Ewakuacja mieszkańców i turystów w Jastarni. Wojsko będzie wyciągało niewybuch
Burmistrz Jastarni wydał zarządzenie w sprawie ewakuacji mieszkańców i turystów. 31 maja saperzy mają podjąć próbę wyciągnięcia z basenu portowego niewybuchu z okresu II wojny światowej.
Burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz zarządził, że ze względu na bezpośrednio niebezpieczeństwo związane z podjęciem niewybuchu z basenu portowego w Jastarni, wszystkie osoby przebywające na terenie części miejscowości zobowiązane są do ewakuacji dnia 31 maja do godz. 8 rano. To standardowa procedura w tego typu sytuacjach.
Ewakuacja w Jastarni
Ewakuacja będzie dotyczyła mieszkańców i turystów z kilkunastu ulic. Na liście są: Portowa, Nad Zatoką, Szyprów, Błękitna, Herrmanna, Braci Kłosów, Jana z Kolna, Ceynowy, Rybacka, Południowa, Pl. Necla, Tadeusza Kościuszki od nr 7 do końca, Abrahama od nr 19 do końca, Mariana Stelmaszczyka od nr 5 do końca, Ks. Bernarda Sychty od nr 35 do 95 (tylko numery nieparzyste), Szkolna od nr 1 do nr 11, ul. Spokojna, Kossak – Główczewskiego od nr 3A do końca, oraz Adama Mickiewicza od nr 31 do 71.
Policja w Pucku poprosiła mieszkańców i właścicieli kwater o zabezpieczenie mieszkań i mienia na czas ewakuacji. Co ważne, na terenie objętym ewakuacją obecne będą patrole.
W rozmowie z PAP burmistrz Jastarni poinformował, że osoby, które nie mają możliwości schronienia w innym bezpiecznym miejscu, będą mogły udać się do punktu zbornego w Szkole Podstawowej w Jastarni przy ul. Stelmaszczyka 4.
- O akcji już wcześniej informowaliśmy mieszkańców, więc liczę na to, że większość z nich w tym czasie uda się do swoich bliskich - podkreślił burmistrz Narkowicz.
Choć jest jeszcze przed sezonem, to na półwyspie przebywają już grupy turystów. Wielu z nich deklarowało, że na ten czas udadzą się zwiedzać okoliczne atrakcje.
Powrót do domów czy kwater możliwy będzie ok. godz. 15, ale rzeczywiste zakończenie zagrożenia zasygnalizowane będzie komunikatem głosowym przez megafony.
Jak będzie przebiegać akcja?
Niewybuch znajduje się przy samym brzegu w basenie portowym w Jastarni. - Jest to niewybuch pochodzenia radzieckiego z okresu II wojny światowej, o wadze ok. 250 kilogramów - tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy 8. FOW kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.
Wtorkowa akcja będzie podzielona na dwa etapy. Na początku do wody zejdą nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców i wydobędą niewybuch na ląd. Następnie niewybuch zostanie przekazany saperom z 43. Batalionu Saperów z Rozewia i będzie wywieziony na poligon.
Czytaj też: Leśnicy chcą przybliżyć turystom dolinę Osławy