Trwa ładowanie...

Kangbashi. Najdziwniejsze miasto-widmo w Azji

Kangbashi nie jest miastem duchów rodem z horrorów. Ale trzeba przyznać, że jego historia jest co najmniej dziwna, ponieważ prawie nikt w nim nie mieszka. Zaprojektowano je tak, by mogło pomieścić ok. 1,5 mln osób. Tymczasem od momentu powstania po ulicach błąkają się tylko pojedyncze "dusze".

Kangbashi. Najdziwniejsze miasto-widmo w AzjiŹródło: Shutterstock.com
dijeojs
dijeojs

Miasto znajduje się w Mongolii Wewnętrznej, gdzie odkryto spore złoża węgla. Decyzję o jego budowie podjęto w 2004 r. w ramach projektu robót publicznych, których celem był rozwój lokalnej społeczności.

Ordos Kangbashi zajmuje powierzchnię 355 km kw. W założeniu miało w nim mieszkać 1,5 mln ludzi. W rzeczywistości przebywa w nim jednak ok 30 tys. osób.

Zobacz też: Most chińsko-rosyjski. Pierwszy w historii

Jest to największe "opuszczone” miasto w Azji, ale też jedno z najnowocześniejszych na świecie. Powstał w nim olbrzymi plac centralny, reprezentacyjne aleje, hotele, biurowce i apartamentowce. Dla mieszkańców zbudowano szkoły, teatr, budynki administracji miejskiej. Miasto posiada również bogate zaplecze sportowe, nie brakuje także muzeów.

Do największych inwestycji należą Muzeum Ordos i Muzeum Sztuki, które jako jedyne zostało ukończone ze 100 pieczołowicie zaplanowanych budynków w ramach projektu "Ordos 100 Al Weiwei". Niewielu jednak z tego korzysta. Miasto świeci pustkami.

Mimo to nabywców na nieruchomości nie brakuje. Mieszkania w Kangbashi kupują często bogaci Chińczycy. Nie zwiększa to jednak populacji miasta, gdyż są one kupowane pod wynajem, a najemców brak. Większość mieszkań zostało już sprzedanych, a ich właścicielom, póki co, wcale nie spieszno do przeprowadzki się do Kangbashi. Dlatego wciąż pozostaje ono "miastem-widmem".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj