Trwa ładowanie...
d2n9iqv

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką ma już 20 lat! Jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce

20 lat temu, we wrześniu 1997 r., uruchomiono pierwszy odcinek kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką. W krótkim czasie stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Krynicy Zdroju. Do dziś jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolej największą popularnością cieszy się w sezonie zimowym
Kolej największą popularnością cieszy się w sezonie zimowym (Krynica.pl)
d2n9iqv

Choć plany wybudowania kolei pojawiły się już w latach 60. XX w., to uroczyste jej otwarcie odbyło się dopiero we wrześniu 1997 r. Dolna stacja znajduje się w dolinie Czarnego Potoku. Stamtąd sześcioosobowe wagoniki w 7 min. pokonują ponad dwukilometrową odległość, przenosząc pasażerów na najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego.

Aktualnie kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest najdłuższym i jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.
– Wagoniki poruszają się z prędkością 5 m/s, zapewniając komfortową i bezpieczną podróż. W ciągu godziny z atrakcji może skorzystać aż 1600 osób. Będąc już na szczycie, z wysokości 1114 m n.p.m. turyści mogą podziwiać piękny widok na beskidzki krajobraz, a przy dobrej pogodzie zobaczą również słowackie Tatry – mówi Patryk Białokozowicz z Polskich Kolei Linowych.

Kolejka przenosi pasażerów na najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego / PKL

Kolejka bije rekordy

d2n9iqv

Szczyt Jaworzyny Krynickiej to idealne miejsce wypadowe dla pieszych i rowerowych wycieczek. Wzdłuż góry biegną dwa szlaki turystyczne – dłuższy, pięciokilometrowy oraz łatwiejszy trzykilometrowy. Miłośnicy dwóch kółek mogą zjechać ze szczytu na rowerze – korzystając z górskich tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Dostępna jest także ścieżka przyrodniczo-edukacyjna poświęcona najciekawszym obiektom krajobrazowym położonym w okolicy.

Jednak największą popularnością kolej cieszy się w sezonie zimowym. Fani białego szaleństwa mogą korzystać z ponad 8 km zróżnicowanych, naśnieżanych tras narciarskich. To tutaj znajdą również najdłuższą oświetloną trasę w Polsce oraz największy w kraju snowpark – Krynistler.

Sześcioosobowe wagoniki w 7 min. pokonują ponad dwukilometrową odległoś / PKL

– Jaworzyna Krynicka oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się przez około 4-5 miesięcy w roku. Dostępne jest 6 tras zjazdowych, z czego cztery posiadają homologacje FIS. W sezonie zimowym, z uroków tego miejsca korzysta kilkaset tysięcy narciarzy i snowboardzistów – opowiada Białokozowicz z PKL.

d2n9iqv

Polskie Koleje Linowe (wówczas Polskie Koleje Górskie) w 2013 r. nabyły 75 proc. akcji spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Trzy lata później przeprowadzono kompleksową modernizację systemu naśnieżania, planowane jest także wytyczenie kolejnych tras narciarskich.

Zobacz także: Do foodtrucka w drodze nad Morskie Oko

Źródło: Polskie Koleje Linowe

d2n9iqv

Podziel się opinią

Share

d2n9iqv

d2n9iqv