Trwa ładowanie...
d1fo0rq

Iran Aseman Airlines. Co wiemy o tej linii lotniczej?

Samolot pasażerski z co najmniej 60 pasażerami na pokładzie rozbił się w górach Zagros w Iranie. Maszyna typu ATR-72 należała do linii lotniczych Aseman. W przeszłości z tego modelu samolotu korzystał przewoźnik OLT Express.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pasażerski samolot turbośmigłowy ATR 72 należący do linii Aseman
Pasażerski samolot turbośmigłowy ATR 72 należący do linii Aseman (Wikimedia Commons CC BY)
d1fo0rq

Według ostatnich doniesień wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli. Lokalne media podają, że na pokładzie samolotu było 66 osób. Wcześniej maszyna zniknęła z radarów. Samolot leciał z Teheranu do miasta Jasudż. Do katastrofy doszło po ok. 50 minutach lotu w górach Zagros na południe od miasta Ispahan.

Maszyna należała do przewoźnika Aseman (oficjalna nazwa Iran Aseman Airlines). To irańska, regionalna linia, której głównym węzłem jest port lotniczy Teheran-Mehrabad. W 1970 r. funkcjonowała pod nazwą Pars Air, a od 1980 r. używana jest obecna.

Flota Aseman składa się z ok. 30 samolotów, w tym z 5 turbośmigłowych ATR 72, produkcji francusko-włoskiej (Avions de Transport Régional). Korzystają z nich tacy przewoźnicy, jak CSA Czech Airlines, Alitalia czy Israir Airlines. Od kwietnia do lipca 2012 r. pięć takich samolotów eksploatowała linia lotnicza OLT Express.

   ATR 72-500 / Shutterstock.com
(ATR 72-500 / Shutterstock.com)

Nie pierwsza katastrofa lotnicza

Dwie głośne katastrofy lotnicze w liniach Aseman miały miejsce w 1994 i 2008 r. Pierwsza z nich wydarzyła się podczas lotu z miasta Ispahan do Teheranu. Pół godziny po starcie silniki zaczęły tracić moc. Niedługo później maszyna rozbiła się w pobliżu miasta Natanz. Zginęło 66 osób - 59 pasażerów i 7 członków załogi.

d1fo0rq

Druga tragedia miała miejsce 24 sierpnia 2008 r. nieopodal Biszkeku. Po starcie i odkryciu awarii, piloci zgłosili zamiar powrotu. Ostatecznie samolot runął na ziemię ok. 2 km od progu pasa startowego i spłonął. Śmierć poniosło 71 osób.

Katastrofa rosyjskiego samolotu

To już kolejna katastrofa lotnicza w ostatnim czasie. 11 lutego samolot An-148 Saratowskich Linii Lotniczych rozbił się po wylocie z Moskwy. Na pokładzie było 71 osób, w tym 65 pasażerów. Nikt nie przeżył.
Katastrofa samolotu w Rosji. Na pokłądzie zginęło 71 osób:

d1fo0rq

Podziel się opinią

Share
d1fo0rq
d1fo0rq