Dziwne rzeczy, które można zobaczyć na Google Earth

Dziwne rzeczy, które można zobaczyć na Google Earth
Źródło zdjęć: © google

Google Earth umożliwia pooglądanie dosłownie każdego zakątka naszego globu. Fani programu potrafią spędzić wiele godzin w poszukiwaniu dziwnych i ciekawych miejsc. Zobaczcie sami, jakie cuda można znaleźć na mapach.

Gigantyczny pierścień

To nietypowo wyglądające miejsce, to nic innego jak zbudowany we Włoszech przez kocern Fiata tor wyścigowy. Znajduje się w pobliżu miasteczka Nardo w regionie Apulia. Ma 12,5 km długości i używany jest do jazd próbnych samochodów osiągających wysokie prędkości. Tor jest pochylony i idealnie okrągły, co powoduje, że kierowcy prawie nie muszą używać kierownicy, gdyż samochód sam skręca. Na obrazku poniżej znajduje się drugi tor testowy, zbudowany w Lingotto - na dachu fabryki Fiata. Obecnie budynek pełni funkcję centrum handlowego i hotelu, ale tor pozostał.

Obraz
© Google Earth
1 / 8

Cmentarzysko samolotów

Obraz
© Google Earth

Cmentarzyska samolotów położone są na obrzeżach miast, zazwyczaj ogrodzone i pilnowane. Nie pokazuje się ich na zdjęciach zbyt często, za to można obejrzeć np. na Google Earth. To na zdjęciu powyżej znajduje się w pobliżu amerykańskiego miasta Tucson (Arizona) i nosi nazwę Davis-Monthan Air Force Base. Narodziło się po II wojnie światowej i przez dziesięciolecia mocno się rozrosło. Dziś na powierzchni 11 km kw. jest ponad 4,4 tys samolotów.

2 / 8

Park w kształcie pentagramu

Obraz
© Google Earth

Na niezamieszkanych terenach Kazachstanu internauci odkryli olbrzymi pentagram. Od momentu jego znalezienia w 2012 r. powstało wiele teorii spiskowych. Jednak wszystko już jest jasne. Pięcioramienna gwiazda o średnicy 366 m została wykonana na brzegu zbiornika na górnym Tobolu, 20 km od miasta Lisakowsk. Jest w rzeczywistości zarysem parku. Gwiazda była popularnym symbolem w czasach sowieckich, a park miał urozmaicać brzeg sztucznego zbiornika, przy którym się znajduje. To po prostu alejki.

3 / 8

Kolorowa plama

Obraz
© Google Earth

Kolejnym niezwykłym miejscem widocznym na mapie są gorące źródła Grand Prismatic Spring, które wyglądają na zdjęciach satelitarnych jak wielka, kolorowa plama. Jezioro znajduje się w słynnym Parku Narodowym Yellowstone. Źródła tworzące jezioro o szerokości od 90 do 120 m i głębokości 37 m wyrzucają około 2,2 tys. litrów wody na minutę. Wyjątkowe kolory to efekt obecności bakterii oraz alg na krawędzi zbiornika.

4 / 8

Gigantyczny basen

Obraz
© Google Earth

Kurort San Alfonso del Mar w Chile słynie z największego na świecie basenu Grand Prismatic Spring (lub Crystal Lagoon), który wpisany jest do Księgi Rekordów Guinnessa. Jego długość wynosi 1013 metrów, zajmuje teren o powierzchni 8 hektarów, a do jego napełnienia potrzebne jest 300 mln litrów wody.

5 / 8

UFO w Hurghadzie?

Obraz
© Google Earth

Tajemnicze spiralne wzory na egipskiej pustyni. Czyżby UFO? Ta konstrukcja w popularnym egipskim kurorcie Hurghada jest owocem ludzkich rąk, a konkretnie instalacją artystyczną, którą zaprojektowały w 1997 r. Danae Stratou, Stella Constantinides i Alexandra Stratou. Składa się z ustawionych spiralnie 89 stożków i z ułożonych w ten sam wzór 89 dołków w kształcie odwróconego stożka. Instalacja nazwana została Desert Breath, czyli Oddech Pustyni. Ma symbolizować „pustynię jako stan umysłu".

6 / 8

Las w kształcie gitary

Obraz
© Google Earth

Gitarowy las to dzieło argentyńskiego rolnika Pedro Martina Uretai, który w ten sposób oddał cześć swojej tragicznie zmarłej żonie Gracieli. Pochodzący z Cordoby mężczyzna, wraz czwórką dzieci rozpoczął prace nad niezwykłym projektem w 1977 r. Wspólnie posadzili aż 7 tys. cyprysów i eukaliptusów, które stworzyły przepiękny las w kształcie gitary. Obecnie ten niezwykły symbol miłości można podziwiać z samolotu, bądź przeglądając internetowe mapy.

7 / 8

Błękitne baseny na pustyni

Obraz
© Google Earth

Ktoś mógłby uznać, że bajecznie wyglądające baseny na środku pustyni to fatamorgana. Tak naprawdę to zbiorniki, dzięki którym pozyskuje się potas na pustyni Moab w stanie Utah. Elektryzujący niebieski kolor zawdzięczają barwnikowi wzmagającemu absorpcję światła i przyspieszającemu parowanie, natomiast odcienie fioletu, różu czy żółci świadczą o postępującej krystalizacji soli.

8 / 8

Gigant z Cerne Abbas

Obraz
© Google Earth

Figura nagiego mężczyzny wyryta na kredowym podłożu w pobliżu wioski Cerne Abbas w Anglii zwraca uwagę. Ma 55 m wysokości, a w prawej ręce trzyma 37-metrową maczugę. W jakim celu powstała figura? To celtycki symbol płodności, przedstawiający boga Dagdę, zdolnego do wskrzeszania umarłych. W przeszłości w święto Beltaine odprawiano wokół posągu rozmaite obrzędy.

włochymapagoogle earth

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)