Inwazja niebezpiecznych zwierząt na chorwackiej wyspie. Mieszkańcy przerażeni
Jedna z chorwackich wysp zmaga się z nietypowym problemem. Jej mieszkańców terroryzują zwierzęta, których wcześniej nigdy tam nie było. Wszyscy zachodzą w głowę, skąd drapieżniki wzięły się na wyspie.
Mieszkańców położonej na Adriatyku i należącej do Chorwacji wyspy Loszinj terroryzują szakale, których obecności wcześniej na tym obszarze nie odnotowywano. W polowanie na nie zaangażowali się już miejscowi myśliwi - podała w poniedziałek telewizja HRT.
Trudno oszacować liczbę szakali
Jeden z szakali został zastrzelony przez myśliwych w okolicy lotniska. Nie jest jasne, ile jeszcze osobników znajduje się na wyspie - poinformowały chorwackie media, zaznaczając, że ich obecność stwarza poważne problemy dla mieszkańców.
- Od miesięcy po wyspie krążą historie o nocnym wyciu szakali i atakach na jagnięta, teraz sytuacja jest jasna - szakale grasują po polach i lasach Loszinj - podkreśliła HRT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak najlepiej dostać się do Chorwacji? "Połączenia z wielu polskich lotnisk"
Danilo Ivković, właściciel gospodarstwa rolnego, przyznał, że początkowo wątpił w plotki o pojawieniu się na wyspie tych drapieżników, a teraz boi się o los swoich zwierząt hodowlanych.
- Nie wiemy, czy same tu przypłynęły, czy zostały przywiezione. Nawet jeden osobnik to za dużo, a jeśli na przestrzeni lat szakale się tutaj rozmnożą i rozprzestrzenią, będzie to miało naprawdę katastrofalne skutki - powiedział Berisza Meljankić, prezes towarzystwa łowieckiego Kamenjarka.
- Sprawą zajęły się odpowiednie instytucje, największą niewiadomą pozostaje to, jak zwierzę przybyło na Loszinj - wskazała HRT.
Czytaj także: Groźne drapieżniki plujące kwasem. Odkryto nowe gatunki
Gdzie żyją szakale?
Szakal to średniej wielkości drapieżnik z rodzaju wilków. Szakale są mniejsze od wilków szarych, mają krótkie kończyny i bardziej wysmukły pysk. Żywią się drobnymi zwierzętami, padliną i roślinami. Najpospolitszym gatunkiem jest szakal złocisty, zamieszkujący północną Afrykę, Azję oraz południowo-wschodnią Europę.
Ciekawostką jest, że w 2015 r. po raz pierwszy zaobserwowano szakale także w Polsce. Przez osiem lat badacze odnotowali 30 takich przypadków. Przedstawiciele tego gatunku docierają do naszego kraju z południa Europy.