Trwa ładowanie...

Francja. Saharyjski pył spowodował wzrost promieniowania

Niesiony na północ przez silne wiatry sezonowe saharyjski pył przyniósł do Francji nie tylko zjawiskowe widoki. Oprócz spektakularnych zachodów słońca i nietypowego światła zaobserwowano także wzrost poziomu promieniowania. Naukowcy widzą w tym pewną ironię.

Tak z powodu kalimy wyglądał wschód słońca na Lanzarote (Wyspy Kanayjskie) Tak z powodu kalimy wyglądał wschód słońca na Lanzarote (Wyspy Kanayjskie) Źródło: 123RF
duymuzz
duymuzz

Francuska organizacja pozarządowa ACRO (Stowarzyszenie Kontroli Radioaktywności na Zachodzie), która monitoruje poziom promieniowania w kraju, poinformowała, że przyczyną wzrostu promieniowania we Francji jest saharyjski pył, czyli tzw. kalima.

Francja - wzrost promieniowania spowodowany saharyjskim pyłem

Promieniowanie nie jest uważane za niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, jednak, jak podkreślają przedstawiciele ACRO, w jego pojawieniu się we Francji kryje się pewna ironia. Pochodzi ono z testów nuklearnych, które Francja prowadziła na algierskiej pustyni na początku lat 60., kiedy to północnoafrykański kraj był francuskim terytorium zamorskim. Teraz wiatr przywiał napromieniowany saharyjski pył do Francji.

W saharyjskim pyle stwierdzono obecność radioaktywnego cez-137, który jest produktem rozszczepienia jądrowego, powstałym w trakcie próbnych eksplozji jądrowych. ACRO przeprowadziło testy na pyle saharyjskim, który został zebrany w obszarze Jura, niedaleko francuskiej granicy ze Szwajcarią.

Skażenie radioaktywne na Saharze

"Biorąc pod uwagę jednorodne złoża na dużym obszarze, w oparciu o ten wynik analityczny, szacujemy, że na km kw cezu-137 przypadało tam 80 000 bq” - podano w komunikacie. - "To pochodzące z daleka skażenie radioaktywne, 60 lat po wybuchach jądrowych, przypomina nam o skażeniu radioaktywnym na Saharze, za które odpowiedzialna jest Francja” - informuje ACRO.

duymuzz

Kalima – co to takiego?

Kalima to pył lub piasek nad Oceanem Atlantyckim znad marokańskiej części Sahary. Zjawisko jest związane z burzami piaskowymi nad pustynią i transportem pyłów przez wschodnie wiatry. Pomarańczowy pył niesiony jest przez wiatr i zazwyczaj wędruje w kierunku Wysp Kanaryjskich. W czasie kalimy widzialność znacznie tam spada, a drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i inne obiekty.

Źródło: euronews.com

Sahara zasypana śniegiem. Niewiarygodne nagranie z serca pustyni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj