Trwa ładowanie...
irlandia
19-05-2012 14:05

Irlandia - lądem, wodą, powietrzem…

Podróżować można na wiele sposobów. Najłatwiej - placem na mapie - tak większość z nas zaczyna swoje podróże, od planowania jeżeli nie szczegółowego to chociaż wytyczającego ogólny bieg wyprawy.

Irlandia - lądem, wodą, powietrzem…Źródło: flickr.com by TheDuffers, License Creative Commons 3.0
d1qtndm
d1qtndm

Podróżować można na wiele sposobów. Najłatwiej – placem na mapie – tak większość z nas zaczyna swoje podróże, od planowania jeżeli nie szczegółowego to chociaż wytyczającego ogólny bieg wyprawy.

Planując wyjazd i wybierając formę ewentualnego transportu decydujemy się w kolejności pierwszej na samolot ewentualnie autobus, dalej wynajem samochodu, lub korzystania z lokalnej komunikacji publicznej, w sytuacjach ekstremalnych np. zwiedzania centrum Dublina rezygnujemy z jakiejkolwiek formy transportu powolnie przemieszczającej się w kilometrowych korkach i stawiamy na własne stopy. A może warto wykazać się większa fantazją, zwłaszcza, że Irlandia ma ku temu ogromne możliwości. Na początek wodą:

Wyspy Aran, Clare, Scattery, Valentia, Bere, Skellig Michael - wymieniać by można w nieskończoność. Wysp i wysepek wokół Irlandii jest cała masa. A na większość z nich można się dostać na pokładzie „promów” czyli większych lub mniejszych kutrów rybackich. Zamiast sieci są na nich ławeczki dla strudzonego turysty, pełniące czasami łoża cierpień dla tych, których wysokie fale oceanu bynajmniej nie nastrajają romantycznie. Załogę stanowią miejscowi rybacy w sezonie przewożący sprawionych wrażeń turystów przez ocean. Najbardziej znane i popularne są przeprawy na Wyspy Aran obsługiwane przez linie Doolin Ferries i Queen of Aran. Pierwsza należy do rodziny pochodzącej z wioski Doolin. Jest najbardziej obleganą formą transportu na wyspy. Przeprawa odbywa się na dużych kutrach dostosowanych do przewozu turystów. W ładna pogodę w podróży towarzyszą delfiny, gładki ocean srebrzy się w promieniach słońca. Wyspy Aran widać
wszystkie jedną za drugą, zerkające ciekawie na przybywających. W złą pogodę…no cóż może lepiej pozostać przy ładnej.

Łódź nie tylko może być formą transportu, ale także miejscem wypoczynku. Rzeka Shannon z wzbogacającymi ją jeziorami stanowi dokonały kanał transportowo-wypoczynkowy. Wystarczy wynająć jedną z łodzi wyposażonych w sypialnię, jadalnię, kuchnię i łazienkę i wyruszyć w ponad 800 km podróż. Łodzie są proste w obsłudze, do ich prowadzenia nie trzeba nawet licencji, przechodzi się tylko szybki kurs sterowania i przechodzenia przez śluzy. Nawet najmniej doświadczony szczur lądowy poczuje się na przestrzeniach Lough Ree czy Lough Erne jak władca mórz i oceanów. Trasę można podzielić na kilka etapów: od Killaoe do Athlone (z Lough Derg), Z Athlone do Carrick (z Lough Ree o Lough Key) oraz na odcinku, na którym Lough Erne łączy się z rzeką Shannon.

d1qtndm

Lądem, wodą, powietrzem…
W Irlandii koń przez wieki był zwierzęciem niezwykłym związanym z legendami, towarzyszem wojowników, prowadzącym do magicznych krain w rzeczywistości oczywiście musiał się także ciężko napracować towarzysząc człowiekowi w codziennym życiu. Dzisiaj koń to zwierze eleganckie, wyniosłe, doskonały towarzysz leniwych spacerów, szaleńczych galopów brzegiem morza czy przewodników po irlandzkich bezdrożach. Na terenie Irlandii działa wiele stadnin, które oferują przejażdżki z przewodnikiem po trudniejszych i łatwiejszych szlakach w zależności od stopnia zaawansowania jeźdźca. Ciekawą formą spędzania wolnego czasu są wakacje w tradycyjnym wozie konnym. Wszyscy organizatorzy tej formy aktywnego wypoczynku ulokowali swoje firmy w terenach bardzo atrakcyjnych krajobrazowo np. w górach Wicklow. W ten sposób można leniwie przemierzać irlandzkie bezdroża, porozmawiać z lokalnymi mieszkańcami, zatrzymać się w specjalnie przygotowanych do tego typu wakacji pensjonatach, gdzie koń posili się sianem a strudzeni jeźdźcy
…Guinnesem w lokalnym pubie.

Nieco więcej wysiłku wymagają piesze wędrówki czy wycieczki rowerowe. Ale i tutaj można dostosować trasę do swoich możliwości. Dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu przy komputerze angażującego jedynie mięśnie rąk przygotowano spokojne, spacerowe trasy wzdłuż irlandzkich wybrzeży, spacery historyczne czy archeologiczne. Dla bardziej wytrwałych piechurów spacery górskie, a dla ciekawych nie tylko atrakcji krajobrazowych przygotowano spacery miejskie, które mają tą przewagę nad innymi, że w każdej chwili można na krócej albo i dłużej odpocząć w najbliższym pubie.

Kto pomyśli, że trasy rowerowe wytyczone są tylko „od miasta x do miasta y” będzie w błędzie, bowiem niektóre z irlandzkich tras rowerowych są mitologiczne. Taka jest „The Táin Cycle Route”, która przemierza miejsca związane z najbardziej znanym irlandzkim eposem z Cuchulainem w roli głównej. Trasa przebiega między innymi obok Dún Dealgan legendarnego domu Cuchulaine’a, Kells, Granard, Longford, Roscommon, aż do wzgórza Emmoo, gdzie wielki celtycki bohater został śmiertelnie ranny.

Maleńkie samoloty Aer Arann startują w sezonie turystycznym wielokrotnie z irlandzkiego wybrzeża kierując się na zachód na Inishmore największą z wysp Aran. Ten niezwykle szybki środek transportu ma jedną podstawową zaletę – chociaż trwa tylko 15 minut to widok jaki się z niego roztacza jest niezwykle romantyczny. Błękit i zieleń, wody i lądu miesza się ze sobą tworząc niezwykle malowniczą kompozycję.

Następnym razem wybierając się w podróż może warto zamienić autobus na rower a samochód na wygodne buty, z perspektywy spokojnej wędrówki, z daleka od cywilizacji, na wodach rzeki Shannon czy w powietrzu świat wydaje się zupełnie inny.

Tekst: Justyna Schramm

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj