Trwa ładowanie...

Groźne drapieżniki plujące kwasem. Odkryto nowe gatunki

W amerykańskim czasopiśmie naukowym "The Journal of Arachnology" pojawiła się informacja o odkryciu w Meksyku trzech nowych gatunków skorpionów biczowych. Zdaniem ekspertów te stworzenia są jak połączenie skorpiona ze... skunksem.

Skorpion z rodzaju Mastigoproctus Skorpion z rodzaju Mastigoproctus Źródło: Adobe Stock, fot: Nirut Sangkeaw
dlgr3j3
dlgr3j3

Skorpiony biczowe są grupą pajęczaków, które bardzo trudno znaleźć i badać.

Odkrycia w Meksyku

Eksperci mówią, że gdyby skunks mógł mieć potomstwo ze skorpionem, powstałoby coś podobnego do stworzeń, nazywanych biczykoodwłokowcami. W Meksyku odkryto właśnie trzy nowe gatunki. Należą one do rodzaju Mastigoproctus: M. franckei, M. xetame i M. yalchanchak.

- Ostatnie odkrycia pokazują nam, że różnorodność tych niesamowitych zwierząt może być niedoceniana. Można też docenić znaczenie kolekcji biologicznych, ponieważ jeden z gatunków został opisany w zapisie muzealnym w meksykańskim stanie Chiapas. Miejsce to przeszło na przestrzeni czasu wiele zmian, głównie związanych z wylesianiem, co utrudniało nam znalezienie żywych okazów Mastigoproctus yalchanchak podczas ostatnich wypraw - tłumaczył dr Diego Barrales-Alcalá, badający odkryte stworzenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedziła kraj pełen winnic. "Fenomenalny czas"

dlgr3j3

Wszystkie trzy pajęczaki mają zaledwie po kilka centymetrów długości - okaz M. franckei ok. 5,3-6,3 cm, M. xetame 4,8-5,5 cm, a przedstawiciel M. yalchanchak 5,6-5,8 cm.

Nowe gatunki biczykoodwłokowców

Owe drapieżniki żywią się wszystkim, co mogą zneutralizować, w tym małymi kręgowcami. Dodatkowo potrafią pluć kwasem o mocy 16 razy większej od octu. - Może wydawać się to przyzwoitym atakiem, ale używają tego głównie do obrony - dodał dr Diego Barrales-Alcalá.

Cykl rozrodczy biczykoodwłokowców jest jednym z ciekawszych. Jak podaje focus.pl, rozpoczyna się on sześciogodzinnym "tańcem", który ma na celu stymulację samca przez samicę. Po zapłodnieniu samica tworzy woreczek z jajami, z którym zakopuje się, czekając, aż urodzą się młode. Po porodzie samica nie zostawia młodych, opiekuje się nimi aż do czasu, kiedy te same będą potrafiły sobie poradzić.

dlgr3j3

Źródło: Focus

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj