Trwa ładowanie...

Hiszpański wulkan w fazie największej erupcji. Wyrzuca okruchy na niemal kilometr

Wulkan Cumbre Vieja, który jest aktywny od dwóch tygodni, wszedł w fazę największej erupcji. Nie tylko wyrzuca okruchy wulkaniczne na 800 m, ale zmieniła się także jego lawa oraz wygląd krateru.

Wulkan Cumbre Vieja jest aktywny od połowy wrześniaWulkan Cumbre Vieja jest aktywny od połowy wrześniaŹródło: Getty Images, fot: Marcos del Mazo
duymuzz
duymuzz

Z informacji przekazanych przez Itahiza Domingueza z Wydziału Sejsmologii ING, wejściu wulkanu Cumbre Vieja w fazę największej erupcji towarzyszy zmiana tekstury lawy. Stała się ona bardziej kleista niż wcześniej.

Co więcej, według hiszpańskiego instytutu badawczego nasilona podczas ostatniej doby liczba wyrzucanych z krateru okruchów wulkanicznych oraz innych materiałów piroklastycznych zmieniła też wygląd krateru.

Z kolei wczoraj informowano o tym, że część krateru wulkanu osunęła się powodując większy wylew lawy na kanaryjskiej La Palmie. Jak szacują władze wyspy, lawa zajmuje już około 400 ha jej powierzchni, a także wdarła się w głąb oceanu na obszar ponad 30 ha.

Aktywny wulkan powoduje trzęsienia ziemi

Warto dodać, że w rejonie Cumbre Vieja tylko od północy zarejestrowano ponad 30 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze miało siłę 3,9 stopni w skali Richtera. Co więcej, w poniedziałek na La Palmie sejsmolodzy potwierdzili wystąpienie ponad 100 wstrząsów. Jak zaznaczyli, ich rosnąca liczba ma związek ze wzrostem aktywności Cumbre Vieja.

Wulkan Cumbre Vieja, La Palma Getty Images
Wulkan Cumbre Vieja, La PalmaŹródło: Getty Images, fot: Marcos del Mazo

Tymczasem z informacji przekazywanych przez portugalskie służby wynika, że w niedzielę i poniedziałek zanotowano na atlantyckim archipelagu Azorów podwyższoną ilość dwutlenku siarki w powietrzu - co związane jest z nadejściem dymu wulkanicznego z La Palmy. Z kolei we wtorek rano gazy i pyły emitowane przez Cumbre Vieja dotarły nad Karaiby.

Cumbre Vieja spowoduje gigantyczne tsunami?

Do wybuchu wulkanu doszło 19 września po kilku dniach licznych wstrząsów sejsmicznych na kanaryjskiej La Palmie. Wcześniejsze erupcje Cumbre Vieja miały miejsce w 1971 r. i 1949 r.

duymuzz

Stan wulkanu znajdującego się na niewielkiej wyspie jest dość istotny. Dlaczego? Część amerykańskich naukowców uważa, że ewentualny obryw skalny jego zboczy może doprowadzić do gigantycznego tsunami i w efekcie spowodować podtopienia znacznych terenów wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej oraz Południowej.

Cumbre Vieja dalej pluje lawą. Nowe zdjęcia lotnicze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj