Fabryki bombek dostępne dla każdego. "Zabawa z kolorowym brokatem ujawnia często ukryte talenty"
W wielu polskich domach kolorowe bombki zdobią już choinki w oczekiwaniu na święta. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda proces tworzenia i dekorowania pięknych świecidełek, to możecie wybrać się do jednej z licznych fabryk oferujących wycieczki dla miłośników świątecznego klimatu. Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce można wybrać się na taką wycieczkę.
Wielu z nas pamięta momenty z dzieciństwa, kiedy z radością ubieraliśmy choinki. Nie obyło się pewnie bez ostrzeżeń starszych członków rodziny, żeby nie zbić pamiątkowej bombki mającej już wiele lat. Chcąc powrócić do tych wspomnień i zobaczyć z bliska proces powstawania ozdób świątecznych, warto wybrać się z całą rodziną do fabryki bombek. Okazuje się, że w Polsce znajdziemy ich całkiem sporo.
Niezwykła wycieczka po fabryce bombek
Położone niespełna 60 km od Rzeszowa Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie zostało założone w 2012 r. przez Janusza Bilińskiego – właściciela tutejszej firmy "Biliński" zajmującej się produkcją ręcznie malowanych ozdób świątecznych od prawie 30 lat. Bombki z tej fabryki trafiają do klientów z różnych stron Polski, a także zachwycają turystów przybywających do muzeum.
- Do wyjątkowych eksponatów należą te najstarsze, pochodzące z prywatnej kolekcji pana Bilińskiego. Noszą one na sobie znamiona upływającego czasu, ale jednocześnie nadal ukazują kunszt i piękno rękodzieła minionych dziesięcioleci – opowiada Elżbieta Burlikowska z muzeum w Nowej Dębie. - Fabryka udostępnia zwiedzającym wejście do pomieszczeń produkcyjnych. Można zatem na własne oczy zobaczyć, jak powstają szklane ozdoby i jak wygląda ich ręczna dekoracja.
Po przekroczeniu progu charakterystycznego budynku z wejściem w kształcie bombki choinkowej, otoczonego licznymi świerkami, zaczyna się prawdziwa przygoda.
- Muzeum proponuje nie tylko zwiedzanie, ale także możliwość wzięcia udziału w warsztatach malowania bombek choinkowych. Zabawa z kolorowym brokatem ujawnia często ukryte talenty – mówi nam Elżbieta Burlikowska.
Po spróbowaniu swoich sił w dekorowaniu ozdób choinkowych istnieje okazja do zobaczenia na własne oczy pomieszczeń produkcyjnych fabryki, w których powstają i są dekorowane bombki. Jak wyglądają najważniejsze etapy ich tworzenia?
- Cały proces powstawania bombek odbywa się ręcznie. Ozdoby choinkowe dmuchane są ze szklanych rur, następnie poddawane srebrzeniu suszą się w specjalnym pomieszczeniu, by w kolejnym etapie trafić do rąk dekoratorek - opowiada.
- W dekoratorni uzyskują ostateczny wygląd. Malowane są lakierami i zdobione dodatkowo brokatami oraz kamieniami dekoracyjnymi w zależności od wzoru. Tak w dużym skrócie można przedstawić sam proces tworzenia tych kruchych, maleńkich dzieł sztuki. Trzeba podkreślić, że pierwszoplanową rolę w produkcji odgrywa czynnik ludzki. To przekłada się na jakość i wyjątkowość każdego wyrobu – uchyla nam rąbka tajemnicy pani Elżbieta.
Na miejscu można też kupić bombki na pamiątkę albo jako bożonarodzeniowy prezent dla bliskich. W sklepowej ofercie znajdziemy zawieszki o różnych kształtach i kolorach. Szczególnie popularne są z motywami bożonarodzeniowymi oraz zimowymi. Co roku pojawiają się też nowe wzory.
- Spersonalizowane bombki również cieszą się dużym zainteresowaniem i jako prezent niewątpliwie sprawią dużo radości obdarowanej osobie. Zamówienia na bombki z imieniem czy dedykacją na specjalną okazję są realizowane przez cały rok – dodaje Elżbieta Burlikowska.
Po opiniach w Google można śmiało stwierdzić, że turyści są zachwyceni wizytami w fabryce.
"Wspaniałe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jeśli szukacie świątecznego nastroju albo chcecie się zachwycić piękną, misternie ozdobioną bombką choinkową - to jest idealna miejscówka", "Realizacja marzeń dzieciństwa" - czytamy w komentarzach.
Zwiedzaj polskie fabryki bombek
Świąteczny klimat można poczuć także w fabryce szklanych ozdób choinkowych w Gnieźnie. Po wcześniejszej rezerwacji całe rodziny mogą wziąć tu udział w wycieczkach po fabryce i warsztatach malowania oraz nabyć rozmaite bombki.
W ramach zorganizowanej wizyty można odwiedzić cztery główne działy produkcji. W dmuchalni zobaczymy podgrzewanie szklanych rur. Z przygotowanych porcji szkła wydmuchuje się kule, z których powstają ozdoby choinkowe. W srebrzalni poznamy proces odpowiedniej reakcji chemicznej, w wyniku której srebrzy się kule od środka i przygotowuje podkład bombki przydatny w dalszych etapach dekoracji. W lakierni obejrzymy, jak bombkowe kule przybierają różne kolory, a w dekoratorni będziemy świadkami nadawania im rozmaitych wzorów.
"Superprzygoda, nie tylko dla dzieci, ale do malowania bombek na warsztatach zabrakło mi talentu" - napisał jeden z gości.
Inne fabryki bombek w Polsce także zapraszają na rodzinne wycieczki i warsztaty. Taką ofertę mają m.in.: Szkło-Dekor w Piotrkowie Trybunalskim, Gepard w Wołominie, Spółdzielnia Socjalna "Szklany Świat" Bombki w Krośnicach, Fabryka Bombek Fogiel w Warszawie czy Fabryka Bombek Glass Color w Koszalinie.
Przed wizytą w fabrykach bombek warto zapoznać się z aktualnymi informacjami na ich stronach internetowych, ponieważ zwiedzanie odbywa się zgodnie z obowiązującymi i stale zmieniającymi się pandemicznymi ograniczeniami.