Oryginalna gąsienica. To jedyny przedstawiciel rodzaju potwora w Europie
Nie tylko w egzotycznych krajach można spotkać interesujące zwierzęta. Również w Polsce występują niezwykle oryginalne owady, które zaskakują swoim wyglądem. Jednym z nich jest potwora buczynówka.
Nadleśnictwo Olsztyn opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie nietypowo wyglądającej gąsienicy. Jak się okazuje to potwora buczynówka - nazywana także widłogonką bukówką - czyli gatunek motyla z rodziny garbatkowatych. Występuje w wielu państwach Europy (w tym na niektórych wyspach Morza Śródziemnego) i jest jedynym przedstawicielem rodzaju potwora na tym kontynencie. To motyl o krępym i owłosionym ciele, którego rozpiętość skrzydeł wynosi maksymalnie 70 mm. Warto podkreślić, że na terenie naszego kraju to gatunek rzadko spotykany.
"Ta chwila niepewności, gdy spotykasz w lesie takiego potworka, a po chwili poszukiwań odpowiedzi na pytanie » cóż to?« okazuje się, że to... potwora" - czytamy we wpisie.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Co ciekawe, gatunek ten jako pierwszy opisał Karol Linneusz na łamach dziesiątego wydania Systema Naturae pod nazwą Phalaena fagi. Było to w 1758 r.
Potwora buczynówka i jej wyjątkowy odwłok
Potwora buczynówka - w fazie gąsienicy - może pochwalić się dość oryginalnym odwłokiem, który w razie zaniepokojenia unoszony jest do góry. Jej głowa jest duża, a odnóża są wydłużone. Część segmentów zaopatrzona jest w wyniesione garbki, a ostatni z nich jest silnie powiększony i nabrzmiały. Co więcej, odwłok zaopatrzony jest w parę długich i cienkich wyrostków. Owad ten zasiedla przede wszystkim buczyny - stąd jego przydomek, czyli buczynówka.
Gąsienica - kiedy jest już wyrośnięta - to tworzy między liśćmi rośliny lub na ziemi cienki, ale mocny jasnobrązowy kokon. To właśnie w nim następuje przepoczwarzenie. Co ciekawe, dorosłe owady w warunkach środkowoeuropejskich latają od kwietnia do początku czerwca. Są aktywne nocą i przylatują do sztucznych źródeł światła, a dnie spędzają na pniach drzew.
Nie tylko potwora buczynówka
Nadleśnictwo Olsztyn zachęciło w swoim wpisie do zwrócenia uwagi na inne, ciekawe nazwy gatunkowe. Do tej pory wymieniono między innymi śmiałka pogiętego, kosmatka owłosionego, widłogonka siwica, zyzusia tłuściocha czy turkucia podjadka.