Gołuchów. Żubry. Możesz tu spotkać te wyjątkowe zwierzęta
Gołuchów ma jeden z piękniejszych pałaców w Polsce. Znakomita architektura i wspaniała historia. Kawiarnia Muzealna w nim się mieszcząca to 20 lat tradycji. A poza tym jest tu zagroda wyjątkowych zwierząt. Żubry można zobaczyć na własne oczy.
Pałac w Gołuchowie to jeden z piękniejszych tego typu obiektów na mapie Polski. Znakomita architektura i wspaniała historia. Wzniesiony około 1560 roku jako renesansowa rezydencja rodziny Leszczyńskich, został rozbudowany z zachowaniem stylu na początku XVII wieku. W 1853 roku Gołuchów przeszedł na własność Jana Działyńskiego, a jego żona Izabella Czartoryska dokonała w latach 1875–1885 kolejnej przebudowy, ale i tym razem utrzymanej w stylu renesansu francuskiego według koncepcji architekta EugÝne Viollet-le-Duca. Uwagę zwracają przede wszystkim piękne kamienne detale architektoniczne i sgraffita.
Kawiarnia Muzealna - 20 lat tradycji
Na podzamczu, w starym budynku z czerwonej cegły o konstrukcji tzw. pruskiego muru, mieści się obecnie kawiarnia. Specjalnością tego lokalu jest dziczyzna, co znakomicie podkreśla wystrój wnętrza o charakterze domku myśliwskiego. Na ścianach i pod sufitem wiszą liczne trofea myśliwskie. Gdy na stołach płoną świece, przy odrobinie wyobraźni można się na chwilę przenieść w czasie i poczuć atmosferę dawnych biesiad po udanym polowaniu. Wówczas przy szklanicy dobrego węgrzyna z pewnością zajadano się pieczonym combrem sarnim i zajęczym pasztetem.
Wybrane z menu
- Żurek w chlebie
- Flaki wołowe
- Pieczeń z żubra
- Pieczeń z dzika w sosie myśliwskim
- Befsztyk z polędwicy wołowej
- Schab gołuchowski
- Karkówka w sosie pieczeniowym
- Stroganoff z kluseczkami
- Stek z łososia
*Muzealna Gołuchów *
(62) 761 50 27
(62) 761 50 28
www.muzealna.pl
kawiarnia@muzealna.pl+'?' )
Dojazd samochodem
Drogą nr 12 Pleszew–Kalisz
Okolica
Gołuchów – Muzeum Zamkowe, filia poznańskiego Muzeum Narodowego. Wnętrza zamku i ciekawe ekspozycje, między innymi malarstwo włoskie i stworzona przez Izabellę Czartoryską unikatowa kolekcja ponad 260 waz greckich; Ośrodek Kultury Leśnej i Muzeum Leśnictwa z zagrodą żubrów.
Kalisz – najstarsze miasto polskie leżące na tzw. szlaku bursztynowym – liczne cenne zabytki Muzeum Ziemi Kaliskiej. Kościelna Wieś – pobenedyktyński romański XII-wieczny kościół rozbudowany w stylu barokowym około 1760 roku.
Kuchary – kościół z 1686 roku.
Park krajobrazowy k. Gołuchowa – powierzchnia 160 ha, założony przez Jana Działyńskiego, z kamieniem św. Jadwigi – największym w Wielkopolsce głazem narzutowym, którego obwód wynosi 22 m.
Pleszew – kościół z końca XIV wieku z fragmentem gotyckich murów.
Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Karczmy, zajazdy, restauracje Autor: Barbara Kaniewska