Fauna i flora. Jakie organizmy żyją w Bałtyku?
Bałtyk nie należy do mórz bogatych w życie roślinne i zwierzęce. Taki stan wynika przede wszystkim z faktu, że jest to morze młode, niezbyt zasolone, o piaszczystym podłożu. Fauna i flora jest dość bogata.
Bałtyk nie należy do mórz bogatych w życie roślinne i zwierzęce. Taki stan wynika przede wszystkim z faktu, że jest to morze młode, niezbyt zasolone, o piaszczystym podłożu. Ciekawe, że piasek, tak lubiany przez ludzi, nie jest zbyt przychylnie witany w świecie innych organizmów żywych (im twardsze podłoże, tym więcej fauny i flory, ponieważ drobne organizmy mogą się wtedy do niego przyczepić).
W naszym morzu żyje 85 gatunków roślin, są to głównie glony. Do najczęściej spotykanych należy morszczyn o charakterystycznym brunatnym kolorze i pęcherzykach na powierzchni „listków”. Rzadsze są zielenice, brunatnice czy krasnorosty. Te ostatnie zawdzięczają swoją nazwę barwnikowi, nadającemu im piękny, brunatno-czerwony odcień. Wielkie podmorskie łąki są tworzone przez trawy morskie, z których najpopularniejsza to tzw. tasiemica. Zanieczyszczenia wody u południowych wybrzeży Bałtyku sprawiły, że już i tak uboga populacja zwierząt morskich jeszcze bardziej się skurczyła.
W Morzu Bałtyckim żyje obecnie 46 gatunków ryb (przede wszystkim dorsze, szproty, makrele, śledzie, płastugi, łososie), 6 gatunków małży (największe i najrzadsze osiągają kilka centymetrów długości) i kilkanaście gatunków skorupiaków. Jeszcze uboższa jest grupa morskich ssaków, choć to właśnie one stały się w ostatnich latach jednym z popularniejszych symboli naszego morza. Chodzi oczywiście o foki, których w Bałtyku występują trzy gatunki. Pierwszy, najłatwiejszy do zaobserwowania w części zachodniej, to foka pospolita. Łatwo ją rozpoznać po plamkach na tułowiu oraz nieco spłaszczonym pyszczku, przypominającym mordkę kota. Dość częstymi gośćmi na plażach są także osiągające spore rozmiary foki szare. Trzecią grupę stanowią niewielkie foki obrączkowane. To jedyny gatunek, który zachował się w Bałtyku od okresu tzw. Morza Yoldiowego (ok. 8500–7900 p.n.e). Są objęte ścisłą ochroną, lecz trudno je spotkać u naszych wybrzeży, ponieważ przedkładają nad nie zimne morza północne. W Bałtyku żyją również morświny,
chociaż ich populacja z roku na rok dramatycznie się zmniejsza. Te sympatyczne zwierzaki z wyglądu przypominają wieloryby, ale nie są z nimi spokrewnione. Ich kuzynami są natomiast delfiny, z którymi łączy je choćby umiejętność skoków nad powierzchnię wody.