Trwa ładowanie...

Ekspert nie ma złudzeń. "W tym roku sezon rozpoczął się wcześniej niż zwykle"

Zbieranie grzybów można nazwać swego rodzaju sportem narodowym Polaków. Dlatego też wielu powinna ucieszyć wiadomość, przekazana przez mykologów, którzy zgodnie twierdzą, że sezon już się rozpoczął.

Zbieranie grzybów to dla wielu ciekawa forma aktywnego spędzania wolnego czasu Zbieranie grzybów to dla wielu ciekawa forma aktywnego spędzania wolnego czasu Źródło: Adobe Stock, fot: feliks szewczyk
d19l1ib
d19l1ib

Grzyby rosną w lasach przez cały rok. Mowa jednak o tych, które znajdują się w glebie i tworzą związki mikoryzowe z drzewami, a nie owocnikach, których poszukują grzybiarze. Te zazwyczaj pojawiają się dopiero latem. - Jednak w tym roku sezon na zbieranie grzybów rozpoczął się szybciej niż zwykle - przyznała Małgorzata Czyżewska, pracująca w Wydziale Ochrony Przyrody Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Start grzybobrania

- W tym roku, ze względu na mocne przyspieszenie rozwoju wszystkich elementów przyrodniczych sezon na grzyby rozpoczął się już w połowie maja. Już były informacje, że spotykane są pieprzniki jadalne (kurki). Po ostatnich burzach, które przeszły przez Polskę i po kolejnych ciepłych nocach pojawią się borowiki szlachetne, borowiki sosnowe i koźlarze pomarańczowożółte - zaznaczyła ekspertka.

Można więc jasno powiedzieć, że grzybowy sezon oficjalnie się rozpoczął.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jak żyje się kobietom w Czechach? Nie tak lekko, jak nam się wydaje.

d19l1ib

Obecnie występujące warunki w lasach są idealnymi dla owocnikowania grzybów, które lubią przede wszystkim ciepło i wilgoć. Ekspertka zaznaczyła, że wszystko oczywiście jest uzależnione od lokalizacji w Polsce i dobowych sum opadów.

Warto pamiętać

Pracownik Wydziału Ochrony zaznaczyła, że grzybów nie można zbierać w rezerwatach przyrody. Warto dodać, że grzyby tak samo jak piękne i smaczne, potrafią być niebezpieczne. Dlatego też zgodnie z pierwszą zasadą każdego grzybiarza, należy zbierać tylko znane nam gatunki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19l1ib
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19l1ib