Gród Foluszek. Brodnica. Atrakcje. Co warto zobaczyć?
Brodnica to miasto nad Drwęcą słynie ze średniowiecznego układu urbanistycznego z nietypowym trójkątnym rynkiem, wspaniałej gotyckiej świątyni św. Katarzyny z XIV wieku, a przede wszystkim z gotyckiego zamku, którego budowę rozpoczęto w latach 1305–1317. Co warto zobaczyć? Na przykład Gród Foluszek.
Miasto nad Drwęcą słynie ze średniowiecznego układu urbanistycznego z nietypowym trójkątnym rynkiem, wspaniałej gotyckiej świątyni św. Katarzyny z XIV wieku, a przede wszystkim z gotyckiego zamku, którego budowę rozpoczęto w latach 1305–1317.
Całość założenia ostatecznie uformował znany budowniczy – Mikołaj Fellenstein około 1415 roku. Warownia miała cztery wysokie (zapewne ponad 17 m) skrzydła z trzema narożnymi, kwadratowymi wieżyczkami i zaopatrzoną w studnię wielką 50-metrową wieżę w czwartym narożu od północnej strony (jedyny zachowany większy fragment zamku). Brodnica powróciła pod panowanie królów polskich w 1466 roku. Po pożarze zamku i miasta w 1550 roku, warownię odbudowano, a przy wschodnim murze przedzamcza postawiono nowy dom mieszkalny. W latach 1604–1625 majątkiem zarządzała siostra Zygmunta III – Anna Wazówna, dla której przebudowano dom na podzamczu na zimową rezydencję według wzorów skandynawskich. Zdewastowaną w czasie potopu szwedzkiego twierdzę przed całkowitą rozbiórką (prowadzoną przez Prusaków w latach 1787–1789 i na początku XIX wieku) uratowało rozporządzenie Fryderyka Wilhelma IV z 1842 roku. Zakonserwowane ruiny zamku znów uszkodzono podczas działań wojennych w 1945 roku. Spłonął wówczas m.in. pałac Anny Wazówny. Jego
odbudowa nastąpiła dopiero w latach 1969–1970. Pograniczna warownia ma własnego ducha. To Balduin von Stahl, komtur brodnicki poległy pod Grunwaldem, który latem przybywa na białym koniu, w zbroi wspina się na wysoką zamkową wieżę i ze smutkiem patrzy na swe dawne włości, w których panoszą się Polacy. Tą samą drogą w noc sylwestrową zamek lustruje duch Anny Wazówny, zmarłej tu w 1625 roku.
Muzeum w Brodnicy – spichlerz, ul. Św. Jakuba 1 87-300 Brodnica (56) 495 05 74
Piwnice zamkowe ul. Zamkowa 1 (56) 495 05 75 muzeumwbrodnicy@onet.pl *www.muzeum.brodnica.pl *
Urząd Miejski w Brodnicy ul. Kamionka 23 87-300 Brodnica (56) 493 03 58 (56) 498 26 26 umb@brodnica.pl www.brodnica.pl
Festiwal Kultury Średniowiecza – Medievalia Impreza odbywa się w końcu lipca w Ośrodku Edukacji Historycznej „Gród Foluszek” Bractwa Rycerskiego Zamku Brodnickiego. Zabudowania imitujące średniowieczny gród z XIII–XV wieku ulokowano na polanie nad jeziorem Popek. Za obwodem warownym palisady z bramą i mostem zwodzonym mają jeszcze powstać m.in. karczma, kuźnia, garncarnia, dyby, pręgierz i strzelnica kuszniczo-łucznicza. W programie imprezy obok prezentacji bractw rycerskich i konkursów w rzucie oszczepem, strzelaniu z kuszy i łuku, przewidziano instruktaż walk rycerskich oraz widowisko „Oblężenie grodu Foluszek”. Podczas festiwalu czynne są stoiska warsztatów dawnych rzemiosł z pokazami sztuki kowalstwa, garncarstwa, skórnictwa, czerpania papieru, wyrobu ozdób oraz zielarstwa.
Okolica
Jabłonowo Pomorskie – neogotycki zespół pałacowo-parkowy, od XIX wieku własność Zgromadzenia Sióstr Pasterek. Znajdują się tu szczątki ich założycielki – bł. Marii Karłowskiej. Osiek – gotycki kościół Wniebowzięcia NMP z cudownym obrazem Matki Boskiej Osieckiej. Pojezierze Brodnickie – ponad 100 przepięknych jezior otoczonych lasami, Brodnicki Park Krajobrazowy z 9 rezerwatami przyrody i bogatą fauną. Radziki Duże – ruiny zamku rycerskiego z XIV–XV wieku. Żmijewo – gotycki kościół św. Jakuba Apostoła z XIV wieku; wczesnośredniowieczne grodzisko.
Bractwo Rycerskie Zamku Brodnickiego ul. Łyskowskiego 2/35 87-300 Brodnica bractwobrodnica@wp.pl
Ośrodek Edukacji Historycznej „Gród Foluszek˝ *www.foluszek.webpark.pl *
Mistrz Bractwa Rycerskiego w Brodnicy Jan Majewski (56) 49 339 75 0 600 757 090 jancio20@wp.pl
Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski