MiastaInwazja biedronek azjatyckich. Czy są groźne i jak z nimi walczyć?

Inwazja biedronek azjatyckich. Czy są groźne i jak z nimi walczyć?

Biedronki azjatyckie - zwane też chińskimi biedronkami - znowu szturmują Polskę. Można spotkać je na ścianach budynków i w mieszkaniach. Pojawiły się z powodu dość wysokiej temperatury. Czy biedronki z Chin są groźne i jak z nimi walczyć?

Jesień to czas kiedy azjatyckie biedronki szturmują mieszkania. Trzeba uważać, aby nie zostać ugryzionym
Jesień to czas kiedy azjatyckie biedronki szturmują mieszkania. Trzeba uważać, aby nie zostać ugryzionym
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | ©Milan Noga reco - stock.adobe.com

06.10.2021 13:45

Biedronki azjatyckie (łac. Harmonia axyridis, arlekin) korzystają z dogodnych temperatur, które aktualnie panują w Polsce. Jak na porę jesienną jest dość ciepło, a biedronki te lubią się wygrzewać. Wchodzą na ściany budynków, aby złapać ostatnie promienie słońca przed zimą. Potem będą szukały schronienia w mieszkaniach. Dlatego warto być czujnym, ponieważ ich ugryzienie może mieć nieprzyjemne skutki.

Biedronki azjatyckie mogą ugryźć

Należy unikać bliskiego kontaktu z chińskimi biedronkami, ponieważ wydzielana przez nie hemolimfa (płyn ustrojowy) w kontakcie z ludzką skórą może powodować wystąpienie reakcji alergicznych takich jak: wysypka, astma katar czy zapalenie spojówek. Jeżeli objawy są bardzo nieprzyjemne, zaleca się konsultację z lekarzem.

Biedronki azjatyckie. Jak je rozpoznać?

Łatwo ją pomylić z rodzimą biedronką, ale po dokładnym przyjrzeniu się można zauważyć wiele różnic. Biedronka azjatycka jest większa od polskiej - mierzy od 5 do 88 mm długości i od 4 do 7 mm szerokości. Przybiera różne barwy: od jasnożółtej, przez pomarańczową do prawie czarnej. Pokryta jest nieregularnymi kropkami, których maksymalna liczba to 23, ale może także nie mieć ich wcale.

Jak walczyć z inwazją biedronek azjatyckich?

Naturalnym miejscem występowania tych owadów jest Azja, a dokładniej tereny skaliste, gdzie w okresie zimowym mogą wcisnąć się w wąskie szczeliny, aby przetrwać do wiosny. Podobnie zachowują się więc w miastach. Tam upodobały sobie budynki, na które mogą się wspinać, aby potem wślizgnąć się przez szparę w oknie i przezimować w domowym zaciszu.

Jednak widok biedronek atakujących nasze mieszkanie może nieco zaniepokoić. Jak skutecznie z nimi walczyć? Można zastosować opryski chemiczne na elewację budynku, co jest jednak niezdrowe dla środowiska i niebezpieczne dla innych owadów. Warto również uszczelnić okna. Rozwiązaniem jest też wciągnięcie odkurzaczem skupiska biedronek, pamiętając o szczelnym zamknięciu worka od odkurzacza, aby problem się nie powtórzył.

Biedronki z Chin zagrażają polskim biedronkom

Biedronki azjatyckie rozprzestrzeniono w Stanach Zjednoczonych w 1916 roku. Przywieziono je z Chin, aby walczyły z plagą mszyc. W Polsce ich pojawienie odnotowano pierwszy raz w 2006 roku, w Poznaniu. Entomologowie podkreślają, że obecność tego gatunku w Polsce jest niekorzystna dla naszych rodzimych biedronek.

"Biedronka azjatycka to gatunek obcy, inwazyjny, który zabiera pokarm i niszę środowiskową naszym biedronkom. Wypiera je z ich naturalnych stanowisk dzięki znacznie większej płodności, i poprzez agresywne zachowanie larw, które atakują larwy polskich biedronek" - podkreśla prof. Stanisław Ignatowicz z Zakładu Entomologii Stosowanej SGGW w Warszawie. "Będziemy musieli się zastanowić, jak wspomagać rodzime gatunki i co robić, żeby ten obcy nie spowodował ich wyginięcia" - dodaje.

Źródło: spiderweb.pl / twojezdrowie.rmf24.pl

Zobacz także
Komentarze (14)