Harde. Piwo. Browar w Bielkówku. Największy w województwie pomorskim
Podczas piwnej wyprawy do Trójmiasta warto zatrzymać się w niewielkiej wiosce Bielkówko, leżącej zaledwie 12 km od centrum Gdańska, w kierunku południowym. Bielkówko ma średniowieczną metrykę. Właścicielami tych terenów była pomorska szlachta, m.in. Swarożyńscy herbu Kot, Czerniewscy herbu Szpak, Jackowscy herbu Ryś. Mieszczący się tu obecnie browar to największy zakład w województwie pomorskim. Produkuje m.in. piwo Harde czy Złote Lwy.
Podczas piwnej wyprawy do Trójmiasta warto zatrzymać się w niewielkiej wiosce Bielkówko, leżącej zaledwie 12 km od centrum Gdańska, w kierunku południowym. Bielkówko ma średniowieczną metrykę. Właścicielami tych terenów była pomorska szlachta, m.in. Swarożyńscy herbu Kot, Czerniewscy herbu Szpak, Jackowscy herbu Ryś. Mieszczący się tu obecnie browar to największy zakład w województwie pomorskim.
W skali Polski zaliczany do średnich browarów, cały czas pracuje nad swoją marką tak w regionie, jak w innych częściach kraju.
Browar Amber
Browar Amber powstał jako dzieło rolniczej rodziny z Bielkówka, Danuty i Andrzeja Przybyłów. Droga do pierwszej własnej warki była długa. Wszystko zaczęło się od rozlewni piwa uruchomionej w 1990 roku, w latach 1993–1994 po koniecznych zmianach przekształconej w zakład istniejący do dziś. Jedną z inwestycji, o których warto wspomnieć, było zrobienie odwiertów ujęć wody oligoceńskiej – odpowiednia woda to wszak podstawa sukcesu każdej firmy browarniczej. Amber to bursztyn, jantar – skarb Bałtyku, a skarbem całego Pomorza jest tutejsze piwo. Docenili je nie tylko polscy piwosze, ale także ci z Danii, Niemiec, USA *i... *Libanu, bo właśnie do tych krajów Amber eksportował swoje wyroby w ostatnich latach.
W swojej kilkunastoletniej historii browar wypuścił na rynek wiele marek piwa, m.in. „Puckie”, „Kopernik” czy „Hanza”, nazwami nawiązujące do regionu, ale także „Cox” i „Żak”, o nazwach bardziej neutralnych. Od dziesięciu lat produkuje się tu prosty, lecz smaczny lager o nazwie „Amber Classic”. Prawdziwym przebojem okazało się dostępne w całym kraju „Żywe” – smaczne, naturalne piwo, niepasteryzowane i doleżakowane (ekstr. 14,5%; alk. 6,2%). Ukłonem w stronę pobliskiego wielkiego miasta jest lager „Złote Lwy” (ekstr. 12,2%; alk. 5,6%). Miłośnicy mocy w piwie sięgnąć winni po butelkę „Hardego” (alk. 7,2%), dobrze przyjmowany jest też amberowy „Koźlak” (ekstr. 15,1%; alk. 6,5%) w charakterystycznej butelce z etykietą malowaną na szkle. Last but not least piwo najbardziej oryginalne: „Grand Imperial” – ciemny lager (ekstr. 18,1%; alk. 8,5%), promowany wspólnie z… manufakturą czekolad i pralinek Guylian z Belgii. Smak tego ciekawego portera w zamyśle producenta winien idealnie harmonizować z kawałkiem gorzkiej
czekolady o zawartości kakao nie mniejszej niż 70%! Miarą sukcesu browaru są liczne nagrody i wyróżnienia, np. znak Poznaj Dobrą Żywność, nadany Amberowi przez ministra rolnictwa podczas poznańskich targów przemysłu spożywczego PolAgra Food 2005.
Amber, choć sprzedaje swoje wyroby daleko poza Pomorzem, a nawet Polską, nie zapomina o lokalnych odbiorcach. Tak o regionalnej strategii firmy mówił w 2007 roku Sławomir Pahlke, dyrektor ds. marketingu browaru: Staramy się promować nie tylko markę browaru, ale i cały region. Tradycyjne metody produkcji i stawianie na jakość produktu idą w parze z przywracaniem lokalnych tradycji i wyróżnianie tym nie tylko marki, ale i samego Gdańska. Są to m.in. takie akcje, jak kopia dawnego kufla gdańskiego, powołanie Kapituły Kufla (wręczanie co roku najbardziej znanym i pogodnym gdańszczanom numerowanych kopii kufla w najstarszej piwiarni gdańskich patrycjuszy – Dworze Artusa). Nasz browar położony jest na styku Kaszub, Kociewia, Żuław i Trójmiasta – czterech najważniejszych subregionów województwa pomorskiego. Jesteśmy częścią tego wspaniałego regionu, stąd pochodzimy, tutaj pracujemy i żyjemy. Browar jest współzałożycielem Pomorskiego Klubu Dobrej Marki, zrzeszającego najciekawszych producentów w regionie, i
organizatorem imprezy łączącej cechy festynu i jarmarku Koźlaki Bielkowskie (po raz piąty odbyły się we wrześniu 2008 roku) – więcej na: www.energiakaszub.pl. Oprócz Krakowa i Wrocławia, Gdańsk wraz z Bielkówkiem trzeba uznać za prawdziwą piwną stolicę Polski. Nie bez kozery wszak pisał przed wiekami w swoim Wirydarzu Jakub Trembecki:
Kiedyć się też Prusami zdarzy jechać,
Świętych Siekierek piwa niesłuszna poniechać.
A kiedy zaś do Gdańska popłyniesz z szkutami,
Zażyjże dubelbiru z pany gdańszczanami.
Tylżyckie i łagodne, i wraz mocne piwo,
Za specyjał go bierze do Żmudzi co żywo.
Litwa w Kownie, w Poswolu piwa wychwalają,
A z Bauska zasię birów tęgich zasięgają.
Ciż, kiedy towarami w Rydze więc handlują,
To ich kupcy u siebie Mummą utraktują.
A my, utrzymując ciężki barokowy rym, możemy dopisać w XXI wieku:
Zaś gdy nazad do Gdańska się wrócisz,
Musowo do Brovarni udać się musisz.
Tam piwa popijesz na zdrówko,
I ruszysz na południe, gdzie pobliska wieś Bielkówko.
Wszak w Amberze moc piwa jest wielka,
Tu Lwy Złote siorbniesz lub Harde wlejesz do kufelka.
Fermentacja górna – najstarszy sposób uzyskiwania piwa; dodatnia temperatura powoduje, że drożdże podczas fermentacji unoszą się na powierzchni brzeczki (zob. ale). Piwa górnej fermentacji znacznie różnią się smakiem i aromatem od piw fermentacji dolnej. Technologia ta przede wszystkim upraszcza proces fermentacji oraz przedłuża termin przydatności trunku do spożycia.
Okolica * **Borkowo *– miejscowość na szlaku kartuskim, z zakładem kowalskim z 1912 roku należącym do Mateusza Laskowskiego; w pobliżu rezerwat krajobrazowy Jar Rzeki Raduni. Buszkowy – zespół dworsko-folwarczny złożony ze stodoły, stajni i obory oraz magazyn zbożowy z połowy XIX wieku; dwór rozebrano w latach 70. Czapielsk – kościół św. Mikołaja z końca XVIII wieku. Kartuzy – kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku, dawna gotycka kolegiata zakonu kartuzów z charakterystycznym dachem przypominającym wieko trumny; obok zachowany gotycki erem – cela zakonna; w mieście kończy się niebieski Szlak Kartuski wiodący do Sopotu (Kamienny Potok) poprzez Pojezierze Kaszubskie i Trójmiejski Park Krajobrazowy; dzieje regionu przybliża interesujące Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera; Kartuzy słyną z doskonałych konserwowych „ogórków kartuskich”, wytwarzanych przez firmę Eurofoods. Kolbudy Górne – miasteczko należące niegdyś do kartuzów, z puszczaną przez nich w dzierżawę niegdyś dużą hutą żelaza (XVII wiek);
obecnie przechodzi tędy zielony szlak wiodący do Skarszew, jedynej na Kaszubach posiadłości joanitów z zachowanym, choć przebudowanym zamkiem oraz fragmentami murów obronnych. Lublewo – kościół NMP Królowej Polski z przełomu XIV i XV wieku. Pręgowo – kościół pw. Bożego Ciała, pochodzi prawdopodobnie z początku XIV wieku; cały zrąb kościoła zbudowany jest z nieociosanego kamienia, a tylko szczyty i okolenia okien z cegły; wieża kościoła powstała około 1739 roku, zbudowana jest z pruskiego muru, a jej szpiczasty szczyt jest pokryty cynkiem.
*Browar Amber *ul. Gregorkiewicza 1
Bielkówko
83-050 Kolbudy
(0-58) 682 66 21
www.browar-amber.pl
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Browary w Polsce
Autor: Aleksander Strojny