WyspyDwie waluty Kuby. Dwie jakości podróżowania

Dwie waluty Kuby. Dwie jakości podróżowania

Nie każdy wie, że ciesząca się od jakiegoś czasu popularnością Kuba, jako jeden z nielicznych krajów, znalazła sposób na pogodzenie życia lokalnego i turystyki. Kuba korzysta z dwóch równolegle obowiązujących walut. Sprawdzamy, skąd wiedzieć która jest która.

Dwie waluty Kuby. Dwie jakości podróżowania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Monika Sikorska

12.04.2018 | aktual.: 16.04.2018 09:09

Podróżowanie po Kubie może być bardzo tanie. Za kilkanaście groszy można napić się kawy na mieście czy zjeść lody. Za złotówkę zjemy kanapkę na ciepło a za 4 zł całkiem dobry obiad. Ok. 200 km można pokonać za kilkanaście zł. Przekłada się to jednak na jakość. Jedzenie często bywa mdłe i nieprzyprawione, a środki transportu zatłoczone i często opóźnione.

Obraz
© Shutterstock.com

Inaczej ma] się sytuacja w restauracjach czy hotelach. Tam można spokojnie cieszyć się wysokim standardem usług, oczywiście za adekwatną kwotę. To samo można powiedzieć o lokalnych sklepikach – często świecą pustkami, ale znajdziemy także większe "supermarkety", w których dostępność produktów jest o wiele większa. Ich cena także będzie wyższa.

Jedną z walut obowiązujących na Kubie jest CUP *(cuban peso), z której korzystają raczej lokalni mieszkańcy. Druga zaś *CUC (convertible peso) jest równoważna z kursem dolara i to właśnie tę walutę turyści kupują w kantorach.

Obraz
© Shutterstock.com

Przelicznik walut na Kubie wygląda następująco: 1CUC = 23-25CUP

Ceny usług i produktów jakie obowiązują w walucie CUC są bardzo zbliżone do cen polskich. Jeśli jednak postanowimy żywić się na ulicy korzystając z lokalnej waluty okazuje się, że może to być naprawdę tanie. Za kubańskie peso (CUP) można kupić warzywa i owoce na straganach miejskich, kanapki "z okienka", pizzę, napoje oraz kawę u lokalnych mieszkańców. Natomiast za CUC możemy kupić prawie wszystko i prawie wszędzie.

Obraz
© Shutterstock.com

Jeśli zależy nam na jakości i standardzie podróżowania, bądź preferujemy wczasy all inclusive, nie ma potrzeby abyśmy wymieniali walutę na pesos kubańskie, gdyż za wszystko czego szukamy zapłacimy walutą CUC. Jeśli jednak cenimy sobie walory ulicznego życia i pragniemy poznać prawdziwy smak kubańskiej kuchni, warto się zaopatrzyć w lokalną walutę CUP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podróżekubawaluta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)