Europejska wyspa bije rekordy popularności. Uwielbiają ją również Polacy
Rok 2023 był dla maltańskiej turystyki wyjątkowy. W całej historii tego kraju nie trafił się lepszy czas. W ubiegłym roku Maltę odwiedziły aż trzy miliony turystów. - Polska kolejny rok znajduje się w top 5 europejskich krajów, jeżeli chodzi o ruch turystyczny na Wyspy Maltańskie - wyjaśnia John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.
Malta jest kierunkiem atrakcyjnym o każdej porze roku. Latem warto wybrać się tam, aby skorzystać z pięknych plaż, odbyć podróż rejsem na okoliczne wyspy czy wykąpać się w błękitnej lagunie. Zimą zaś pogoda na Malcie sprzyja eksplorowaniu bogactwa wyspy. To idealny czas, aby podziwiać architekturę, muzea oraz uprawiać sporty.
Polacy stanowią ważną grupę dla rozwoju maltańskiej turystyki
Nic dziwnego, że Polacy chętnie uciekają na Maltę zarówno zimą, jak i latem, gdy pogoda w kraju jest niepewna. W 2023 r. decyzję o podróży na tę wyspę podjęło łącznie 167 tys. Polaków. Turyści z naszego kraju stanowili 5,6 proc. wszystkich gości, którzy odwiedzili Maltę w ubiegłym roku. Razem było ich ponad trzy miliony.
- W samym grudniu ubiegłego roku Maltę odwiedziło 18 tys. turystów z Polski. Był to trzeci najlepszy wynik - po Włochach i Brytyjczykach. To dobitnie pokazuje, że okres "poza sezonem" stał się nowym sezonem w przypadku Wysp Maltańskich - mówi John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie. - Atrakcyjność Malty pod kątem turystycznym rozciąga się na dwanaście miesięcy. Warto także podkreślić, że Polska kolejny rok znajduje się w top 5 europejskich krajów, jeżeli chodzi o ruch turystyczny na Wyspy Maltańskie. Dzięki temu filary rozwoju naszej turystyki są bardziej zróżnicowane, a przez to stabilniejsze oraz zdrowsze - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Zdradzają maltańskie sekrety. "Mało kto o nich wie"
Władze Malty wierzą w potencjał turystów z Polski. Dowodem na to mają być m.in. styczniowe dane z Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta. Po raz pierwszy od 2020 r. lotnisko to obsłużyło ono ponad 400 tys. pasażerów. W styczniu tego roku z maltańskiego lotniska skorzystało 465 tys. osób. Jednym z głównych kierunków ruchu była Polska.
W pierwszym miesiącu 2024 r. połączenia z Polski stały się trzecim co do wielkości źródłem ruchu turystycznego dla Międzynarodowego Portu Lotniczego Malta. Lotnisko to znalazło się w pierwszej piątce najlepiej funkcjonujących w regionie UE oraz krajów stowarzyszonych lub powiązanych, w tym Turcji, Islandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Liechtensteinu.
Malta przeżywa renesans popularności
Dzięki tak spektakularnemu wynikowi, rząd Malty okrzyknął rok 2023 najlepszym rokiem w historii maltańskiej turystyki. Poprzednim rekordowym rokiem był 2019. Wówczas tę europejską wyspę odwiedziło 8 proc. mniej turystów. Tegoroczni goście zasilili krajową gospodarkę kwotą 2,7 mln euro, co stanowi 20 proc. więcej niż w 2019 r.
- Zakładaliśmy, iż powrót do kondycji z roku 2019 zajmie nam cztery lata. Udało nam się to zrobić rok wcześniej i to z nadwyżką, co jest wielkim osiągnięciem wszystkich osób oraz instytucji i podmiotów, zaangażowanych w naszą turystykę - wyjaśnia John Mary Attard.
W 2023 r. Maltę po raz pierwszy odwiedziło najwięcej turystów z Włoch, a nie z Wielkiej Brytanii, jak w poprzednich latach. Dawny lider znalazł się dopiero na drugim miejscu. Na trzeciej pozycji jest zaś Francja. Kolejne miejsca przypadły kolejno Niemcom, Polsce oraz Hiszpanii. Co ciekawe, Maltę odwiedza coraz więcej młodych osób.
Całoroczne połączenia lotnicze na Maltę
Swój sukces Malta zawdzięcza nie tylko bogatej ofercie turystycznej, ale przede wszystkim dostępnością lotów przez cały rok. Połączenia na tę wyspę obsługiwane są przez wiele polskich lotnisk. Dodatkowym atutem są też bilety w rozsądnej cenie. Okazyjnie można je nabyć nawet za ok. 300 zł w dwie strony.
Na tych, którym nie chce się organizować wyjazdu we własnym zakresie, czeka również całe spektrum możliwości wyboru spośród ofert biur podróży. Za tygodniowy pobyt na Malcie, z przelotami, trzy lub czterogwiazdkowym hotelem oraz dwoma posiłkami zapłacimy od 1300 zł.
Co robić na Malcie?
Na Malcie można podziwiać zarówno cuda architektoniczne, jak i te wykonane przez matkę naturę. Wizytówką kraju jest jego stolica Valletta, zwana muzeum pod otwartym niebem. Turyści chętnie odwiedzają też Mdinę, pierwszą stolicę Malty, rybacką wioskę Marsaxlokk, słynącą z charakterystycznych łódek luzzu czy południe wyspy z Klifami Dingli i Błękitną Grotą.
- Polecam też zwiedzanie wyspy Gozo. Panuje na niej spokojna atmosfera, a dopełnieniem tego są sielskie krajobrazy, piękne zakątki stworzone przez naturę i zabytki sięgające czasów starożytnych, m.in. megalityczne świątynie Ggantija Temples - zachęca Agata Chmiel z Wakacje.pl