Trwa ładowanie...
22-02-2011 13:07

Kałków-Godów. Sanktuarium. Wydzielono miejsca modlitwy św. Maksymiliana Kolbego, ks. Jerzego Popiełuszki i prymasa Stefana Wyszyńskiego

Wieś, a właściwie dwie sąsiadujące ze sobą wsie Kałków–Godów, położone w województwie świętokrzyskim. Zwaśnione od dawna miejscowości pogodziła idea wybudowania ośrodka religijnego. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski pogodziły te wioski.

Kałków-Godów. Sanktuarium. Wydzielono miejsca modlitwy św. Maksymiliana Kolbego, ks. Jerzego Popiełuszki i prymasa Stefana WyszyńskiegoŹródło: Hachette Polska
d1x65zc
d1x65zc

W Kałkowie wybudowano kościół parafialny św. Maksymiliana Kolbego, a w Godowie najmłodsze na ziemi kieleckiej sanktuarium maryjne. Obecnie obie wsie stanowią początek Szlaku Milenijnego, prowadzącego do sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski

Zespół kościelnych budynków w Godowie i Kałkowie zaczęto wznosić z chwilą, gdy w Kałkowie w roku 1981 ustanowiono parafię. Dzisiaj kompleks religijny zajmuje powierzchnię 9 ha. W jego skład wchodzi: dwupoziomowa świątynia pod wezwaniem MB Bolesnej Królowej Polski, kamienne stacje drogi krzyżowej, figura Matki Bożej, z białym orłem w koronie u stóp, otoczona różańcem układającym się w kontury Polski, kapliczka Piety, Droga Betlejemska, dzwonnica. Elementem kompleksu jest też monumentalna Golgota Świętokrzyska, czyli martyrologium narodu polskiego. Zbudowano ją w formie starego zamczyska, o wysokości 33 m, z drewnianym 15‑metrowym krzyżem na szczycie. Front budowli zdobią godła państwowe z różnych epok. Na 5 kondygnacjach wydzielono 35 oratoriów (miejsc modlitwy), m.in. św. Maksymiliana Kolbego, ks. Jerzego Popiełuszki, prymasa Stefana Wyszyńskiego, górników z kopalni „Wujek”, ofiar powstania warszawskiego. Centralną budowlą sanktuarium jest kościół MB Bolesnej Królowej Polski, nawiązujący architekturą oraz
wystrojem do stylu barokowego. Przedmiotem kultu jest kopia wizerunku MB Licheńskiej, znajdująca się w ołtarzu głównym kościoła górnego. W świątyni dolnej, w ołtarzu prezbiterium wisi obraz przedstawiający św. Alberta Chmielowskiego, a obok można się pomodlić w kaplicy żołnierzy Armii Krajowej. Na terenie sanktuarium znajduje się również ruchoma Panorama Świętokrzyska, prezentująca w przystępny sposób historię Kielecczyzny. Prowadzona tu działalność religijno-charytatywna ukierunkowana jest na pomoc dzieciom oraz ludziom niepełnosprawnym, dlatego wybudowano na terenie sanktuarium ośrodek rehabilitacji i terapii zajęciowej. Ciekawostką jest minizoo.

Parafia św. Maksymiliana Kolbego
Godów 84a
27-225 Pawłów
041 272 18 88
sanktukalkow@radom.opoka.org.pl+'?' )
www.kalkow.radom.opoka.org.pl

Dojazd
Ze Starachowic drogą wojewódzką nr 42 w kierunku Skarżyska-Kamiennej, po około 6 km, za wsią Stryków, skręcamy w drogę lokalną w prawo, po przejechaniu następnych 4 km jesteśmy na miejscu. Pociągiem do Starachowic, dalej autobusem do samego sanktuarium.

Uroczystości

  1. sobota i niedziela lipca – odpust chorych 14–15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP

Noclegi
Dom pielgrzyma, 047 272 17 30
Konieczna jest rezerwacja.

d1x65zc

Sanktuaria w pobliżu
Skarżysko-Kamienna, Skrzyńsko

Okolica** **

B*odzentyn.* Kościół parafialny św. Stanisława Biskupa – wzniesiony w latach 1440–1452; we wnętrzu renesansowy ołtarz główny, który pochodzi z katedry na Wawelu, a także piękna gotycka Madonna z 1430 roku oraz późnogotycka chrzcielnica z 1492 roku. Krynki. Rezerwat Przyrody Nieożywionej – tzw. skały w Krynkach, czyli uformowane w fantastyczne kształty bloki piaskowca. Wykus – rezerwat w Puszczy Świętokrzyskiej, a także uroczysko, gdzie w 1943 roku stacjonowały partyzanckie oddziały Armii Krajowej. Na historycznej polanie postawiono najpierw drewnianą kapliczkę Matki Bożej, a gdy spłonęła, wymurowano kolejną. Kapliczkę otoczono murem, na którym umieszczone są tabliczki z nazwiskami wszystkich poległych w walce i zmarłych po wyzwoleniu żołnierzy z oddziałów AK „Ponury–Nurt”. Na Wykus prowadzą przez las stacje partyzanckiej drogi krzyżowej; co roku w czerwcu odbywają się tu okolicznościowe uroczystości.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

d1x65zc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1x65zc