Trwa ładowanie...

Izrael. Pasażerowie dojadą pociągiem do Ściany Płaczu

Pod koniec 2019 r. w Izraelu została uruchomiona szybkobieżna kolej z Jerozolimy do Tel Awiwu. Zdecydowano, że trasa zostanie przedłużona aż do Ściany Płaczu. Plan został oficjalnie zatwierdzony przez rząd Izraela.
Share
Ściana Płaczu, zwana też Zachodnią, to najświętsze miejsce judaizmu
Ściana Płaczu, zwana też Zachodnią, to najświętsze miejsce judaizmuŹródło: iStock.com
d2eung0

Trasa ma przebiegać od istniejącej już stacji kolejowej przy wjeździe do Jerozolimy i prowadzić przez dwa inne przystanki - w śródmieściu i w pobliżu teatru Khan. Ponad dwukilometrowy odcinek zostanie zbudowany pod ziemią, aż do nowej stacji metra, która powstaje w pobliżu Bramy Gnojnej.

   Pociągi należące do izraelskich kolei państwowych, fot. iStock
Źródło: Pociągi należące do izraelskich kolei państwowych, fot. iStock

Informacja o budowie przystanku jest o tyle zaskakująca, że w tym rejonie miasta przez wiele lat sprzeciwiano się realizacji wielkich, nowoczesnych inwestycji. Jednak w ostatnich latach można zauważyć większą otwartość władz Jerozolimy na nowe projekty, co nie podoba się wielu konserwatywnym Żydom. Główne miasto Izraela z roku na rok staje się coraz atrakcyjniejsze pod względem infrastruktury, rozrywek, pubów, a nawet klubów.

d2eung0

Ministerstwo transportu zatwierdziło również w październiku 2019 r. plan budowy kolei linowej w Jerozolimie. Początkowo ostatni przystanek miał być na Starym Mieście, jednak Urząd Starożytności i Ochrony Zabytków sprzeciwił się temu, więc stacja powstanie poza murami Starego Miasta, między Bramą Dung a Miastem Dawida.

   iStock.com
Źródło: iStock.com

Ściana Płaczu, zwana też Zachodnią, to jedno z najbardziej mistycznych miejsc na świecie i najświętsze miejsce judaizmu. Położona jest na skraju Starego Miasta w Jerozolimie. To jedyna ocalała pozostałość po historycznej świątyni, w której, jak wierzą Żydzi, mieszkał Bóg. Dlatego od stuleci przybywają tu rocznie miliony wiernych.

d2eung0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zdecydowały centymetry. Przykład skrajnego braku wyobraźni

d2eung0

Podziel się opinią

Share
d2eung0
d2eung0