Trwa ładowanie...
d2hfjvv

Festiwal ku czci wybitnego Polaka w Kolumbii

W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego pisarza i reportera Ryszarda Kapuścińskiego, w kolumbijskim mieście Cartagena de Indias odbywa się Festiwal Hay. Kapuściński, określany przez Kolumbijczyków jako "Kapu", a przez noblistę Gabriela Garcię Marqueza jako "Mistrz", zmarł 23 stycznia 2007 r.

d2hfjvv
d2hfjvv

W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego pisarza i reportera Ryszarda Kapuścińskiego, w kolumbijskim mieście Cartagena de Indias odbywa się Festiwal Hay. Kapuściński, określany przez Kolumbijczyków jako \"Kapu\", a przez noblistę Gabriela Garcię Marqueza jako \"Mistrz\", zmarł 23 stycznia 2007 r.

\"top\"
\"top\"

[

\"galeria\"
\"galeria\"

]( \"http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g\" )[

\"Zobacz
\"Zobacz

]( \"http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-nie-zyje-6038715879629953g\" )
Ryszard Kapuściński nie żyje

\"top\"
\"top\"
\"top\"
\"top\"
d2hfjvv

[

\"galeria\"
\"galeria\"

]( \"http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-w-ostatniej-podrozy-6038699959047297g\" )[

\"Zobacz
\"Zobacz

]( \"http://wiadomosci.wp.pl/ryszard-kapuscinski-w-ostatniej-podrozy-6038699959047297g\" )
Pogrzeb Ryszarda Kapuścińskiego

\"top\"
\"top\"

Warsztaty i debata na temat dzieł Kapuścińskiego zorganizowała Fundacja Nowego Dziennikarstwa Iberoamerykańskiego, którą założył sam Gabriel Garcia Marquez, kolumbijski przyjaciel reportera. Fundacja ma za zadanie kształcić reporterów, zajęcia prowadzą znani dziennikarze z całego świata. Festiwal odbywa się również pod patronatem Fundacji Proa z Argentyny.

d2hfjvv

Cartagena de Indias to ukochane miasto Marqueza. Z Bogoty, stolicy Kolumbii można tam dolecieć samolotem w ciągu godziny. Kapuściński kilka razy prowadził w Fundacji warsztaty. Na zajęcia z \"Kapu\" zawsze zapisywało się najwięcej chętnych, oceniano je bardzo wysoko.

Festiwal został zorganizowany przez przyjaciół pisarza. Debatę na temat autora \"Cesarza\" zatytułowano \"Kapu, niezastąpiony\". Uczestnicy debaty chcą opowiadać o Kapuścińskim jako: \"mistrzu, kronikarzu świata, obserwatorze Innego i pisarzu\".

Warsztaty odbywają się w Klasztorze Świętego Dominika, pięknym zabytkowym budynku w mieście, które określano jest także jako \"La Heroica\" (Bohaterskie). Na zajęciach głos zabiorą m.in. John Lee Anderson z USA, Jorge Herralde, wydawca, Francesco Cataluccio, włoski przyjaciel pisarza, Hans Cristoph Buch, pisarz niemiecki, Maria O\'Donnell i Susana Reinoso z Argentyny.

Argentyński dziennik \"La nacion\" wspomina, że Kapuśiński zmarł w Warszawie w wieku 75 lat po długiej, \"nierównej\" walce z ciężką chorobą. Przypominał dziennikarzom o wartościach moralnych i odkrywał świat zwykłych, anonimowych ludzi z bardzo różnych kultur. Znał siedem języków obcych. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

Tłum. A. Przegaliński, źródło: La nacion/Susana Reinoso

Zobacz także: *Więcej o Ryszardzie Kapuścińskim w serwisie ksiazki.wp.pl *

d2hfjvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hfjvv