Trwa ładowanie...
ycipk-2hhdel

"iPhone" sprzed 2 tys. lat. Ciekawe znalezisko w "rosyjskiej Atlantydzie"

Ala-Tey zwana jest przez niektórych "rosyjską Atlantydą". Archeolodzy odkryli tam starożytny grób, a w nim przedmiot przypominający - jak żartują badacze - współczesnego iPhone’a. A to nie jedyne wyjątkowe znalezisko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znalezisko przypomina starożytną wersję iPhone'a
Znalezisko przypomina starożytną wersję iPhone'a (Facebook.com, Fot: Fatih Mehmet Yiğit)
ycipk-2hhdel

W górnym biegu rzeki Jenisej w Rosji, niedaleko miasta Szagonar w Republice Tuwy, znajduje się wyjątkowe dla archeologów miejsce. Ten odcinek rzeki jest dość szeroki, ale w okresie letnim poziom wody opada, odsłaniając wyspę zwaną Ala-Tey. Jako że pojawia się ona jedynie na kilka tygodni, naukowcy nazywają ja "rosyjską Atlantydą".

Przez kilka lat badań archeolodzy odkryli w tym miejscu wiele ciekawych grobów, ale jak przyznaje dr Pavel Leus, podsumowując dotychczasowe znaleziska, najbardziej wyjątkowe okazało się odkrycie ciała kobiety, nazwanej przez badaczy "Nataszą".

ycipk-2hhdel

Pochowana została w czasach panowania mongolskiego ludu Xiongu, a znaleziono przy niej czarny prostokątny element przypominający współczesny telefon.

Niestety nie jest to żadna zaginiona technologia. W rzeczywistości jest to duża elegancka klamra do pasa o wymiarach 18 x 9 cm. Wykonana została z odmiany węgla brunatnego zwanego gagatem, a ozdobiona została masą perłową oraz takimi kamieniami, jak turkus czy karneol.

ycipk-2hhdel

Sam pas został ozdobiony chińskimi monetami Wu Zhu, które pomogły naukowcom oszacować wiek znaleziska. "Natasza" może pochodzić sprzed 2137 lat, bo właśnie wtedy monety zostały wybite.
Jednak na Ala-Tey znajdywano również groby pochodzące od epoki brązu do czasów Czyngis-chana. Wcześniej znaleziono tam także starożytne "stylistyki modowe".

Jedną, nazwaną "Śpiącą Królewną", uznano z początku za kapłankę, ponieważ ubrana była w jedwabny strój. Teraz naukowcy twierdzą, że była projektantką skóry. Odnaleziono również tkaczkę, pochowaną z drewnianym wrzecionem do szycia.

- To miejsce to prawdziwa naukowa sensacja – przyznała dr Marina Kilunovskaya z Instytutu Historii Kultury Materialnej w Petersburgu. – Mamy niezwykłe szczęście, że odnaleźliśmy pochówki bogatych przedstawicieli Hunów, które nie zostały opróżnione przez starożytnych rabusiów.

ycipk-2hhdel

Łącznie archeolodzy odkryli na Ala-Tey 110 grobów.

Źródło: The Siberian Times

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: #StopMowieNienawiści - making of

ycipk-2hhdel
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2hhdel

ycipk-2hhdel
ycipk-2hhdel