Trwa ładowanie...

"Godzilla", czyli potężna chmura pyłu znad Sahary zmierza do USA

Chmura pyłu znad Sahary, która zmierza w kierunku Zatoki Meksykańskiej i Stanów Zjednoczonych realnie zagraża osobom zmagającym się z COVID-19 i innymi chorobami układu oddechowego - poinformował dziennik "The Guardian".

Share
"Godzilla", czyli potężna chmura pyłu znad Sahary zmierza do USA
Źródło: pixabay
d2um5p3

Aktualnie chmura pyłu znajduje się nad Karaibami. Zdaniem specjalistów ma grubość nawet trzech kilometrów, dlatego nazwano ją "Godzilla". José Alamo, meteorolog z Puerto Rico powiedział, że najgorszymi dniami dla terytorium USA będzie poniedziałek i wtorek, kiedy chmura będzie zmierzać w kierunku południowo-wschodniego wybrzeża.

Niebezpieczna chmura pyłu znad Sahary

Eksperci ostrzegają mieszkańców regionów przez które chmura będzie przechodziła, aby pozostali w zamkniętych pomieszczeniach i w miarę możliwości używali filtrów powietrza - przekazuje "The Guardian".

d2um5p3

Jak podaje dziennik, masa suchego i zapylonego powietrza jest znana jako Saharan Air Layer (warstwa powietrza saharyjskiego). Przemieszcza się nad Ocean Atlantycki co trzy do pięciu dni od później wiosny do wczesnej jesieni, osiągając szczyt od końca czerwca do połowy sierpnia. Chmura po raz pierwszy pojawiła się na zdjęciach satelitarnych zarejestrowanych w Afryce w czerwcu, jak twierdzą amerykańscy specjaliści z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA). Zwykle przemieszcza się na wysokości od 1500 do 6000 metrów nad ziemią. Tym razem, jak oceniają meteorolodzy, silne wiatry spowodowały, że chmura trafiła do wyższych warstw atmosfery.

Źródło: The Guardian, Polska Times

d2um5p3

Zobacz także: Body mind z Agnieszką Aftyką. Poznaj najlepsze techniki relaksujące

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2um5p3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2um5p3
d2um5p3