Trwa ładowanie...

Globalne ocieplenie. Opracowano plan na przetrwanie zmiany klimatu

Kilkudziesięciu światowych ekspertów do spraw klimatu opracowało 5 metod, dzięki którym będziemy mogli przygotować się na globalne ocieplenie. Cena, jaką będziemy musieli zainwestować, by wprowadzić je w życie jest ogromna. Naukowcy twierdzą, że się opłaca.

Globalne ocieplenie. Opracowano plan na przetrwanie zmiany klimatuŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d33w8tg
d33w8tg

Zgodnie z wynikami globalnej analizy kosztów i korzyści, by uchronić się przed zmianą klimatu, w ciągu kolejnej dekady będziemy musieli zainwestować 1,8 tryliona dolarów. Szacuje się, że taka inwestycja może w przyszłości zwrócić nawet 7 trylionów dolarów więcej.

Jak podaje serwis "TVN Meteo", za analizę odpowiedzialna jest Globalna Komisja ds. Adapdacji, składająca się z 34 autorytetów w sprawach polityki, biznesu i nauki. Zgodnie z przeprowadzoną przez komisję analizą wyszczególnionych zostało 5 obszarów, w które należy zainwestować w ciągu najbliższych 10 lat, by ochronić ziemię przed zmianami klimatycznymi. Należą do nich:

  1. Systemy ostrzegawcze – ulepszone systemy monitorujące pogodę, które będą w stanie ostrzegać lokalnych rybaków przed groźnymi zmianami atmosferycznymi oraz umożliwią bezpieczne planowanie połowów. Dla ludności zamieszkującej wyspy oraz wybrzeża odpowiednio wcześnie wydane ostrzeżenia mogą się okazać kluczowe dla ratowania życia.
  2. Infrastruktura – należy przeformułować sposób budowania dróg i budynków tak, aby były one odpowiednio dostosowane do zmiany klimatu. Np. jeden z projektów mieszkaniowych realizowanych w Nowym Jorku przewiduje malowanie dachów białą, odbijającą światło farbą. Ma to przeciwdziałać wzrostowi temperatur w mieszkaniach.
  3. Ulepszenie metod uprawy wysuszonej ziemi – przewiduje pomoc rolnikom w przejściu na bardziej odporne na suszę odmiany kawy. Ma to pomóc rolnikom w utrzymaniu źródła utrzymania i zapobiegać głodowi na świecie.
  4. Ochrona i odnowa namorzyn – namorzyny to wiecznie zielone formacje roślinne, które skupione są w pobliżu rzek. Działają one jak "naturalna tama" i nie dopuszczają wody do przedostania się w głąb lądu. Według ekspertów skupienie wysiłków na ochronie tych roślin zniweluje skutki fal tsunami i podtopień.
  5. Ochrona źródeł wody – powinno się zabezpieczyć miejsca, z których pozyskiwana jest woda oraz zapobiegać jej marnowaniu.
d33w8tg

Według analiz ekspertów zainwestowanie w powyższe obszary przyniesie w przyszłości trzykrotnie większy zysk. Unikając przyszłych strat oraz generując dzięki innowacjom kolejne korzyści ekonomiczne oraz zapewniając korzyści dla społeczeństwa i środowiska możemy zyskać nawet 7,1 tryliona dolarów. Na najbliższym szczycie klimatycznym ONZ mają pojawić się informacje na temat realizacji planów adaptacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Konsekwencje zmiany klimatu

Źródło: TVN Meteo

d33w8tg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33w8tg