Trwa ładowanie...
22-02-2011 13:04

Kalwaria Pacławska. Zobacz Matkę Bożą Słuchającą

Kalwaria Pacławska to wieś w województwie podkarpackim, 6 km od granicy z Ukrainą, założona w 1665 roku przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę (1620–1679), kasztelana lwowskiego i wojewodę podolskiego, pisarza politycznego, historyka i aforystę.

Kalwaria Pacławska. Zobacz Matkę Bożą SłuchającąŹródło: Hachette Polska
d4dmw5p
d4dmw5p

Wieś w województwie podkarpackim, 6 km od granicy z Ukrainą, założona w 1665 roku przez Andrzeja Maksymiliana Fredrę (1620–1679), kasztelana lwowskiego i wojewodę podolskiego, pisarza politycznego, historyka i aforystę.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej

Założycielem sanktuarium pacławskiego był Andrzej Maksymilian Fredro, który dostrzegł w okolicznym krajobrazie podobieństwa do topografii okolic Jerozolimy. W roku 1665 magnat wzniósł na szczycie wzniesienia (465 m n.p.m.) drewniany kościół, a potem klasztor, do którego trzy lata później sprowadził franciszkanów. Na zboczach sąsiednich wzniesień postawił jeszcze 7 drewnianych i 35 murowanych kapliczek drogi krzyżowej, na trasie o długości 1662 m. Działania Fredry wsparł w następnym stuleciu Szczepan Józef Dwernicki, pisarz grodzki z Przemyśla, który zaangażował się w budowę nowego kościoła i kolejnych kaplic. W ciągu pięciu lat na miejscu drewnianej świątyni wybudowano murowaną, w stylu barokowym, pod wezwaniem Znalezienia Krzyża św. W bocznej kaplicy tego kościoła znajduje się dziś cudowny obraz MB Kalwaryjskiej, o wymiarach 81 cm na 119 cm. Matka Boża przedstawiona jest na nim jako Królowa Niebios, na tronie z obłoków. W prawej ręce trzyma berło, na lewej zaś małego Jezusa, który prawą rączką błogosławi
świat. Z powodu nietypowego szczegółu na obrazie – odsłoniętego prawego ucha Madonny, pielgrzymi nazwali ten wizerunek Marii – Matką Bożą Słuchającą. Historia obrazu nie jest znana. Sława otaczała go już w XVII wieku, gdy przechowywany był w kościele franciszkańskim w Kamieńcu Podolskim. Kiedy w roku 1672 Turcy zdobyli Kamieniec, wrzucili podobno obraz Matki Bożej do rzeki. Nie wiadomo, jak trafił do Kalwarii Pacławskiej. Jedno jest pewne, że franciszkanie z Kamieńca kilkakrotnie próbowali go odzyskać. W XVIII i XIX wieku nastąpił rozwój kultu MB Kalwaryjskiej, a w księgach klasztornych odnotowano kolejne cuda. W 1882 roku miała miejsce uroczysta koronacja wizerunku papieskimi koronami. W 50. rocznicę tego wydarzenia, w roku 1932 nałożono na obraz srebrną sukienkę, udekorowaną złotym motywem roślinnym, wykonaną z pielgrzymich wotów. Po wybuchu II wojny światowej obraz ukrywano: najpierw w klasztorze w Czyszkach pod Lwowem, później w klasztorze w Jaśle, ostatecznie zamurowano go w fundamentach
franciszkańskiego kościoła w Krakowie. Zaraz po wyzwoleniu wizerunek powrócił do Kalwarii Pacławskiej.

Klasztor oo. Franciszkanów
Kalwaria Pacławska 40
37-743 Nowosiółki Dydyńskie
016 671 95 44
kalwariap@franciszkanie.pl+'?' )
www.kalwaria.franciszkanie.pl

Dojazd
Z Przemyśla około 20 km na południe, w kierunku Nowosiółek Dydyńskich. Pociągiem do Przemyśla, dalej autobusem lub busami prywatnych linii. Wysiadamy na przystanku w Nowosiółkach Dydyńskich lub w Huwnikach, skąd jeszcze około 3 km pieszo.

Uroczystości
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP

  1. sobota i niedziela po 14 września – Podwyższenie Krzyża św. 4 października – św. Franciszka
d4dmw5p

Noclegi
Dom Pielgrzymaim. bł. Jakuba Strzemię, 016 671 95 55

*Sanktuaria w pobliżu *Jodłówka, Przemyśl, Ustrzyki Dolne Jasień

Okolica

Bolestraszyce. Arboretum – ogród dendrologiczny, założony w 1975 roku na terenie dworu, w którym w połowie XIX wieku mieszkał i pracował znany polski malarz Piotr Michałowski; prezentowana jest tu także stała wystawa ornitologiczna. Krasiczyn. Zamek – jeden z najcenniejszych obiektów renesansowo-‑manierystycznych w Europie, zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku; zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem. Posada Rybotycka. Cerkiew św. Onufrego – najstarsza zachowana cerkiew w Polsce, z XV wieku, murowana, o charakterze religijno-obronnym; w grubych, kamiennych murach do dzisiaj widnieją otwory strzelnicze. Do XVIII wieku cerkiew należała do bazylianów, później była świątynią parafialną, po wysiedleniu w 1945 roku Ukraińców w ramach akcji „Wisła”, została zdewastowana. Podczas remontu w 1966 roku odkryto wewnątrz XVI-wieczne polichromie ścienne, przykryte znacznie późniejszymi warstwami farby. Obecnie odrestaurowany obiekt jest filią Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Sanok. Muzeum Budownictwa Ludowego – jeden z największych skansenów w Europie, prezentujący kulturę grup etnicznych zamieszkujących pogranicze polsko-‑ukraińskie: Bojków, Dolinian, Łemków, Pogórzan.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

d4dmw5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dmw5p