Już się zaczęło. "Każdy słyszał, nie każdy widział"
W maju zaczyna się czas, kiedy popołudniom i wieczorom towarzyszy charakterystyczne cykanie. Chodzi o dźwięki wydawane przez jedne z najczęściej spotykanych owadów na łąkach i polach. Każdy wie, że chodzi o świerszcze, niewielu jednak domyśla się, że te odgłosy to coś więcej niż dźwięki natury.
Świerszcz polny, znany z charakterystycznego cykania, jest jednym z najczęściej spotykanych owadów na łąkach i polach. Jego dźwięk powstaje przez pocieranie skrzydeł, co jest typowe dla wielu gatunków prostoskrzydłych. Świerszcze są często mylone z pasikonikami, jednak różnią się wielkością i ubarwieniem.
Cykanie świerszczy
Tego popularnego na naszej szerokości geograficznej owada, wzięli na tapet przyrodnicy z Nadleśnictwa Lipusz i podzielili się kilkoma ciekawostkami. "Każdy słyszał, nie każdy widział" - napisali w poście na Facebooku.
"Jego charakterystyczne cykanie to nie tylko dźwięk natury - to wołanie o miłość, komunikat do samic i ostrzeżenie dla konkurentów" - dodali we wpisie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fenomen na skalę światową. Do Polski zjeżdżają ze wszystkich stron
Co ciekawe, nie wszystkie świerszcze wydają charakterystyczne odgłosy. "Śpiewa tylko samiec. Robi to, by przyciągnąć samicę i odstraszyć rywali" - dodali leśnicy. Ponadto "śpiew" świerszczy uzależniony jest od pogody. Im cieplej, tym świerszcz śpiewa szybciej!
Ciekawostki dotyczące świerszczy
Choć trudno byłoby znaleźć w Polsce osobę, która świerszcza nigdy nie słyszała, o taką, która go nie widziała, będzie o wiele łatwiej. To m.in. dlatego, że świerszcze żyją pod ziemią. "Świerszcz polny kopie norki w ziemi, gdzie chroni się przed drapieżnikami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi" - edukują przedstawiciele Nadleśnictwa Lipusz.
Choć co do zasady świerszcze są roślinożercami, gdy nadarzy się okazja, nie pogardzą martwymi owadami.
Źródło: Facebook @Nadleśnictwo Lipusz, Lasy Państwowe