Karczma. Krzywaczka. Miejsce magiczne

Miejsce prawie magiczne. Stara murowana karczma Krzywaczka z początku XVIII wieku z wozownią i zbrojownią. Biel tynków odróżnia ją od typowych karczm na Podhalu i Pogórzu, gdzie króluje modrzewiowe drewno. We wnętrzach karczmy dominują ceglane ściany i sklepienia, co dodaje im specyficznego uroku. Przez środek karczmy wiedzie wyłożony kamieniem przejazd, który niegdyś prowadził z drogi do wozowni.

Karczma. Krzywaczka. Miejsce magiczne
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Oczywiście dziś jest to jedynie ciekawy element aranżacji wnętrza. Wozownia i brukowany podwórzec wykorzystywane są na duże biesiady. Kuchnia bardzo urozmaicona. Są potrawy proste, rodem z chłopskiej chaty, jak golonka góralska, i bardziej wykwintne, jak ryba w sosie na szampanie. Wybornie przyrządzonego pstrąga polecam szczególnie. Tłumy smakoszy z Krakowa przyjeżdżają do Krzywaczki na doskonałe potrawy kuchni szlacheckiej, których w menu jest najwięcej i z których karczma słynie.

Karczma w Krzywaczce
Krzywaczka
(12) 273 11 58
www.karczma-krzywaczka.com.pl

Dojazd samochodem
Drogą nr 52 Głogoczów–Wadowice, 4 km od zjazdu z drogi nr 7

Wybrane z menu

  • Bulion z kołdunami
  • Pstrąg w migdałach
  • Ryba maślana w sosie szampańskim
  • Pierś z kurczaka po normandzku
  • Kotlet schabowy po wiejsku z kapustą
  • Polędwica w czosnku
  • Gicz cielęca
  • Golonka po góralsku
  • Banan lub jabłko w cieście ##Okolica

*Izdebnik *– budynek poczty z końca XVIII wieku.

Kalwaria Zebrzydowska – najsłynniejsza małopolska kalwaria, cel pielgrzymek wiernych do klasztoru i kościoła Bernardynów.

Krzywaczka – w kościele z początku XX wieku cenna XV-wieczna figura Matki Boskiej.

*Lanckorona *– jedno z piękniejszych miasteczek Małopolski z dobrze zachowaną starą drewnianą zabudową; bielone, z wydatnymi okapami domy; kościół z 1336 roku przebudowany w XVI wieku, z licznymi zabytkowymi sprzętami; ruiny XIV‑wiecznego zamku.

Myślenice – kościół parafialny z 1465 roku, z obrazem Matki Boskiej z 1596 roku; kościół późnogotycki cmentarny; przy rynku kilka ciekawych kamieniczek z przełomu XVIII i XIX wieku.

Sułkowice – kościół z 1618 roku.

Wola Radziszewska – drewniany kościółek z przełomu XVI i XVII wieku.

Wygiełzów – Nadwiślański Park Etnograficzny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)