Francja. Saharyjski pył spowodował wzrost promieniowania
Niesiony na północ przez silne wiatry sezonowe saharyjski pył przyniósł do Francji nie tylko zjawiskowe widoki. Oprócz spektakularnych zachodów słońca i nietypowego światła zaobserwowano także wzrost poziomu promieniowania. Naukowcy widzą w tym pewną ironię.
Francuska organizacja pozarządowa ACRO (Stowarzyszenie Kontroli Radioaktywności na Zachodzie), która monitoruje poziom promieniowania w kraju, poinformowała, że przyczyną wzrostu promieniowania we Francji jest saharyjski pył, czyli tzw. kalima.
Francja - wzrost promieniowania spowodowany saharyjskim pyłem
Promieniowanie nie jest uważane za niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, jednak, jak podkreślają przedstawiciele ACRO, w jego pojawieniu się we Francji kryje się pewna ironia. Pochodzi ono z testów nuklearnych, które Francja prowadziła na algierskiej pustyni na początku lat 60., kiedy to północnoafrykański kraj był francuskim terytorium zamorskim. Teraz wiatr przywiał napromieniowany saharyjski pył do Francji.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W saharyjskim pyle stwierdzono obecność radioaktywnego cez-137, który jest produktem rozszczepienia jądrowego, powstałym w trakcie próbnych eksplozji jądrowych. ACRO przeprowadziło testy na pyle saharyjskim, który został zebrany w obszarze Jura, niedaleko francuskiej granicy ze Szwajcarią.
Skażenie radioaktywne na Saharze
"Biorąc pod uwagę jednorodne złoża na dużym obszarze, w oparciu o ten wynik analityczny, szacujemy, że na km kw cezu-137 przypadało tam 80 000 bq” - podano w komunikacie. - "To pochodzące z daleka skażenie radioaktywne, 60 lat po wybuchach jądrowych, przypomina nam o skażeniu radioaktywnym na Saharze, za które odpowiedzialna jest Francja” - informuje ACRO.
Kalima – co to takiego?
Kalima to pył lub piasek nad Oceanem Atlantyckim znad marokańskiej części Sahary. Zjawisko jest związane z burzami piaskowymi nad pustynią i transportem pyłów przez wschodnie wiatry. Pomarańczowy pył niesiony jest przez wiatr i zazwyczaj wędruje w kierunku Wysp Kanaryjskich. W czasie kalimy widzialność znacznie tam spada, a drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Źródło: euronews.com