Finlandia
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/
08.08.2006 | aktual.: 09.05.2013 10:05
Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Finlandii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty (starego i nowego wzoru). Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę w przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych należy zwrócić na aktualność zdjęcia). Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie z uwagi na zasady polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Dodatkowe informacje w wersji elektronicznej są dostępne na stronie internetowej MSZ: www.msz.gov.pl w dziale Informacje konsularne – \"Informacje dla obywateli polskich wyjeżdżających do innych krajów UE/EOG\".
Z dniem 30 kwietnia 2006 r. (zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2004/38/WE z 29 kwietnia 2004 r.) w przypadku pobytu nie przekraczającego trzech miesięcy obywatele UE uzyskują prawo pobytu w innym państwie członkowskim bez żadnych dodatkowych warunków i formalności poza koniecznością posiadania ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu uzyska też członek rodziny obywatela UE nie mający unijnego obywatelstwa, niezależnie od jego przynależności państwowej.
Pobyt powyżej 90 dni. Prawo pobytu na okres przekraczający trzy miesiące uzyskują obywatele UE:
- zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą w goszczącym państwie członkowskim;
- mający wystarczające środki utrzymania dla siebie i członków swojej rodziny, aby nie stanowić podczas swego pobytu obciążenia dla systemu pomocy społecznej goszczącego państwa członkowskiego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne;
- przybyli do goszczącego państwa członkowskiego w celu podjęcia nauki, w tym szkolenia zawodowego, oraz mający pełne ubezpieczenie zdrowotne i środki finansowe na swoje utrzymanie.
W przypadku takiego pobytu po 30 kwietnia 2006 r. państwa członkowskie mogą wymagać od obywateli UE jedynie zarejestrowania się w urzędzie właściwym dla miejsca pobytu i uzyskania dowodu zarejestrowania się. W przypadku wyjazdu do Finlandii na okres dłuższy niż 3 miesiące należy zalegalizować swój status, występując z wnioskiem o zezwolenie na pobyt dla obywateli Unii Europejskiej. Aby uzyskać takie zezwolenie, należy zwrócić się do komisariatu policji właściwego ze względu na miejsce pobytu w tym kraju. Studia. Po 1 maja 2004 r. zniesiono obowiązek uzyskania przed wjazdem wizy studenckiej. Po podjęciu studiów (immatrykulacji) w wybranym kraju konieczne jest zalegalizowanie pobytu przez uzyskanie zezwolenia na pobyt (na komisariacie policji właściwym ze względu na miejsce studiowania). Warunkiem koniecznym do legalizacji pobytu jest poświadczenie przez uczelnię faktu bycia jej studentem, posiadanie ważnego ubezpieczenia oraz uwiarygodnienie posiadania wystarczających środków finansowych (wlicza się w to
również otrzymywane stypendium). Studenci z krajów członkowskich UE mają prawo do podjęcia pracy zarobkowej bez dodatkowych zezwoleń w wymiarze 20 godzin tygodniowo. O szczegółowe kryteria przyjęć na studia należy pytać na wybranej uczelni. Polskiego studenta obowiązują takie same opłaty za studia, prawo do stypendiów naukowych czy do opieki medycznej, a także zniżki na transport jak studentów miejscowych. Praca. Z dniem 1 maja 2006 r. Finlandia znosi restrykcje w swobodnym dostępie do swojego rynku pracy dla obywateli nowych państw UE, w tym Polski. Od tego dnia polscy obywatele nie muszą się już ubiegać o zezwolenie na podjęcie pracy. Po znalezieniu i podjęciu pracy należy zarejestrować się w tutejszym urzędzie podatkowym oraz zarejestrować swój pobyt na posterunku policji w miejscu swojego zamieszkania w Finlandii (tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej). Szansę na znalezienie pracy w Finlandii mają osoby, które znają język fiński lub szwedzki (Finlandia jest krajem mającym dwa języki urzędowe)
lub angielski przynajmniej w średnim stopniu. Sugerujemy, by poszukiwania pracy rozpocząć jeszcze przed przyjazdem do Finlandii – znalezienie jej po przyjeździe jest trudne. Polonia fińska liczy ok. 3 tys. osób, znalezienie zatrudnienia przez kontakty polonijne wydaje się zatem mało prawdopodobne. Planując przyjazd do Finlandii, należy pamiętać, że panują tu surowe warunki klimatyczne, a koszty utrzymania są bardzo wysokie. Szczegółowe informacje o Finlandii, warunkach zatrudnienia, sposobach poszukiwania pracy są zamieszczone (w języku polskim) na stronie internetowej EURES: podatków, sposób i koszt zakwaterowania i wyżywienia (jeśli występuje). Pozwoli to rozstrzygnąć ewentualne wątpliwości w razie sporu między pracodawcą a pracownikiem. Przestrzegamy
przed nielegalną, domokrążną sprzedażą w Finlandii reprodukcji grafik wykonanych techniką komputerową, tzw. obrazków. Rekrutacja odbywa się za pomocą anonsów prasowych (np. \"legalna praca w Finlandii\", \"praca za granicą\" rel="nofollow">www.eures.praca.gov.pl lub \"poczty pantoflowej\". Zwracamy uwagę, że osoby podejmujące taką pracę stają się ofiarami oszustwa. Sprzedaż \"obrazków\" w żaden sposób nie mieści się w ofertcie fińskiego rynku pracy, lecz stanowi jedynie zjawisko kryminogenne. Zdarzają się przypadki pobicia i okradania osób, które starają się wycofać z handlu \"obrazkami\". Bywa, że ci, którzy nie zdołali sprzedać wymaganej liczby grafik, są porzucani z dala od jakichkolwiek skupisk ludzkich. Znane są przypadki porzucania ludzi bez rzeczy osobistych, dokumentów i pieniędzy.