Trwa ładowanie...
d274d17

Argentyna

Największe atrakcje
Strefa czasowa:

UTC-03:00

Waluta:

peso argentyńskie (ARS)

Języki:

hiszpański

flickr.com
Źródło: flickr.com

Argentyna to najbardziej europejski spośród krajów Ameryki Południowej. To ojczyzna tango i miejsce, w którym piłka nożna jest niemal religią. Znajdziemy tam najpiękniejsze wodospady na świecie, Patagonię i jej lodowce, a także Buenos Aires oraz niezwykle popularne plaże Mar de Plata. Ten kraj można odwiedzać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać w nim coś nowego.

Argentyna – historia

Pierwsi ludzie pojawili się na terenach obecnej Argentyny w czasach prehistorycznych. Wiele różnorodnych zamieszkujących ją plemion cieszyło się względnym spokojem aż do XVI wieku naszej ery. Chociaż nie podbili jej nawet Inkowie, Europejczycy nie mieli z tym żadnego kłopotu. W 1502 roku Argentynę odwiedził słynny włoski podróżnik Amerigo Vespucci, a niedługo potem zjawili się tam Hiszpanie, którzy podbili już wszystkie okoliczne kraje.

Nazwa kraju wzięła się z języka używanego przez pierwszego z nich. Włoch zdecydował, że określi ją mianem "Argentina" – w tłum. kraina "stworzona ze srebra”. Stało się tak dlatego, że wedle legendy miała się tam znajdować góra srebra, która czekała tylko na odnalezienie i wydobycie tego cennego kruszcu. Legendę poznała cała Europa, a dzięki temu Argentyna niedługo stała się częścią Imperium Hiszpańskiego.

Spod panowania Hiszpanów udało się uwolnić dopiero po 3. stuleciach. Argentyna ogłosiła niepodległość w 1816 roku, lecz wraz z tym wydarzeniem pojawiły się nowe problemy. Od tamtej pory, podobnie jak większość państw Ameryki Łacińskiej, zmagała się na zmianę z rewolucjami i rządami kolejnych dyktatorów. Pomimo to, była krajem chętnie wybieranym przez imigrantów. Prawo argentyńskie pozwalało na to, a po pewnym czasie państwo zaczęto określać mianem "zakątka Europy w Ameryce".

Polacy w Argentynie

Do Argentyny trafiało szczególnie wiele osób uciekających z Polski. Do dziś kraj ten posiada swoje święto narodowe, w trakcie którego upamiętnia się pierwszych przybywających tam Polaków – to "Día del Colono Polaco” (Dzień Polskiego Osadnika) obchodzone 8 czerwca.

W Argentynie rozpoczyna się wtedy tzw. "polski tydzień”, w trakcie którego cały kraj świętuje polską kulturę. Obecnie prawie pół miliona osób posiada tam polskie korzenie. Przez ponad 20 lat mieszkał tam nawet Witold Gombrowicz.

Argentyna – informacje ogólne

Obecnie Argentyna jest 8. w kolejności największym państwem na świecie. Znajduje się w najbardziej wysuniętej na południe części kontynentu. Na zachodzie na całej swojej długości graniczy z Chile, na wschodzie tymczasem z Urugwajem, a na północy z Boliwią, Paragwajem i Brazylią.

Jedyne co znajdziemy na południe od niej to Antarktyda, której część również należy do Argentyny. Państwo posiada też terytoria zależne, jak na przykład Falklandy, o które walczy z Wielką Brytanią.

Po Hiszpanach w Argentynie pozostało kilka pamiątek. To na przykład zarówno używany tam na co dzień, jak i urzędowy język hiszpański. Mówi się tam w dialekcie różniącym się nieco od europejskiego odpowiednika, jednak osoby znające inne odmiany hiszpańskiego z łatwością będą się tam w stanie porozumieć. Również po angielsku dogadamy się tam bez problemu. Językiem tym porozumiewa się prawie 60 proc. mieszkańców kraju, czyli największa liczba osób w całej Ameryce Południowej.

Kolejną pamiątką po czasach Imperium Hiszpańskiego jest stolica Argentyny. To Buenos Aires nazywane czasem najbardziej europejskim miastem kontynentu. Mieszka tam 15,6 mln osób – co trzecia osoba w państwie. To także główna atrakcja turystyczna Argentyny – co roku miasto odwiedzają miliony turystów. To także tam znajduje się główny port lotniczy kraju, czyli lotnisko Buenos Aires-Ezeiza Ministro Pistarini (EZE).

Łącznie Argentyna ma 43 mln mieszkańców. Ze względu na swój obszar, jest więc krajem o niezwykle małym zaludnieniu. Jest pełna przyrody i bardzo zróżnicowanych klimatów. Na bardziej tropikalny trafimy na północy kraju, a na umiarkowany np. w stolicy. Bardzo mroźny, subpolarny niemal klimat to tymczasem Tierra del Fuego (Ziemi Ognistej), czyli wyspa znajdująca się na południowym krańcu kontynentu. Argentyna posiada więc wiele miejsc wartych odwiedzenia. W każdym z nich poczujemy się jak w innym zakątku świata.

Argentyna – kraj tango

Argentyńskie tango to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl wielu osobom, gdy słyszą o tym państwie. To ojczyzna tego tańca i podobnie jak w przypadku Kuby i jej salsy, spotkamy go w Argentynie niemal wszędzie. Powstał pod koniec XIX w. w Buenos Aires i szczególnie spodobał się imigrantom, którzy przychodzili na występy w słynnej do dziś dzielnicy miasta o nazwie La Boca. Zabrali go ze sobą wracając do Europy, a niedługo potem zachwycały się nimi także miasta takie jak Paryż i Londyn.

W trakcie podróży po Argentynie warto rozglądać się za tzw. las milongas, czyli wydarzeniami, w trakcie których tańczy się tango. Nie trzeba kupować lekcji tańca. Będąc w tym kraju, nie musimy też rozglądać się za specjalnymi klubami. Wiele z nich odbywa się pod gołym niebem, jak na przykład wieczorami w La Glorieta – na pięknej estradzie w jednym z parków w stolicy kraju. Wziąć w nich udział może każdy. Jeśli boimy się sami spróbować tango, możemy zobaczyć, jak tańczą je miejscowi.

Argentyna – piłka nożna

Piłka nożna w Argentynie jest czymś więcej niż tylko sportem. To państwo posiada ponad 2,5 mln piłkarzy i ponad 3000 oficjalnie zarejestrowanych klubów piłkarskich. To także legendarna reprezentacja, która wygrywała dwukrotnie Mistrzostwa Świata. Gdy rozgrywane są mecze, ulice pustoszeją, a wszyscy w całym kraju zasiadają przed telewizorami. W Argentynie trwa spór o to, kto jest najlepszym piłkarzem w historii, bo pochodzą stąmtąd dwaj spośród nich.

Argentyńczycy, którzy pamiętają wygrane Mundiale uważają, że to Diego Maradona. To właśnie on poprowadził reprezentację swojego kraju do zwycięstwa w 1986 roku na mistrzostwach w Meksyku. Do dziś jest dzięki temu traktowany jak bohater narodowy. W jednym z miast Argentyny o nazwie Rosario trafimy nawet na niecodzienną religię o nazwie Iglesia Maradoniana. To "kościół Maradony", który ma prawie 200 tys. wyznawców. Jego głównym przykazaniem jest "kochaj futbol ponad wszystko”.

Z Rosario pochodzi także obecny najlepszy piłkarz na świecie - Lionel Messi. Samych Mistrzostw Świata jeszcze nie wygrał, ale strzelił dla swojej reprezentacji największą liczbę goli w historii. Argentyna to tymczasem także miejsce największego derby na całym świecie. W Buenos Aires swoją siedzibę mają dwie największe drużyny kraju – Boca Juniors i River Plate, które się nawzajem nienawidzą i które często rozgrywają między sobą słynny mecz o nazwie superclasico.

Argentyna – co warto zobaczyć?

Podróże do Argentyny z Polski zaczynają się zwykle od stolicy. Do Buenos Aires trafimy największą liczbą lotów z naszego kraju. To piękne miasto o europejskiej architekturze i z wieloma atrakcjami turystycznymi. Warto zobaczyć m.in. dzielnicę La Boca znajdującą się zaraz obok głównego portu, a także Plaza de Mayo. To główny plac tego miasta w samym jego centrum. Nieopodal znajdziemy też na przykład pałac prezydencki Casa Rosada (w tłum. różowy dom).

Kolejnym miejscem bardzo chętnie wybieranym przez turystów jest Mar de Plata w Argentynie. Znajduje się w prowincji Buenos Aires, jednak w odległości prawie 400 km od samej stolicy. Będzie natomiast świetnym wyborem dla tych, którzy chcą dobrze wypocząć. Posiada rewelacyjne plaże, a także bogate życie nocne (np. dzięki dużej ilości klubów i kasyn). Znajduje się tam wiele hoteli, a także port lotniczy Mar del Plata (MDQ).

Argentyna to jednak nie tylko zwiedzanie miast i nadmorskich kurortów. To także wiele cudów natury, których nie zobaczymy prawie nigdzie indziej. Tutaj tymczasem znaleźć je można niemal w każdym zakątku kraju. To na przykład wodospady Iguazu uważane przez wiele osób za najpiękniejsze na świecie. Znajdują się na północnym wschodzie kraju. Najodważniejsi będą mogli tam przejść się kładką w pobliżu największego, 80-metrowego wodospadu o nazwie Diabelskie Gardło.

Miejscem w Argentynie, o którym wie mniejsza liczba turystów jest północny zachód kraju. Okoliczne prowincje można zwiedzać śladami słynnych na całym świecie argentyńskich win. Stolicą kraju pod tym względem jest prowincja Mendoza położona u stóp pasma górskiego Andów. To właśnie tam znajduje się większość spośród ponad 1,5 tys. winnic w Argentynie. Niektóre z nich można odwiedzać w ramach wycieczek.

Jeśli mamy jednak ograniczoną ilość czasu i chcemy zwiedzić więcej niż tylko same winnice, lepszym wyborem będzie prowincja Salta. Miasto w jej centrum posiada piękną architekturę, a nieopodal także wybierzemy się na skosztowanie świetnych trunków. Salta to również kolejna świetna atrakcja turystyczna Argentyny – zapierający dech w piersiach Tren a las Nubes. Nazwa ta oznacza "pociąg do chmur" i to jedna z najwyżej położonych na świecie linii kolejowych.

To jednak nie wszystko, co oferuje podróżnikom Argentyna. To także góry, w tym także Andy. Wycieczkę po zachodnim wybrzeżu, bo to właśnie na całej jego długości znajduje się to pasmo, rozpoczniemy od tzw. Valle de la Luna, czyli doliny księżyca. Ten park pełen kanionów i ogromnych skał w niecodziennych kształtach sprawi, że poczujemy się jak na innej planecie. To właśnie w parkach narodowych w tym regionie zobaczymy na przykład różowe flamingi.

Na południu Andów znajdziemy największą krainę geograficzną Argentyny – Patagonię. Po raz kolejny spotkamy się z zupełnie innym klimatem, a w niektórych miejscach nawet z niemal polarnym. To między innymi piękne lodowce Perito Moreno, które stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych Argentyny. Aby je odwiedzić, należy wybrać się do parku narodowego Los Glaciares w prowincji Santa Cruz.

Argentyna – przydatne informacje

Walutą w Argentynie jest peso argentyńskie (ARS). Warto pamiętać, że w kraju oznaczane jest tym samym symbolem, co dolar amerykański ($). Podczas zakupów lepiej więc zapytać, o którą walutę w danym momencie chodzi. Polacy są dobrze traktowani w Argentynie – nasz kraj jest tam dobrze postrzegany, a w niektórych jej zakątkach wiele osób jest pochodzenia polskiego. W związku z tym turystom z Polski nie jest potrzebna wiza, aby podróżować po tym kraju.

Nasza wycieczka do Argentyny nie może jednak przekroczyć 90 dni. W trakcie kontroli na lotnisku strażnicy graniczni mogą zapytać nas o cel wizyty i poprosić o pokazanie biletu powrotnego. Przed podróżą do tego kraju, a także będąc już na miejscu, możemy się skontaktować z wieloma organizacjami zrzeszającymi tam Polaków. Oprócz polskiej ambasady to także Związek Polaków w Argentynie, który pomaga między innymi znaleźć przodków w tym kraju.

Argentyna jest niemal w całości katolicka. To stamtąd pochodzi papież Franciszek, a do kościoła uczęszcza około 75 proc. kraju. Argentyńczycy to ludzie pewni siebie, pozytywnie nastawieni i bardzo tolerancyjni wobec innych, niezależnie od koloru skóry i orientacji. Argentyna jest też państwem bezpiecznym. Warto uważać jedynie w największych atrakcjach turystycznych, gdzie, podobnie jak w Europie, często trafić można na kieszonkowców.

Kuchnia Argentyny

Najpopularniejszym daniem w Argentynie jest asado. To nic innego jak jedzenie z grilla. Najczęściej mieszkańcy kraju jedzą steki wołowe lub wieprzowe przyrządzane w ten sposób. Na śniadanie i jako deser Argentyńczycy lubią także dulce de leche. To długo gotowane mleko (często skondensowane) z dodatkiem sporej ilości cukru.

Konsystencją przypomina karmel i to właśnie z dulce de leche (u nas nazywanego kajmakiem) w naszym kraju robione są krówki. W Argentynie natomiast używane jest do ciastek oraz smarowania tostów. Innymi przysmakami w tym kraju są owoce morza, łatwe do zdobycia ze względu na położenie geograficzne kraju. Nawet w naszych sklepach często możemy kupić krewetki, które właśnie stamtąd pochodzą.

Będąc w Argentynie, nie sposób nie spróbować yerby mate. To wraz z Urugwajem, główne miejsce pochodzenia tego napoju. Znajdziemy go tam więc niemal w każdej restauracji oraz hotelu. Argentyna to też wcześniej wspomniane wina – kraj jest piątym co do wielkości producentem tego trunku na świecie. To szczególnie malbec – ciemne wino, które dobrze pasuje do argentyńskich grilowanych steków.

Argentyna
Przykładowe ceny

Obiad w restauracji dla 2 osób - od 50 złotych.
Butelka wody w sklepie (1,5l) - ok. 3,70 zł.
Bilet komunikacji miejskiej - 1,50 zł.
Butelka dobrego wina - nawet od 14 złotych.
Pobyt w hotelu przy rezerwacji przez internet może tam kosztować nawet mniej, niż w Polsce.

Komunikacja

Argentyna jest krajem o ogromnej liczbie połączeń komunikacji pomiędzy miastami. Ze względu na odległości, często podróżuje się tam jednak samolotami. Mimo to posiada ona wiele pociągów, a także autokarów, którymi dostaniemy się we wszystkie zakątki kraju. Wiele miejsc pozwala także na skorzystanie z komunikacji wodnej (na przykład w Tierra del Fuego na południu).

Co warto zobaczyć
Co warto zjeść i wypić

- asado - argentyński odpowiednik grilla
- dulce de leche - popularny deser
- yerba mate
- malbec i inne wina argentyńskie

Czas lotu / jazdy samochodem

min. 17 godz. lotu samolotem (z przesiadkami)

Orientacyjna odległość

ponad 12 tys. km z Polski

Wiza

Nie jest wymagana przy pobycie nieprzekraczającym 90 dni.

Bezpieczeństwo

Argentyna jest krajem bezpiecznym. Przechodziła w trakcie swojego istnienia wiele rewolucji, które skutecznie odstraszały turystów. W ostatnich latach jednak sytuacja polityczna jest w tym kraju spokojna. Określany jest często państwem niemal europejskim i podobnie jak w wielu atrakcjach turystycznych w Europie, również tam należy uważać przede wszystkim na częste kradzieże.
Numer alarmowy w Argentynie: 911.
Ambasada RP w Buenos Aires: (+54) 11 4808 1700

Religia / obyczaje

Argentyna jest krajem niemal w całości katolickim. Drugą w kolejności grupę stanowią tam agnostycy i ateiści, a wszelkie mniejszości religijne są bardzo dobrze traktowane.
Argentyna posiada bogate obyczaje - to między innymi wiele tradycyjnych świąt i wydarzeń. Najsłynniejszym z nich jest karnawał zawsze obchodzony tam przed Środą Popielcową. Rozpoczyna się tam w ten sposób Wielki Post i przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Terytoria zależne

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d274d17
d274d17
d274d17
d274d17

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj