Trwa ładowanie...

Islandia. Ludność. Tylko Reykjavík ma 130 narodowości

Islandia jest wielonarodowa. Mieszka tu ludność niemal z całego świata. W samej stolicy mieszkają przedstawiciele 130 narodowości. Wśród nich największą grupę stanowią Polacy. Burmistrz stolicy Islandii Jon Gnarr komentując informację podkreślił, że oznacza to, iż w mieście żyje się ludziom dobrze.

Islandia. Ludność. Tylko Reykjavík ma 130 narodowościŹródło: o palsson, Licencja Creative Commons, flickr.com, fot: WP
d15irid
d15irid

W stolicy Islandii mieszkają przedstawiciele 130 narodowości. Wśród nich największą grupę stanowią Polacy. Burmistrz stolicy Islandii Jon Gnarr komentując informację podkreślił, że oznacza to, iż w mieście żyje się ludziom dobrze.

W Reykjavíku żyje około 120 tysięcy osób, 13 tysięcy z pośród nich to imigranci Tak więc ponad 11 procent mieszkańców stolicy jest obcego pochodzenia. Jeszcze 10 lat temu liczba ta wynosiła 5,5 proc.

Jednak - jak przyznaje Jon Gnarr - niepokojące jest zjawisko nierównomiernego zasiedlania dzielnic przez imigrantów. W jego części centralnej stanowią oni nieco ponad 19 procent mieszkańców. Są jednak dwie dzielnice, w których odpowiednio 34 i niemal 25 procent mieszkańców to obcokrajowcy. Zdaniem burmistrza grozi to powstawaniem obcych kulturowo skupisk. Zjawiska, którego władze miasta jak i kraju i chciałyby uniknąć. Dążą one bowiem do integracji zagranicznych przybyszy ze społeczeństwem islandzkim. W całym kraju już ponad 8 procent ludności to cudzoziemcy. Polacy, których mieszka na Islandii ponad 9.300 osób stanowią 36 procent wszystkich imigrantów.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/ Michał Haykowski, Sztokholm/moc

d15irid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15irid