Idealne miejsca na urlop w Polsce poza sezonem
Atrakcje Polski - kopalnie, fortyfikacje i podziemne miasta
Niepewna sytuacja w związku z atakami terrorystycznymi spowodowała, że wiele osób boi się podróżować do najpopularniejszych turystycznie miejsc na Starym Kontynencie. Najbardziej oblegane zimowe kierunki - Egipt i Tunezja - w tym roku także nie cieszą się zainteresowaniem wśród urlopowiczów. Według brytyjskiego MSZ Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, które mają najniższy poziom zagrożenia terroryzmem. W związku z tym rodacy w najbliższych tygodniach prawdopodobnie dużo chętniej niż w poprzednich latach będą decydować się na spędzenie urlopu w kraju. Przygotowaliśmy propozycje 6 miejsc w Polsce idealnych do odwiedzenia nie tylko latem.
Niepewna sytuacja w związku z atakami terrorystycznymi spowodowała, że wiele osób boi się jechać do najpopularniejszych turystycznie miejsc na Starym Kontynencie. Najbardziej oblegane zimowe kierunki - Egipt i Tunezja - w tym roku także nie cieszą się zainteresowaniem wśród urlopowiczów. Według brytyjskiego MSZ Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, które mają najniższy poziom zagrożenia terroryzmem. W związku z tym, rodacy w najbliższych tygodniach prawdopodobnie dużo chętniej niż w poprzednich latach będą decydować się na spędzenie urlopu w kraju. Przygotowaliśmy propozycje miejsc w Polsce idealnych do odwiedzenia nie tylko latem.
Do najsłynniejszych podziemnych atrakcji w Polsce należy z pewnością kopalnia soli Wieliczka. Na turystów czeka jednak dużo więcej ciekawych miejsc, które znajdują się pod powierzchnią ziemi. Kilometry korytarzy, ogromne hale, tajne pomieszczenia zbudowane przez Niemców czy sztolnie, w których wydobywano rudy uranu do produkcji pierwszej bomby atomowej zbudowanej w Związku Radzieckim - wszystko to znajdziemy w kraju nad Wisłą. Najbardziej imponującym pohitlerowskim obiektem jest z pewnością kompleks "Riese" w Górach Sowich, który skrywa kilometrowe korytarze, ogromne hale, a może nawet skarby. Mówi się, że gdyby Niemcom udało się dokończyć projekt, na Dolnym Śląsku powstałoby podziemne miasto. Warty odwiedzenia jest także Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), który stanowi największą atrakcję Ziemi Lubuskiej. Potężny system umocnień stanowi element tak zwanego Ostwall - wału wschodniego - wybudowanego w latach 30. XX wieku na pograniczu niemiecko-polskim. Położony jest pomiędzy Odrą i Wartą, a
rozciąga się na odcinku około 100 km. W jego skład wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. W 1945 roku Rosjanie odnaleźli tu skarbiec z wieloma dziełami sztuki. Wśród turystów popularny jest także system schronów i korytarzy na wyspie Wolin,a znajdujący się pod wydmami. Podczas wojny było to tylko kilka zbudowanych przez Niemców bunkrów, będących częścią baterii Vineta. Przedwojenne bunkry połączono podziemnymi korytarzami o długości 1 kilometra po 1945 roku i zrobiono tam tajne stanowisko dowodzenia, które przez lata służyło kolejno: szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, potem dowódcy polskiej Marynarki Wojennej, a w końcu dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Gospodarzem obiektu jest obecnie Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od 1 maja 2014 roku można zwiedzać do niedawna ściśle tajne stanowisko dowodzenia najwyższych władz wojskowych.
ik/udm