Trwa ładowanie...

Iran Aseman Airlines. Co wiemy o tej linii lotniczej?

Samolot pasażerski z co najmniej 60 pasażerami na pokładzie rozbił się w górach Zagros w Iranie. Maszyna typu ATR-72 należała do linii lotniczych Aseman. W przeszłości z tego modelu samolotu korzystał przewoźnik OLT Express.

Iran Aseman Airlines. Co wiemy o tej linii lotniczej?Źródło: Wikimedia Commons CC BY
d204cx4
d204cx4

Według ostatnich doniesień wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli. Lokalne media podają, że na pokładzie samolotu było 66 osób. Wcześniej maszyna zniknęła z radarów. Samolot leciał z Teheranu do miasta Jasudż. Do katastrofy doszło po ok. 50 minutach lotu w górach Zagros na południe od miasta Ispahan.

Maszyna należała do przewoźnika Aseman (oficjalna nazwa Iran Aseman Airlines). To irańska, regionalna linia, której głównym węzłem jest port lotniczy Teheran-Mehrabad. W 1970 r. funkcjonowała pod nazwą Pars Air, a od 1980 r. używana jest obecna.

Flota Aseman składa się z ok. 30 samolotów, w tym z 5 turbośmigłowych ATR 72, produkcji francusko-włoskiej (Avions de Transport Régional). Korzystają z nich tacy przewoźnicy, jak CSA Czech Airlines, Alitalia czy Israir Airlines. Od kwietnia do lipca 2012 r. pięć takich samolotów eksploatowała linia lotnicza OLT Express.

ATR 72-500 / Shutterstock.com
Źródło: ATR 72-500 / Shutterstock.com

Nie pierwsza katastrofa lotnicza

Dwie głośne katastrofy lotnicze w liniach Aseman miały miejsce w 1994 i 2008 r. Pierwsza z nich wydarzyła się podczas lotu z miasta Ispahan do Teheranu. Pół godziny po starcie silniki zaczęły tracić moc. Niedługo później maszyna rozbiła się w pobliżu miasta Natanz. Zginęło 66 osób - 59 pasażerów i 7 członków załogi.

d204cx4

Druga tragedia miała miejsce 24 sierpnia 2008 r. nieopodal Biszkeku. Po starcie i odkryciu awarii, piloci zgłosili zamiar powrotu. Ostatecznie samolot runął na ziemię ok. 2 km od progu pasa startowego i spłonął. Śmierć poniosło 71 osób.

Katastrofa rosyjskiego samolotu

To już kolejna katastrofa lotnicza w ostatnim czasie. 11 lutego samolot An-148 Saratowskich Linii Lotniczych rozbił się po wylocie z Moskwy. Na pokładzie było 71 osób, w tym 65 pasażerów. Nikt nie przeżył.

Katastrofa samolotu w Rosji. Na pokłądzie zginęło 71 osób:

d204cx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d204cx4