Europejskie skarby po templariuszach
Templariusze, a dokładnie Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona powstał w 1118 roku. Do ich zadań należała ochrona pielgrzymów oraz szlaków, którymi kroczyli. Do dziś w Europie, również na terenie Polski, istnieje wiele zamków, którymi władali. Oto najciekawsze z nich.
W izraelskiej wsi Alit znajduje się największy i najsłynniejszy zamek Zakonu Templariuszy. W skład budowli pochodzącej z XII wieku wchodziła wieża, grube mury obronne oraz głęboka na 2 metry fosa. Około 1220 roku Zakon Krzyżacki zmodernizował fortecę, tak by była mniej dostępna dla wroga.
Warownia templariuszy w Bagras, Turcja
W pobliżu Antiochii, w miejscowości Bagras znajdują się ruiny warowni templariuszy. Zakon wybudował ją na szczycie wzgórza w 1153 roku i nadał jej nazwę Gaston.
Zamek Chastellet, Izrael
Kolejny znajdującym się na terenie Izraela zamkiem templariuszy jest Chastellet. Wzniesiono go w 1178 roku, zaledwie 12 km od współczesnej miejscowości Safed. Warownia miała strzec przeprawy przez Jordan. Według źródeł historycznych zakonnicy zamieszkiwali te tereny do 1266 roku.
Na zdjęciu: współczesna panorama Safedu.
Kolegiata św. Marcina w Opatowie
Od 1155 roku templariusze działali także na obszarze współczesnej Polski. Przybyli wraz z wracającym z krucjaty księciem Henrykiem Sandomierskim, który nadał im miejscowość Opatów oraz tereny do niej przyległe. Wielu historyków sadzi, że znajdująca się tam kolegiata św. Marcina (na zdjęciu) jest pozostałością klasztoru templariuszy. Zgodnie z legendą w jej podziemiach znajdują się grobowce dwóch braci zakonu.
Kaplica templariuszy w Chwarszczanach
Między 1229 a 1232 rokiem ówczesny książę wielkopolski nadał templariuszom wieś *Chwarszczany *oraz część ziem między Odrą i Wartą. Znajdująca się na zdjęciu kaplica stanowi dawną część komandorii zakonu rycerskiego.
Kaplica templariuszy w Rurce
W województwie zachodniopomorskim, we wsi Rurka, znajduje się kaplica templariuszy. W 1261 roku biskup Hermann von Gleichen podarował te tereny zakonowi. Komandoria działała na tych terenach do 1373 roku.