Iran Aseman Airlines. Co wiemy o tej linii lotniczej?
Samolot pasażerski z co najmniej 60 pasażerami na pokładzie rozbił się w górach Zagros w Iranie. Maszyna typu ATR-72 należała do linii lotniczych Aseman. W przeszłości z tego modelu samolotu korzystał przewoźnik OLT Express.
Według ostatnich doniesień wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli. Lokalne media podają, że na pokładzie samolotu było 66 osób. Wcześniej maszyna zniknęła z radarów. Samolot leciał z Teheranu do miasta Jasudż. Do katastrofy doszło po ok. 50 minutach lotu w górach Zagros na południe od miasta Ispahan.
Maszyna należała do przewoźnika Aseman (oficjalna nazwa Iran Aseman Airlines). To irańska, regionalna linia, której głównym węzłem jest port lotniczy Teheran-Mehrabad. W 1970 r. funkcjonowała pod nazwą Pars Air, a od 1980 r. używana jest obecna.
Flota Aseman składa się z ok. 30 samolotów, w tym z 5 turbośmigłowych ATR 72, produkcji francusko-włoskiej (Avions de Transport Régional). Korzystają z nich tacy przewoźnicy, jak CSA Czech Airlines, Alitalia czy Israir Airlines. Od kwietnia do lipca 2012 r. pięć takich samolotów eksploatowała linia lotnicza OLT Express.
Nie pierwsza katastrofa lotnicza
Dwie głośne katastrofy lotnicze w liniach Aseman miały miejsce w 1994 i 2008 r. Pierwsza z nich wydarzyła się podczas lotu z miasta Ispahan do Teheranu. Pół godziny po starcie silniki zaczęły tracić moc. Niedługo później maszyna rozbiła się w pobliżu miasta Natanz. Zginęło 66 osób - 59 pasażerów i 7 członków załogi.
Druga tragedia miała miejsce 24 sierpnia 2008 r. nieopodal Biszkeku. Po starcie i odkryciu awarii, piloci zgłosili zamiar powrotu. Ostatecznie samolot runął na ziemię ok. 2 km od progu pasa startowego i spłonął. Śmierć poniosło 71 osób.
Katastrofa rosyjskiego samolotu
To już kolejna katastrofa lotnicza w ostatnim czasie. 11 lutego samolot An-148 Saratowskich Linii Lotniczych rozbił się po wylocie z Moskwy. Na pokładzie było 71 osób, w tym 65 pasażerów. Nikt nie przeżył.