Europa - tu się lepiej nie kąp!
Jak co roku Europejska Agencja Środowiska przy Unii Europejskiej przygotowała raport na temat czystości wód na naszym kontynencie. Pod uwagę zostały wzięte kąpieliska zarówno nadmorskie, jak i śródlądowe. Przebadano ponad 20 tys. miejsc w 29 krajach (Unia Europejska oraz Szwajcaria i Chorwacja). Polska wypadła lepiej niż w zeszłym roku - wszystkie kąpieliska spełniły restrykcyjne wymogi, a zamknięta w zeszłym roku część plaży w Łebie jest już otwarta dla turystów. Badania wykazały, że nawet kraje takie jak Hiszpania czy Grecja mają także swoje słabe strony. Oto europejskie raje urlopowe najchętniej odwiedzane przez Polaków, które niestety nie mogą pochwalić się 100-procentową czystością.
Jak co roku Europejska Agencja Środowiska przy Unii Europejskiej przygotowała raport na temat czystości wód na naszym kontynencie. Pod uwagę zostały wzięte kąpieliska zarówno nadmorskie, jak i śródlądowe. Przebadano ponad 20 tys. miejsc w 29 krajach (Unia Europejska oraz Szwajcariai Chorwacja). Polska wypadła lepiej niż w ubiegłym roku - wszystkie kąpieliska spełniły restrykcyjne wymogi, a zamknięta w poprzednim sezonie część plaży w Łebie jest już otwarta dla turystów. Badania wykazały, że nawet kraje takie jak Hiszpania czy Grecja mają także swoje słabe strony. Oto europejskie raje urlopowe najchętniej odwiedzane przez Polaków, które niestety nie mogą pochwalić się 100-procentową czystością.
at/if
Chorwacja
W Chorwacji, ulubionym kraju wakacyjnym Polaków, w 2012 roku 8 plaż nad Adriatykiem i jedna nad Dunajem nie nadawało się do kąpieli, przez co czasowo były niedostępne dla turystów. Obecnie tylko dwa kąpieliska położone między Splitema Kastelą - Gojaca, Kamp oraz AC Stupice nie spełniają europejskich norm czystości.
Grecja
Według opinii ekspertów z Europejskiej Agencji Środowiska, w Grecjiznajdują się najczystsze wody w Europie. Jednak i w tym ekologicznym raju są miejsca, które lepiej omijać w czasie wakacji. To plaża Chora - Kamara na wyspie Andros (Cyklady) oraz trzy plaże w pobliżu Patry na Peloponezie.
Hiszpania
Francja
Francja też nie może poszczycić się wybitnie czystymi kąpieliskami. Tu w zeszłym roku zamknięto jeden nadmorski kurort, a wody oblewające 40 plaż były skażone bakteriami _ E. coli _, zarówno na kontynencie, jak i na Korsyce. Surowa kontrola ujawniła, że nawet plaże Lazurowego Wybrzeża nie należą do najczystszych - szczególnie te znajdujące się w pobliżu Saint-Tropez czy Cannes.
Włochy
We Włoszech *aż 61 kąpielisk uzyskało najniższą ocenę, a jedno zostało całkowicie zamknięte dla turystów. Najgorzej wygląda sytuacja w okolicach *Neapolu *i na *wybrzeżu Amalfi- miejsca takie jak San Giovanni a Teduccio, Pietrarsa i La Favorita mają najniższą jakość wody na śródziemnomorskim wybrzeżu Włoch. Nie najlepiej wygląda też sytuacja na miejskich plażach w okolicach Genui *i *Salerno.
Bułgaria
Według analiz wody Morza Czarnego *w bułgarskich kurortach mają jakość dopuszczalną i dobrą. Do miejsc znowu popularnych wśród polskich turystów należy *Warna, jednak to w jej pobliżu znajduje się plaża Zlatni Pyasatsi - Psov, gdzie zanotowano skażenie wody bakteriami _ E. coli _.
Brudne rzeki i jeziora
Szczegółowe badania wody wykazały, że w Rumuniiznajduje się najwięcej kąpielisk (morskich i śródlądowych) o najniższej jakości wody, jednak żadne z nich nie jest zamknięte dla turystów. Najwięcej brudnych plaż, jak i rzek oraz jezior, które są zamknięte dla turystów lub nie spełniają nawet najniższych standardów UE znajduje się w Danii, Niderlandachi w Wielkiej Brytanii.
at/if