Iłża. Zamek. Historia. Ciekawostki. Wydarzenia
Zamek biskupów krakowskich, a właściwie jego ruiny, górują nad doliną rzeki Iławki. Pierwotna drewniana rezydencja obronna duchowieństwa znajdowała się na terenie starego miasta, lecz w XIII wieku została zniszczona – prawdopodobnie w wyniku kolejnych najazdów Tatarów i Litwinów. Iłża zaprasza również na turnieje rycerskie, które rokrocznie się tutaj odbywają.
Jak podaje Jan Długosz, murowany zamek na sąsiednim wzgórzu (od wschodniej strony miasta) miał wystawić biskup Jan Grot (biskup krakowski w latach 1327–1347).
Najstarszym elementem umocnień (wiemy to dzięki badaniom archeologiczno-architektonicznym) była – istniejąca do dziś – charakterystyczna okrągła wieża z kamienia, przewidziana jako ostatni punkt obrony. Kolejna faza rozbudowy przypadła na koniec XIV i XV wieku, gdy pojawiły się obwodowe kamienne mury (także w mieście), a następnie zmodyfikowano wjazd – odtąd wiódł długim mostem o kamiennych filarach wzdłuż zachodniego boku warowni. W XVI stuleciu (ok. 1560 roku), pod rządami znanego mecenasa nauki i sztuki, biskupa Filipa Padniewskiego, zamek przekształcono w renesansową rezydencję, rozbierając przy tym wewnętrzną gotycką zabudowę (poza wieżą). Poprawiono też system obronny warowni, otaczając podzamcze murem (stał się tzw. zamkiem dolnym), dodając basteje i nowy wjazd. W XVII wieku kontynuowano fortyfikowanie podzamcza przy jednoczesnej rozbudowie i upiększaniu zamku górnego, wówczas zwieńczonego attyką.
W czasach potopu szwedzkiego zamek został poważnie uszkodzony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie. Biskupi krakowscy zadbali o odbudowę budowli, jednak mimo wysiłków i okresowych prac remontowych (ostatnie, podjęte w 1782 roku, polegały na wymianie dachu), w momencie przejęcia ich majątku przez władze państwowe w dobie Sejmu Czteroletniego (1789) rezydencja była w opłakanym stanie.
Po rozbiorach Austriacy na zamku urządzili lazaret, później w kilku uporządkowanych komnatach organizowano zabawy. Podczas jednej z nich wybuchł wielki pożar. Ruiny stały się dla miasta źródłem kamiennego budulca. Kolejne uszkodzenia były skutkiem ostrzału i dewastacji podczas obu wojen światowych – ucierpiała zwłaszcza wieża (dogodne stanowisko obserwacyjne). Dziś – po zabezpieczeniu, zadaszeniu i oświetleniu – mieści się w niej sezonowo otwarty punkt widokowy. W trakcie obecnie trwającej, kolejnej fazy konserwacji, odsłonięto mury i fundamenty zabudowań na podzamczu, wybrukowano dziedziniec i drogę wjazdową.
Zamek iłżecki, jako jedna z rezydencji wpływowych dostojników kościelnych, gościł wielu polskich władców i prominentnych przedstawicieli Kościoła. Bywali tutaj Władysław Jagiełło, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, po zwycięstwie nad rokoszanami pod Guzowem w 1607 roku odpoczywał Zygmunt III, tu także Władysław IV poznał swoją przyszłą żonę – Cecylię Renatę. W XV wieku w Iłży doszło do spektakularnego porwania – zamek najechał brat cioteczny biskupa Zbigniewa Oleśnickiego i siłą uprowadził Jadwigę Księską, przeznaczoną na żonę dla innego przedstawiciela rodu.
W okolicy krąży niemało legend, m.in. o okrutnej i bogatej księżnej Odosławie, która ukryła wielki skarb w podziemiach. Wrota do niego otwierają się w Boże Narodzenie, lecz biada temu, kto je przekroczy.
Urząd Miejski w Iłży
ul. Rynek 11
27-100 Iłża
(48) 341 22 00, 616 31 35
ilza@ilza.pl+'?' )
www.ilza.pl
www.turniej.ilza.prv.pl
Turniej Rycerski
Turniej w Iłży należy do największych tego typu imprez w Polsce o utrwalonej już tradycji. Nic w tym dziwnego, jest bowiem firmowany przez istniejące od 1992 roku i „zaprawione w bojach” bractwo rycerskie Smocza Kompania, które specjalizuje się w wojskowości epoki piastowskiej oraz czasów bitwy pod Grunwaldem. Oprócz kultywowania tradycji rycerskich stawia sobie za cel wskrzeszenie pięknej tradycji zmagań rycerskich, w najdokładniejszym stopniu, w jakim jest to tylko możliwe w dzisiejszych czasach. Dotyczy to zarówno samych konkurencji turniejowych, jak i szczegółów związanych z poprawnością historyczną ubiorów i oręża. Turniej Rycerski w Iłży wspierają władze samorządowe, Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Iłża, Ministerstwo Kultury oraz wolontariusze z rozmaitych stowarzyszeń historycznych. Impreza odbywa się od 1998 roku, rok później jej organizację przejęła Smocza Kompania, zaś w 2001 roku termin turnieju zmieniono – od tej pory odbywa się on w pierwszych dniach maja (1–3), a nie jesienią jak dotychczas.
Organizatorzy dokładają starań, by uatrakcyjnić widowisko, w 2003 roku po raz pierwszy na turniejowym placu pojawiła się konnica, w roku następnym wprowadzono inscenizacje fabularne, które w kolejnych iłżeckich spotkaniach zyskują coraz efektowniejszą oprawę. Podczas X Turnieju (2007) w trzydniowej imprezie wzięło udział 400 uczestników z Polski, Litwy, Białorusi, Rosji, Niemiec, Łotwy i Czech oraz 40 tys. widzów! Ze względu na jej skalę trzeba było wydzielić plac turniejowy, gdzie odbywały się potyczki piesze, koncerty i turnieje plebejskie, od pola bitewnego z inscenizacjami batalistycznymi i pokazami konnymi, w których uczestniczy Xiążęca Drużyna, składająca się z przedstawicieli wielu bractw rycerskich, pasjonatów średniowiecznego jeździectwa. Wieczorem, gdy zachodzi słońce, odbywają się inscenizacje „światło i dźwięk”, w których zarówno konni, jak i piesi wojownicy, odgrywają epickie opowieści z czasów, gdy Polska w dobie rozbicia dzielnicowego, pogrążona była w niekończących się walkach wewnętrznych.
Turniejowi towarzyszą: jarmark historyczny, XIII-wieczny obóz wojskowy, pokazy fajerwerków, a także występy tancerzy ognia.
Bractwo Rycerskie Smocza Kompania
www.smoczakompania.pl
zapextwin@wp.pl+'?' )
piotrwasek@wp.pl+'?' )
hellpatrol@interia.pl+'?' )
Michał Drzewiecki
(22) 723 82 76
0 609 046 760
Okolica
Starachowice – zespół zakładu wielkopiecowego z XIX wieku – jedyny zachowany w Europie kompletny ciąg hutniczy z pozostałościami z czasów staszicowskiego programu budowy hut żelaza wzdłuż rzeki Kamiennej.
Szydłowiec – gotycko-renesansowy zamek (zob. s. 54-57). Zwoleń – gotycki kościół z renesansową kaplicą, zwaną kaplicą Kochanowskich z grobem Jana Kochanowskiego; na ścianie świątyni znajduje się epitafium z podobizną poety, wykonaną około 20 lat po jego śmierci, jest to jedyny w miarę wiarygodny portret artysty. Niedaleko leży wieś Sycyna, miejsce urodzenia J. Kochanowskiego.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze
Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski