Jarmarki bożonarodzeniowe zapraszają

Co roku pod koniec listopada i w grudniu, w wielu miastach naszego kraju odbywają się jarmarki, które swoim programem nawiązują do tradycji przygotowania i świętowania Bożego Narodzenia.

Jarmarki bożonarodzeniowe zapraszają
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Co roku pod koniec listopada i w grudniu, w wielu miastach naszego kraju odbywają się jarmarki, które swoim programem nawiązują do tradycji przygotowania i świętowania Bożego Narodzenia.

W Warszawie *stragany oferujące tradycyjne wyroby usytuowane są na *Rynku Starego Miasta. Mamy okazję poznać dania regionalne i lokalne, skosztować słodyczy, a także grzanego piwa. Możemy tam również znaleźć przedmioty z ceramiki i szkła artystycznego, biżuterię wykonaną ze srebra i bursztynu. Zakupione wyroby z wikliny, ręcznie haftowane obrusy, a także rzeźby w drewnie, które mogą być miłym podarunkiem dla najbliższych. Każdego dnia odbędą się prezentacje i degustacje potraw ze wspomnianych miejsc.

Kiepskiej jakości stragany ustawiono również przed *Pałacem Kultury. *Nie przyciągają one kupujących. Trudno się dziwić, bo organizator nie zabał by wystawcy mieli toaletę czy bierzącą wodę do mycia rąk.

We Wrocławiu natomiast zakupom na Rynku towarzyszą koncerty muzyczne. Dodatkową atrakcją są pokazy technik rzeźbienia w lodzie prowadzone przez profesjonalistów. Rzeźbiarz wykona postać Królowej Śniegu siedzącej na tronie. Będzie można również samemu popróbować swoich sił w tym fachu. Zimowy koncert piosenek dla dzieci poprzedzi oficjalne rozświetlenie choinki, które nastąpi 6 grudnia. Świąteczne kolędowanie będzie nam towarzyszyć przy spożywaniu jadalnych kasztanów. Pomiędzy straganami kupców z Polski, Łotwy, Litwy, Węgier, Ukrainy, Niemiec, Austrii i Holandii będzie się przechadzał Krasnal Prezentuś.

Jednak najstarszym Jarmarkiem Świątecznym w naszym kraju jest ten, który odbywa się na Rynku Głównym w Krakowie. Tradycyjnie Prezydent Miasta i Metropolita Krakowski podzielą się opłatkiem z mieszkańcami i turystami. Zostanie też zainaugurowany międzynarodowy projekt „Mosty Między Miastami" realizowany pod honorowym patronatem Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Przybliży nam kulturę i tradycje innych krajów europejskich. 6 grudnia przez Kraków przejdzie pochód ok. 100 Mikołajów co niewątpliwie będzie atrakcją dla dzieci. Wspólne kolędowanie powoli wprowadzi nas w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jarmarki stały się nieodłącznym elementem naszej tradycji. Odbywają się także w innych miastach Europy. To zwyczaj zapoczątkowany w średniowieczu. Przetrwał do naszych czasów i stanowi element jednoczący państwa europejskie.

Małgorzata Cieślewicz

Więcej na: www.ttg.com.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)