Trwa ładowanie...

Oryginalna gąsienica. To jedyny przedstawiciel rodzaju potwora w Europie

Nie tylko w egzotycznych krajach można spotkać interesujące zwierzęta. Również w Polsce występują niezwykle oryginalne owady, które zaskakują swoim wyglądem. Jednym z nich jest potwora buczynówka.

Potwora buczynówka nie jest powszechna w PolscePotwora buczynówka nie jest powszechna w PolsceŹródło: Adobe Stock, fot: ©Tim's insects - stock.adobe.com
doeg6vf
doeg6vf

 Nadleśnictwo Olsztyn opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcie nietypowo wyglądającej gąsienicy. Jak się okazuje to potwora buczynówka - nazywana także widłogonką bukówką - czyli gatunek motyla z rodziny garbatkowatych. Występuje w wielu państwach Europy (w tym na niektórych wyspach Morza Śródziemnego) i jest jedynym przedstawicielem rodzaju potwora na tym kontynencie. To motyl o krępym i owłosionym ciele, którego rozpiętość skrzydeł wynosi maksymalnie 70 mm. Warto podkreślić, że na terenie naszego kraju to gatunek rzadko spotykany.

"Ta chwila niepewności, gdy spotykasz w lesie takiego potworka, a po chwili poszukiwań odpowiedzi na pytanie » cóż to?« okazuje się, że to... potwora" - czytamy we wpisie.

Co ciekawe, gatunek ten jako pierwszy opisał Karol Linneusz na łamach dziesiątego wydania Systema Naturae pod nazwą Phalaena fagi. Było to w 1758 r.

Potwora buczynówka Adobe Stock
Potwora buczynówkaŹródło: Adobe Stock, fot: ©Tim's insects - stock.adobe.com

Potwora buczynówka i jej wyjątkowy odwłok

Potwora buczynówka - w fazie gąsienicy - może pochwalić się dość oryginalnym odwłokiem, który w razie zaniepokojenia unoszony jest do góry. Jej głowa jest duża, a odnóża są wydłużone. Część segmentów zaopatrzona jest w wyniesione garbki, a ostatni z nich jest silnie powiększony i nabrzmiały. Co więcej, odwłok zaopatrzony jest w parę długich i cienkich wyrostków. Owad ten zasiedla przede wszystkim buczyny - stąd jego przydomek, czyli buczynówka.

doeg6vf

Gąsienica - kiedy jest już wyrośnięta - to tworzy między liśćmi rośliny lub na ziemi cienki, ale mocny jasnobrązowy kokon. To właśnie w nim następuje przepoczwarzenie. Co ciekawe, dorosłe owady w warunkach środkowoeuropejskich latają od kwietnia do początku czerwca. Są aktywne nocą i przylatują do sztucznych źródeł światła, a dnie spędzają na pniach drzew.

Nie tylko potwora buczynówka

Nadleśnictwo Olsztyn zachęciło w swoim wpisie do zwrócenia uwagi na inne, ciekawe nazwy gatunkowe. Do tej pory wymieniono między innymi śmiałka pogiętego, kosmatka owłosionego, widłogonka siwica, zyzusia tłuściocha czy turkucia podjadka.

Zielona pszczoła. Niezwykłe znalezisko w północnej Australii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj