zajrzeć na stronę lotniska. Wszystkie polskie lotniska prowadzą na swoich stronach rejestr przylotów i odlotów. To tam najszybciej znajdziemy informacje o opóźnieniach. Takie informacje są także na stronach przewoźników. Przykładowo o lotach Ryanair znajdziemy tutaj.
Problemy występują dziś nie tylko na lotnisku w Modlinie. Wieczorny samolot z Katowic do Dublina już ma 25 minutowe opóźnienie.
Także na Lotnisku Chopina w Warszawie na wiele maszyn przyjdzie poczekać dłużej. Wieczorny lot PLL LOT z Londynu ma już 45 minut opóźnienia, z Amsterdamu 25 minut. Znacznie spóźnione są także samoloty wielu linii lecących z Niemiec (w tym przypadku winne są burze). Więcej informacji tutaj.

d3do8bf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3do8bf