Gigantyczna księga w Dubaju. Oto matka wszystkich bibliotek
Jeśli myślicie, że Dubaj to jedynie wieżowce, centra handlowe i plaże, to bardzo się mylicie. Otwarta w czerwcu 2022 r. Biblioteka Mohammeda Bin Rashida w Al Jaddaf pokazuje, że tworząc ultranowoczesne miasto, można też znaleźć przestrzeń na miejsce, w którym bardzo szanuje się historię i gdzie w sposób nieoczywisty zderza się przeszłość z przyszłością.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
W gmachu biblioteki z jednej strony można zobaczyć fragmenty najstarszych zachowanych ksiąg arabskich, a z drugiej – spotkać sztuczną inteligencję, która przygląda się czytelnikom i odczytuje z ich twarzy emocje oraz zawiaduje procesem dostarczenia wybranych książek.
Gigantyczna księga
Wybudowany nad zatoką Dubai Creek w dzielnicy Al Jaddaf gigantyczny obiekt ma kształt otwartej księgi, a właściwie – jak deklarują projektanci gmachu – jest to odwzorowanie kształtu rehl, czyli podstawy, na której tradycyjnie przechowywana jest święta księga muzułmanów – Koran.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Muzeum Przyszłości w Dubaju. Niesamowita atrakcja, którą zachwyca się cały świat
Budynek niejako przeczy temu, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w architekturze. Jego bryła skonstruowana jest w taki sposób, że im bliżej podchodzimy do wejścia, tym bardziej wyższe piętra wysuwają się poza obrys podstawy budowli, a więc ponad nasze głowy.
Wnętrze biblioteki właściwie tuż po przekroczeniu drzwi przytłacza swoją wielkością. Przestronny hol wraz z szybem wind, schodami oraz gigantycznymi regałami pełnymi książek od razu uzmysławiają nam, jak monstrualna jest to przestrzeń.
Co ciekawe, poszczególne pomieszczenia, czyli biblioteki tematyczne, są bardzo przyjaznymi dla człowieka wnętrzami. Sprawiają wrażenie wręcz kameralnych. Gospodarze biblioteki mówią, że to "oazy spokojnej kontemplacji". I rzeczywiście w każdej z dziewięciu bibliotek, które wchodzą w skład Biblioteki Mohammeda Bin Rashida mnóstwo jest przestrzeni, gdzie można usiąść, a nawet położyć się z wybraną książką i po prostu spędzić przyjemnie czas.
Pepper opowiada bajki
Szczególnym miejscem jest biblioteka dla dzieci. Poza strefami do siedzenia i leżenia są tam też przestrzenie do zabaw ruchowych i gier multimedialnych. Są zakamarki, gdzie można się wyciszyć, małe "tory przeszkód" i wiele innych atrakcji. Największą z nich są humanoidalne roboty o imieniu Pepper, które potrafią odczytywać nastrój dziecka z jego twarzy i w zależności od tego, co "zobaczą", zagadują do najmłodszych czytelników. Roboty potrafią pięknie opowiadać dzieciom bajki, chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat biblioteki, odpowiadają na wiele pytań. Pepper zawsze jest otoczony wianuszkiem kilkulatków.
Biblioteka wykorzystuje najnowsze technologie, aby uatrakcyjnić i ułatwić czytelnikom korzystanie ze swoich zasobów. Korzysta ze sztucznej inteligencji, aby wyszukiwać książki i informacje z bibliotek dostępnych na całym świecie. Posiada zautomatyzowany magazyn i elektroniczny system wyszukiwania, a także kabiny samoobsługowe, dzięki którym czytelnicy mogą wypożyczać książki bez pomocy personelu, a system automatycznie przypisuje te książki do ich kont.
Inteligentne regały na parterze pozwalają również zwracać wypożyczone książki bezpośrednio na półki. Te są następnie rejestrowane jako zwrócone w zintegrowanym systemie bibliotecznym. Wszystko to wspierane jest przez laboratorium digitalizacji książek, inteligentne roboty odpowiadające na pytania odwiedzających, a także elementy rozszerzonej rzeczywistości oraz rzeczywistości wirtualnej.
Matka bibliotek
Biblioteka Mohammeda Bin Rashida nazywana jest matką bibliotek i obejmuje aż dziewięć księgozbiorów, wśród których na szczególną uwagę zasługują: Biblioteka Map i Atlasów, Biblioteka Młodych Dorosłych, Biblioteka Mediów i Sztuki czy Biblioteka Emiratów.
W obiekcie znajduje się duży wybór książek dla osób niewidomych. Ciekawostką jest zaaranżowane specjalne pomieszczenie dla osób autystycznych i tych z zaburzeniami integracji sensorycznej. Pomieszczenie przypomina wagon pociągu czy rodzaj kapsuły, a zaciemnione wnętrze, wyciszająca muzyka, miękkie ściany i podłoże, na którym można siedzieć lub leżeć – wszystko to sprzyja stworzeniu optymalnych warunków dla osób, którym w codziennym życiu bodźce wizualne lub dźwiękowe nie pozwalają na koncentrację czy osiągnięcie spokoju.
Czytaj też: Nowa duma Dubaju. Luksus na każdym kroku
Największe skarby
Jednak największe skarby tego miejsca zebrane są ponad wszystkimi bibliotekami, na siódmym piętrze. Tam bowiem znajduje się wystawa Skarby Biblioteki. To naprawdę gratka dla osób, które kochają książki, fascynują się historią i które potrafią docenić tzw. białe kruki.
Na ekspozycji można z bliska podziwiać fascynującą kolekcję rzadkich i starych książek, atlasów, rękopisów i dokumentów, z których część pochodzi z XIII wieku. Kolekcja obejmuje unikatowe kopie Koranu, jedne z pierwszych wydań utworów literatury klasycznej, łacińskie tłumaczenia dzieł naukowych z tzw. Złotego Wieku Islamu, a także rzadkie czasopisma ze świata arabskiego i nie tylko.
Wśród eksponatów znajduje się np. pierwsze wydanie "Atlasu Maior Blaeu". Jest to zawierający ok. 600 map atlas, wydany w 1662 r. w jedenastu tomach. Eksperci uważają "Atlas Maior" za najbogatszy i najpiękniejszy, jaki kiedykolwiek powstał na świecie.
Gratką dla znawców tematu jest też pierwsze wydanie "Description de l'Égypte". "Opisanie Egiptu" to wszechstronny naukowy opis wszystkich aspektów starożytnego i nowożytnego Egiptu będący pokłosiem wyprawy Napoleona Bonapartego do Egiptu w latach 1798–1801. Napoleon poza wojskami na wyprawę zabrał 167 naukowców i kilkuset rysowników, których opisy i ryciny stały się materiałem do stworzenia 12-tomowego gigantycznego opracowania na temat Egiptu, które zainspirowało Europejczyków do zainteresowania się tą częścią świata. Dzieło wydano w latach 1809-1822.
Biblioteka w liczbach
Budynek Biblioteki Mohammeda Bin Rashidamoże jednocześnie pomieścić 1000 osób.
Do dyspozycji odwiedzających są:
- 1,1 miliona drukowanych i cyfrowych książek w języku arabskim i językach obcych,
- 6 milionów rozpraw,
- 73 tys. partytur muzycznych,
- 75 tys. filmów,
- 13 tys. artykułów,
- 5 tys. czasopism historycznych
- 35 tys. drukowanych i cyfrowych czasopism z całego świata.
Na koniec ważna informacja dla wszystkich, którzy zapragną odwiedzić to niezwykłe miejsce: wstęp do biblioteki jest bezpłatny zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, jednak przed wizytą trzeba przez internet zarezerwować bezpłatną wejściówkę.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.