Trwa ładowanie...

Gigantyczna dziura w środku miasta. Jest tylko jeden sposób, by tam wejść

Mirny to miasto w azjatyckiej części Rosji, w Jakucji. Leży na Wyżynie Środkowosyberyjskiej nad rzeką Irelach. Ma zaledwie 39 tys. mieszkańców i można by było uznać, że niczym się nie wyróżnia, gdyby nie ogromna dziura, a właściwie tunel, który znajduje się niemal w środku miasta. A to wszystko za sprawą diamentów.

Gigantyczna dziura w środku miasta. Jest tylko jeden sposób, by tam wejśćŹródło: Facebook.com
d2y4s45
d2y4s45

Dawna kopalnia odkrywkowa ma 525 m głębokości i średnicę 1,20 km! I jest drugą tak wielką dziurą wykonaną przez człowieka, na świecie (Po kopalni w Bingham Conyon Mine w Utah). Zdjęcia tego miejsca wykonane z lotu ptaka zachwycają i przerażają jednocześnie. Przykład? Nad kopalnią zakazano lotów, ponieważ śmigłowce kilkakrotnie zostały wessane przez tworzące się w niej prądy powietrzne.

Kopalnię otwarto w 1957 roku, a zamknięto w 2011 roku. Dno pokryto warstwą gruzu i zalano je wodą w celu ustabilizowania. Nikt ot tak z ulicy nie ma prawa dostępu do niej. Również sam wjazd do miasta wymaga przepustki. Krążą nawet pogłoski, że ten, kto zbytnio interesował się tym miejscem, dostawał zakaz wstępu do Rosji.

Jest jeden sposób na zwiedzenie kopalni: specjalne zaproszenie od rosyjskiego producenta diamentów Ałrosa, jej właściciela, który to posiada też własną linię lotniczą. Ma ona siedzibę i główny port lotniczy właśnie w Mirny.

Zobacz też: Największe, niewykorzystane źródło energii. Ogromne źródło w Bajkale

d2y4s45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4s45