Trwa ładowanie...

Jaskinia Niedźwiedzi. Rumunia. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Rumunia położna na styku Wschodu i Zachodu jest jednocześnie europejska i egzotyczna. To kraj, który uwodzi niezwykłym pięknem dziewiczej przyrody, przyciąga barwną mieszanką kulturową, inspiruje folklorem i urzeka autentycznością swoich mieszkańców. Wystarczy kilkugodzinna podróż samochodem czy pociągiem, by rozsmakować się w jego różnorodności – krajobrazach Delty Dunaju, urokach średniowiecznych miast Transylwanii, wciągającym, eklektycznym Bukareszcie czy tętniących życiem, nadmorskich kurortach Morza Czarnego. Do zwiedzenia czeka m.in. Jaskinia Niedźwiedzi.

Share
Jaskinia Niedźwiedzi. Rumunia. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Źródło: Ośrodek Informacji Turystycznej Rumunii
d44v0co

Obowiązkowy przejazd z południowej Transylwanii do Bukowiny i Maramureszu to istna podróż w czasie, którą zapewnia wizyta w słynnych malowanych klasztorach Bukowiny, na starówce Sighisoary lub w jednej z wiekowych wiosek w Maramureszu. Odwiedzających Rumunię ujmuje otwartość i gościnność mieszkańców rumuńskich wiosek, wyjątkowa kuchnia oraz doskonałe wina. Rumuńska wieś ze swoimi tradycyjnymi obyczajami, rytuałami i obrzędami pozostaje sercem i duszą tego kraju. Rumunia to niebanalna propozycja i cel podróży dla tych, którzy chcą uciec od miejsc kojarzonych z masową turystyką i odkryć mniej oczywiste miejsca na mapie Europy.

Rumunia – kraj czarujący naturalnym pięknem

Majestatyczne Karpaty, unikatowa pod względem przyrodniczym delta Dunaju oraz rozległe, dziewicze tereny bez śladu ingerencji człowieka czynią ten kraj rajem dla miłośników przyrody. Naturalny potencjał Rumunii zachęca do aktywnego i zdrowego wypoczynku. Do wyboru: wspinaczka, rafting, narciarstwo, jazda konna, lotniarstwo. Można tez zaszyć się w luksusowym spa lub spędzić wakacje na piaszczystym wybrzeżu.

Natura była dla Rumunii wyjątkowo hojna. Karpaty, które zajmują znaczną powierzchnię kraju, zachwycają malowniczymi krajobrazami, dzikimi terenami i łagodnymi wzniesieniami. Podzielone są na trzy główne pasma: Karpaty Wschodnie, Środkowe oraz Zachodnie. Choć stanowią jedną całość, tworzą trzy odrębne regiony, z których każdy stanowi wielką atrakcję dla miłośników gór i przyrody. Rumuńskie Karpaty stały się prawdziwą ostoją dla dzikich zwierząt – są gatunki, które w niektórych partiach gór występują kilkanaście razy częściej niż w analogicznym obszarze Alp. Rejon Karpat w szczególności upodobały sobie niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, kozice, świstaki.

d44v0co

Rumuńskie jaskinie przyciągają nie tylko wytrawnych speleologów, ale także turystów, którzy coraz chętniej schodzą pod ziemię, by podziwiać niezwykłą symfonię kształtów i kolorów, jakie stworzyła natura. W kraju odnaleźć można ok. 11 tys. jaskiń, z których część otwarta jest dla wszystkich zwiedzających, inne wymagają specjalnych rezerwacji, a wejść do nich mogą jedynie specjaliści. Najważniejsze z nich to Peştera Muierilor (Jaskinia Kobiet), Peştera Urşilor (Jaskinia Niedźwiedzi), Gheţarul Scărişoara (Lodowiec Scarisoara) oraz Jaskinie Cormarnic i Popovăţ. Najdłuższą z nich jest Jaskinia Wiatru (Pădurea Craiului Mountains), która ciągnie się aż na 50 km.

*Delta Dunaju *jest drugą co do wielkości i jedną z najlepiej zachowanych w Europie. Posiada status Rezerwatu Biosfery i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przyciąga nie tylko ze względu na bajkowe widoki, ale również dzięki unikatowemu bogactwu flory i fauny. Dzięki imponującej liczbie 5.500 gatunków roślin i zwierząt, zamieszkujących ten teren, *Delta Dunaju *uznana została za trzecie pod względem zróżnicowania przyrodniczego miejsce na świecie, tuż za Wielką Rafą Koralową w Australii i Archipelagiem Galapagos w Ekwadorze.

Na tym obszarze występuje największa koncentracja kolonii ptaków w Europie – wśród nich dostrzec można tak egzotyczne gatunki, pochodzące z odległych zakątków świata, jak choćby egipskie białe pelikany, które co roku przylatują tu wychowywać swoje potomstwo lub arktyczne gęsi, które szukają schronienia przed mroźnymi zimami. Uważni obserwatorzy przyrody doliczyli się 300 gatunków tych zwierząt. Oprócz ptaków, w rejonie natknąć się można na dzikie koty, lisy, wilki, a nawet dziki i jelenie. Ogółem spotkać tu można 3.450 gatunków zwierząt (w tym 160 gatunków ryb) i 1.700 gatunków roślin.

To miejsce, które bez wątpienia docenią amatorzy bliskiego kontaktu z naturą, ale również wszyscy, którzy pragną wyciszenia i powrotu do życia w harmonii z przyrodą i samym sobą. Aby poznać Deltę Dunaju, najlepiej wynająć łódź i zarezerwować kilka dni na zwiedzanie lub wziąć udział w zorganizowanym rejsie. Niezwykły spektakl przyrodniczy zapewniony.

d44v0co

Rumunię można odkrywać na wiele sposobów. Piękny krajobraz, malownicze góry, niewielkie wzniesienia i olbrzymie równiny zachęcają do pieszych wędrówek, szalonej jazdy na rowerze górskim czy puszczenia się konno galopem w siną dal. Warto uciec na chwilę od zatłoczonych szlaków, wyjechać z gwarnych miast i popularnych kurortów, by odpocząć w ciszy i zrelaksować się w otoczeniu ciągle jeszcze dziewiczej przyrody.

Wody termalne i mineralne, błoto o właściwościach terapeutycznych i dostęp do Morza Czarnego – to wszystko sprawia, że Rumunia jest miejscem, które zainteresuje wszystkich dbających o swoje zdrowie i wygląd. Dzięki występowaniu naturalnych źródeł z wodą leczniczą, w kraju rozwinęły się centra balneoterapii, wyspecjalizowane w prowadzeniu zabiegów dobroczynnie wpływających na nasze zdrowie i urodę. Najpopularniejsze centra to: Călimăneşti i Căciulata, Băile Olăneşti, Sonata, Băile Herculane, Băile Felix, Buziaş, Vatra Dornei, Băile Tuşnad, Slănic Moldova, Sângeorz Băi, Eforie Nord oraz Mangalia.

d44v0co

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44v0co
d44v0co