Trwa ładowanie...

Jeśli nie festiwal, to co? Czyli co można zobaczyć w Opolu

Opole to wspaniałe miasto, które przyciąga piękną starówką. Jednak wielu turystom kojarzy się głównie z Festiwalem Polskiej Piosenki – czy wobec tego, że jego tegoroczna edycja prawdopodobnie się nie odbędzie, trzeba rezygnować z przyjazdu do Opola? Nie! Miasto słynie również z innych ciekawych atrakcji. Zobaczcie sami! Może się okazać, że dzięki odwołaniu imprezy poznacie miejsca, o których wcześniej nie mieliście pojęcia. A miasto zyska nowych wiernych fanów.


Jeśli nie festiwal, to co? Czyli co można zobaczyć w OpoluŹródło: Shutterstock.com
d1hhv09
d1hhv09

Prawie jak Wenecja

To romantyczne miejsce rozciąga się od ulicy Piastowskiej i biegnie w stronę Kanału Młynówka, który tak naprawdę jest korytem Odry, oddzielającym centrum Opola od Wyspy Pasieki. Ten fragment najładniej prezentuje się w nocy, ponieważ oświetlony szereg przybrzeżnych kamieniczek odbija się w tafli wody. Powstały obraz niewątpliwie kojarzy się z Wenecją, stąd nazwa tego uroczego zakątka. Iluminacje w kolorach tęczy znakomicie podkreślają piękne detale architektoniczne starego spichlerza, mostów, małej synagogi czy innych budynków wchodzących w skład tego urokliwego zaułku.

Nietypowe zoo

Zoo mieści się na wyspie Bolko i stanowi prawdziwą oazę spokoju dla mieszkających tutaj gatunków, które żyją w bardzo pomysłowych zagrodach. Wybiegi dla zwierząt doskonale wtapiają się w specjalnie zaprojektowaną architekturę krajobrazu. Nie znajdziemy tutaj krat ani wysokich ogrodzeń. Można więc mieć wrażenie, że jest to ogród botaniczny, a nie zoologiczny. Podczas spaceru przywitają nas przyjazne małpki, skaczące pośród zieleni, odizolowane licznymi wyspami i strumieniami, które stanowią naturalną barierę oddzielającą zwierzęta od zwiedzających.

Monumentalna katedra

Wszyscy, którzy znajdą się w Opolu powinni zobaczyć jej piękne wnętrze. To kościół z wielowiekową tradycją, który znajduje się niedaleko Ratusza. Prawdziwymi skarbami są tutaj barokowe ołtarze oraz kamienna chrzcielnica z herbem Opola z XV wieku. Warto zwrócić uwagę również na obraz Matki Boskiej Opolskiej, ukoronowany przez papieża Jana Pawła II. Katedra jest piękną, najbardziej charakterystyczną, gotycką budowlą miasta, która dzięki prawie 80-metrowym ceglanym wieżom króluje nad Śródmieściem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wieża obronna

Wieża Piastowska to niekwestionowany symbol Opola, który należy do najstarszych zabytków obronnych miasta. Historia tej budowli sięga XIII wieku. Niegdyś stał koło niej Zamek Piastowski, który niestety nie przetrwał do naszych czasów. Z wieży można podziwiać malowniczą panoramę Opola. Zabytek ten sąsiaduje z amfiteatrem, z Muzeum Piosenki Polskiej, a także ze stawem zamkowym. Co roku odbywa się tutaj słynny festiwal, a transmitująca imprezę kamera telewizyjna obejmuje wieżę, dzięki czemu jest ona znana każdemu Polakowi.

d1hhv09

Aleją Gwiazd...

Alei Gwiazd Polskiej Piosenki nie mogłoby zabraknąć w Opolu! Pomimo że festiwal organizowany jest od 1963 roku, powstała ona dopiero w 2004 roku. Aleja posiada zbiór kilkudziesięciu odlanych z brązu płyt z nazwiskami i autografami znanych osobowości ze świata muzyki. Możemy ją odnaleźć w samym centrum miasta, tuż obok Ratusza. Spacerując po tym opolskim trakcie, natrafimy na ślady takich artystów jak Irena Santor, Czesław Niemen, Edyta Górniak, Ewa Demarczyk, Marek Grechuta czy zespół Lady Pank.

Ptasie budki

Budki przypominają wyglądem symbol Stolicy Polskiej Piosenki, czyli Wieżę Piastowską. Ptaszki nawiązują zaś do rozśpiewanego Opola, w którym odbywa się wiele wydarzeń muzycznych. Te odlane z brązu nawigatory, umieszczone na wysokości około 2 metrów, mają prowadzić do miejsc, które związane są z krajowym festiwalem. Warto wspomnieć, że budki zostały zaopatrzone w specjalny QR kod, dzięki któremu turysta skanujący go za pomocą aplikacji, ma dostęp do informacji dotyczących miejsca, w którym aktualnie się znajduje.

Urokliwy skansen

Pełno tutaj zabytków z różnych regionów Opolszczyzny, a najstarsze pochodzą z XVII wieku. Zwiedzającym na pewno spodobają się stare chałupy, wiatraki, a także odbudowany kościół, karczma, szkoła wiejska, młyn wodny i kuźnia. We wnętrzach budynków można znaleźć narzędzia rolnicze oraz zabytkowe domowe sprzęty. Do Muzeum Wsi Opolskiej warto udać się chociażby ze względu na organizowane imprezy plenerowe. Przed świętami odbywa się tutaj Jarmark Wielkanocny oraz konkurs pt. „Kroszonki Opolskie”, co po śląsku znaczy – pisanki.

Rejs statkiem po Odrze

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Macie ochotę na kurs statkiem po Odrze? Podczas rejsu można ujrzeć wiele ciekawych zabytków Opola, które z wodnej perspektywy prezentują się o wiele lepiej. Dobrze widać wtedy Opolską Wenecję, Ratusz, Katedrę Opolską, Wieżę Piastowską czy Kościół Franciszków. Statek Opolanin jest w stanie zabrać 75 osób. Dolny pokład jest ogrzewany, a w trakcie wycieczki można napić się kawy lub herbaty. Statek wypływa w pogodne soboty, niedziele i święta, według ustalonego harmonogramu. Pasażerowie są bezpłatnie dowożeni na rejs słynnym czerwonym londyńskim autobusem.

d1hhv09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hhv09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj