Trwa ładowanie...

Rój Drakonidów. Noc spadających gwiazd w październiku

Niezwykłe zjawisko pojawi się w tym tygodniu na nocnym niebie. To rój Drakonidów, czyli deszcz meteorów, który będzie można zaobserwować przez kilka dni. Kiedy będą najbardziej widoczne?

Noc spadających gwiazd (zdjęcie ilustracyjne) Noc spadających gwiazd (zdjęcie ilustracyjne) Źródło: Adobe Stock, fot: Sergey Borisov
d3cgjq4
d3cgjq4

To będzie pierwsza tej jesieni noc spadających gwiazd. Na niebie pojawi się rój Drakonidów. Związane są z gwiazdozbiorem Smoka i pochodzą od komety 21P/Giacobini-Zinner.

Noc spadających gwiazd w październiku - kiedy?

Spadające meteory będzie można zaobserwować na niebie między 6 a 10 października br. A ich maksimum przypadnie na piątkową noc - 8 października.

Jeśli niebo będzie przejrzyste, to najlepsza widoczność uzyskamy w godzinach 2-3 nad ranem.

By zobaczyć ogniste kule na niebie, nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła. Z dala od miast widoczność jest zdecydowanie lepsza.

d3cgjq4

Jak podkreślają eksperci, by łatwiej wypatrzyć spadające gwiazdy, warto dać odpocząć wzrokowi od światła, dlatego warto powstrzymać się również od spoglądania w ekran telefonu komórkowego.

Rój Orionidów i pełnia Księżyca

Ale to nie koniec spektakli na niebie w tym miesiącu. Wszystko za sprawą Orionidów, związanych z wędrówką komety Halleya. Meteory te są aktywne już od 2 października i będą widoczne do 7 listopada. Ich maksimum przypada na noc z 20 na 21 października. Jednak w tym roku zjawisko to może zakłócić pełnia Księżyca, która wypada dokładnie tego samego dnia.

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Albert Einstein miał rację. Sensacyjne odkrycie z Teleskopu Hubble’a

d3cgjq4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cgjq4