Trwa ładowanie...
trumna

Holandia. Pierwsza osoba pochowana w "żywej trumnie"

W Holandii odbył się pierwszy pogrzeb z wykorzystaniem szybko kompostującej "żywej trumny" o nazwie Living Cocoon, wykonanej z grzybni. Syn pochowanej kobiety: "to był wzruszający moment".

Share
Ekologiczna trumna
Ekologiczna trumnaŹródło: Living Cocoon
d3g75mx

Pogrzeb odbył się w połowie września br. Bob Hendrikx, założyciel Loop, startupu produkującego trumny Living Cocoon, powiedział w rozmowie z gazetą "NU.nl", że nie był obecny przy pochówku, ale rozmawiał wcześniej z krewnym zmarłej i "był to wzruszający moment". "Stracił matkę, ale był szczęśliwy, ponieważ dzięki temu pudełku wróci ona do natury i wkrótce będzie żyć jak drzewo. To była pełna nadziei rozmowa" - stwierdził.

Hendrikx powiedział, że Living Cocoon pozwala "ludziom ponownie stać się jednością z naturą". "Możemy wzbogacić glebę zamiast ją zanieczyszczać" - dodał.

d3g75mx

Projektant stwierdził, że grzybnia nie tylko neutralizuje toksyny i dostarcza pożywienie wszystkiemu, co rośnie nad ziemią, ale jej strzępki można wykorzystać do produkcji wszystkiego, od żywności po ubrania i opakowania - w tym trumny. "Ta trumna oznacza, że tak naprawdę karmimy ziemię naszymi ciałami. Jesteśmy substancjami odżywczymi, a nie odpadami" - dodał.

Hendrikx powiedział, że proces, w którym ludzkie ciało w tradycyjnej trumnie staje się kompostem może trwać dekadę lub dłużej. Spowalnia go lakierowane drewno i metale w trumnie i syntetycznej odzieży, której rozpad może trwać jeszcze dłużej. Twierdzi, że trumna z grzybnią zostanie wchłonięta do gleby w ciągu miesiąca lub sześciu tygodni, aktywnie przyczyniając się do pełnego rozkładu zawartego w niej ciała i wzbogacając jakość otaczającej gleby - wszystko to w ciągu dwóch-trzech lat.

Ekologiczna trumna Living Cocoon
Ekologiczna trumnaŹródło: Living Cocoon

Loop współpracuje z naukowcami, aby zmierzyć wpływ ludzkich ciał na jakość gleby. Chce przekonać decydentów do przekształcenia zanieczyszczonych obszarów w zdrowe lasy - z naszymi ciałami jako substancjami odżywczymi.

Startup wyprodukował dotychczas 10 trumien za 1250-1500 euro (5500-6600 zł) za sztukę. Oczekuje, że cena znacznie spadnie wraz ze zwiększeniem produkcji. Hendrikx ma nadzieję, że trumny z grzybnią staną się "nową normą".

d3g75mx

Living Cocoon tworzy się przez kilka tygodni - grzybnia rośnie w kształt trumny, po czym pozostawia się ją do naturalnego wyschnięcia. Gdy tylko zacznie mieć kontakt z wilgotną glebą, wróci do życia i rozpocznie proces rozkładu.

Makabryczne zaślubiny "kata Warszawy". Upiorna ceremonia martwego SS-Mana

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3g75mx

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g75mx
d3g75mx