Trwa ładowanie...

Kadyks. Ograniczono żeglugę ze względu na ataki orek

Hiszpańskie ministerstwo transportu ograniczyło w sierpniu żeglowanie łodzi o długości poniżej 15 m u wybrzeży Kadyksu. Wszystko to ze względu na coraz częściej występujące tam ataki orek na małe jednostki pływające.

Orka u wybrzeży KadyksuOrka u wybrzeży KadyksuŹródło: Adobe Stock
d19iju5
d19iju5

U wybrzeży Kadyksu w ostatnich miesiącach odnotowano wiele incydentów z orkami, które atakują żaglowce i inne małe łodzie, uszkadzając je. Dlatego hiszpańskie ministerstwo transportu zdecydowało się na ograniczenia.

Ataki orek w Hiszpanii

Atak waleni miał miejsce w miniony poniedziałek. Dwa żaglowce zostały zaatakowane przez stado orek, które uderzały w kadłuby z taką siłą, że poważnie uszkodziły stery. Załoga wezwała na pomoc morskie służby ratunkowe, które odholowały łodzie do portu.

Wprowadzenie ograniczeń oznacza, że turyści mają teraz mniejszą możliwość obserwowania orek, ale decyzja władz jest zrozumiała.

Według komunikatu resortu transportu od końca marca było 56 ataków waleni w regionie między przylądkami Trafalgar i Punta Paloma (Tarifa), a służby ratownicze udzieliły pomocy 25 małym statkom.

d19iju5

Zaskakujące zachowanie orek

Zachowanie orek dziwi naukowców. Do ataków waleni na łodzie dochodzi od niedawna i tylko w miejscach dużego ruchu morskiego u wybrzeży Hiszpanii i Portugalii. Niektórzy eksperci twierdzą, że orki po prostu się bawią, inni - że dorosłe osobniki w ten sposób uczą polować młode albo że przyczyną jest ich ciekawość.

Oceanograf z organizacji "Ekolodzy w Akcji" Ana Alderias uważa, że winę ponoszą ludzie, którzy nie respektują norm bezpieczeństwa i za bardzo zbliżają się do zwierząt. Orki mogą chcieć się bronić lub usiłować powstrzymać statki ze względu na jakieś wcześniejsze incydenty i wyrządzoną im krzywdę - twierdzi. Część naukowców tłumaczy zjawisko atakowania łodzi stresem zwierząt morskich zagrożonych wymarciem z powodu zmian klimatycznych.

"Do tej pory nie ma jednego, logicznego wytłumaczenia, to zachowanie waleni jest nowe i zadziwiające" - powiedział biolog Francisco Lopez, cytowany przez dziennik "La Vanguardia". - "Tego typu interakcje ze strony orek stają się rutynowe".

d19iju5

Co ważne, w lecie wzdłuż południowo-zachodnich wybrzeży Hiszpanii zawsze pojawiają się stada orek płynących za ławicami tuńczyków i konkurujących o pożywienie.

Co robić podczas spotkania z orkami?

Orki mogą osiągnąć długość 9 m i kilka ton wagi, z łatwością mogłyby zatopić małe żaglowce o długości 5 m, ale jeszcze do tego nie doszło. Orki nie wykazują też agresywnych zachowań wobec ludzi.

W przypadku natknięcia się na orki u wybrzeży Kadyksu, hiszpańskie ministerstwo transportu radzi wyłączenie silnika (jeżeli łódź ma napęd mechaniczny), zwinięcie żagli, pozostawienie steru na kursie, niehałasowanie i unikanie zbliżania się do zwierząt. Należy także niezwłocznie poinformować służby morskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Biała orka. Rzadki okaz pierwszy raz zauważony u wybrzeży Alaski

d19iju5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19iju5