Trwa ładowanie...

Góra gór wzywa. K2 marzeniem nie tylko alpinistów

"Dla każdego himalaisty wejście na K2 to symbol. Nawet nie wiem do czego można to porównać. To jak Oscar dla reżysera" – powiedział Adam Bielecki. Andrzej Bargiel to kolejny Polak, który dokonał niemożliwego. Zjechał z niego na nartach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Góra gór wzywa. K2 marzeniem nie tylko alpinistówŹródło: Shutterstock.com
d1d9bmd
d1d9bmd

K2 jest drugim najwyższym punktem na Ziemi (8611 m n.p.m.). Znajduje się na granicy Pakistanu i Chin, w Karakorum, a nie w Himalajach. Przypomina wielką piramidę o regularnym kształcie. Góra pozostaje wciąż wyzwaniem dla himalaistów, ponieważ największe trudności wspinaczkowe rozpoczynają się na wysokości 8000 m n.p.m. Poza tym szczyt jest stromy i trudno znaleźć dogodne wejście. Do tego jeszcze pogoda mocno daje się we znaki, ponieważ z racji tego, że K2 jest najbardziej wysuniętym ośmiotysięcznikiem na północ – wspinaczkę utrudniają silne podmuchy wiatru, zdarzają się lawiny i burze śnieżne.

Po raz pierwszy szczyt został zdobyty przez wyprawę włoską – 31 lipca 1954 r. Kierownikiem wyprawy był Ardito Desio. Ekspedycja wspinając się drogą przez Żebro Abruzzi, czyli od strony południowo-wschodniej osiągnęła swój zamierzony cel. Na szczyt weszli Achille Compagnoni i Lino Lacedelli.

Listę Polaków, którym udało się zdobyć szczyt, otwiera Wanda Rutkiewicz. Jako pierwsza kobieta dokonała tego 23 czerwca 1986 r. Dwa tygodnie później drogą – tak ryzykowną – porównywalną do drogi samobójców – na najwyższy szczyt Karakorum – wspięli się Jerzy Kukuczka i Tadeusz Piotrowski. Niestety dla partnera Kukuczki ten wyczyn zakończył się mało szczęśliwie – odpadł ze ściany po tym, jak jego raki nie wytrzymały na lodowej stromiźnie. W 1996 r. na szczycie stanęli także Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski i Piotr Pustelnik, 23 sierpnia 2011 r. Dariusz Załuski, a rok później "Oscara zdobył" Adam Bielecki. W 2014 r. Janusz Gołąb i Marcin Kaczkan mogli ogłosić światu zdobycie ośmiotysięcznika.

Warto dodać, że w 2017 r. Nagrodę Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego otrzymał Piotr Pustelnik, który zrezygnował z ataku szczytowego, aby pomóc włoskiemu koledze Marco Bianchiemu, który zapadł na chorobę wysokościową w czasie zejścia z wierzchołka.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nazywana morderczą górą

Niestety ten najwyższy szczyt Karakorum odbiera życie wielu alpinistom. W 1986 r. zginęło aż 13 osób i to w ciągu zaledwie paru dni. Dwóch Amerykanów porwała lawina, francuskie małżeństwo zginęło podczas zejścia ze szczytu, Włoch wpadł do szczeliny, Pakistańczyka zabiły spadające kamienie. Pięć osób nie wytrzymało zmęczenia i fatalnej pogody, która uniemożliwiała zejście do bazy. Wśród nich była Polka Dobrosława Miodowicz-Mróz. Jeszcze dwoje Polaków zginęło w tych dniach. Tadeusz Piotrowski wyczerpany po zdobyciu szczytu z Jerzym Kukuczką podczas zejścia odpadł od ściany. Podobnie Wojciech Wróż, członek innej wyprawy.

Dziewięć lat później – 13 sierpnia 1995 – w wyniku burzy śnieżnej zginęło siedmiu himalaistów (Brytyjka Alison Hargreaves, Nowozelandczyk Bruce Grant, Amerykanin Rob Slater, Hiszpanie Lorenzo Ortiz, Javier Escartin i Javier Olivar, Kanadyjczyk Jeff Lakes). W 2008 r. lawina spowodowała śmierć 11 himalaistów: trzech Koreańczyków, dwóch Nepalczyków, dwóch Pakistańczyków, Serba, Irlandczyka, Norwega i Francuza. Przyczyną tragedii było oderwanie się bloku lodowego powyżej trudnego żlebu zwanego "Bottleneck", co spowodowało lawinę, która pozrywała liny poręczowe w żlebie. To zdarzenie uniemożliwiło bezpieczne, szybkie zejście do obozu.

d1d9bmd

Kolejne próby ataków szczytowych

Mimo tak tragicznych faktów – himalaiści nie rezygnują z jej zdobycia i podejmują kolejne próby. W tym roku w cieniu tragedii na Nanga Parbat i śmierci Tomasza Mackiewicza – polscy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego próbowali wspiąć się zimą na K2. Niestety i ta próba zakończyła się niepowodzeniem. Była to czwarta w historii zimowa wyprawa na K2. Szczyt pozostaje wciąż jedynym niezdobytym ośmiotysięcznikiem zimą.

Trekking latem

Nie trzeba być alpinistą, aby spróbować swoich sił i spróbować wspiąć się na wysokość ok. 5000 m n.p.m., dlatego w internecie znajdziemy wiele ofert trekkingu pod północną stronę K2 w chińskim Karakorum. Podróż przez góry jest głównym punktem wyprawy, ale także w programie jest zwiedzanie legendarnych miast i przekraczanie wysokich przełęczy górskich. Trekking jest wprawdzie bardzo wymagający fizycznie, ale widoki, logistyka i niepowtarzalne miejsce – rekompensują te zmagania. A większość jedzie przecież po to, aby zamagać się z samym sobą i przekroczyć własne ograniczenia.

W zależności do oferty pod K2 dostaniemy się samolotem z Waszawy do Islamabadu, nstępnym etapem podróży jest Skardu, potem przejazd do Askole i już stąd rozpocznie się wspinaczka.
Możliwa jest również druga opcja. Wylot z Warszawy do Kaszgaru, następnie samochodami do Yecheng i Yilik i stąd już rozpocznie się trekking. Koszt takiej 2-tygodniowej wyprawy wynosi ok. 13 tys. zł. Do wydatków trzeba również doliczyć koszt biletu lotniczego w wysokości ok. 3 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pustelnik o próbach zimowego zdobycia K2

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1d9bmd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d9bmd