Trwa ładowanie...

Kazachstan, czyli piękny kraj na rozdrożu. Czym przyciągał miliony turystów?

Kazachstan - nazywany sercem Azji Środkowej - to kraj, który aktualnie jest na ustach wielu osób, niestety nie w pozytywnym kontekście. Państwo to od kilku lat próbuje przyciągnąć turystów i ma naprawdę wiele do zaoferowania. Czym zachwyca i czy w świetle aktualnych wydarzeń wciąż będzie bezpieczne dla gości?

Kanion Szaryński - jedno z najpiękniejszych miejsc Kazachstanu Kanion Szaryński - jedno z najpiękniejszych miejsc Kazachstanu Źródło: Adobe Stock, fot: Sergey Dzyuba
duymuzz
duymuzz

Kazachstan to państwo, które w 2021 roku świętowało 30-lecie niepodległości. Powstało w 1991 roku w wyniku rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Kraj ten jest naprawdę ogromny - ma ponad 2,7 mln km kw. powierzchni (pod tym względem zajmuje dziewiąte miejsce na świecie) i w większości jego terytorium zalicza się do Azji Środkowej. Kazachstan graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Rosją.

Stolicą kraju obecnie jest Nur Sułtan (wcześniej noszące nazwy Akmolińsk, Celinograd, Akmoła oraz Astana). Wcześniej - do 1997 roku - były to położone na południu Ałmaty, które do dzisiaj są największym miastem w Kazachstanie. To właśnie tam w ostatnich dniach doszło do licznych starć demonstrantów z policją i wojskiem.

Bez wątpienia najcenniejszym skarbem Kazachstanu jest natura. Bezkresne stepy, malownicze góry czy jeziora zachwycające niesamowitymi kolorami. To wszystko miało przyciągnąć miliony turystów, ale ambitne plany pokrzyżowała nie tylko pandemia, ale i sytuacja w kraju.

Nur-Sułtan zimą Archiwum prywatne
Nur-Sułtan zimą Źródło: Archiwum prywatne, fot: Hanna Szczypiór

Kazachstan - wyjątkowe miejsce na mapie świata

Kazachstan miałam okazję odwiedzić już dwa razy, latem i zimą. Kraj mnie zachwycił, choć oczywiście infrastruktura turystyczna nie jest tak rozwinięta jak np. w sąsiedniej Rosji. Co więcej, dla wielu barierą może być konieczność choć minimalnej znajomości języka rosyjskiego. W Kazachstanie - szczególnie poza dużymi miastami - wiele osób nie posługuje się językiem angielskim. Jednak to, co kraj oferuje gościom, wynagradza wszelkie trudy.

Na drogach i bezdrożach Kazachstanu Archiwum prywatne
Na drogach i bezdrożach Kazachstanu Źródło: Archiwum prywatne, fot: Hanna Szczypiór

Warto wspomnieć, że na terenie kraju znajdują się cztery obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To mauzoleum Ahmeda Chodży Jesewi, petroglify w krajobrazie archeologicznym Tamgały, Szlaki Jedwabne (system szlaków korytarza Chang’an-Tienszan) oraz Saryarka (step i jeziora północnego Kazachstanu).

duymuzz

Poza tym nie brakuje parków narodowych, które miejscami wyglądają jak miejsca wręcz z innej planety. Turyści najczęściej odwiedzają Park Narodowy Burabaj oraz Park Narodowy Ałtynemel słynący z ciekawych formacji skalnych i tzw. śpiewającej wydmy.

Źródło: Hanna Szczypiór, Archiwum prywatne
Formacje skalne w Parku Narodowym Ałtynemel

Wiosną (według wielu to najlepszy moment na odwiedzenie Kazachstanu) oraz latem warto zobaczyć niesamowite jeziora. Kajyngdy - które powstało w wyniku trzęsienia ziemi - zachwyca krystalicznie czystą wodą i podwodnym lasem, widoki są tam wręcz hipnotyzujące. Równie piękny jest kompleks jezior Kolsai nazywany nawet perłą Tienszan.

Źródło: Hanna Szczypiór, Archiwum prywatne
Jezioro Kolsai

Myślicie, że to już wszystko? Zdecydowanie nie. Kazachstan może pochwalić się również własnym Wielkim Kanionem Kolorado - niektórzy mówią, że jest nawet lepszy niż "oryginał". Kanion Szaryński - bo o nim mowa - ma ok. 150 km długości, a jego ściany zbudowane z ostańców piaskowcowych i zlepieńcowych osiągają nawet 200 m wysokości.

Źródło: Hanna Szczypiór, Archiwum prywatne
Kanion Szaryński

Na koniec coś o zimie w Kazachstanie. Choć szczególnie mroźnie bywa w stolicy - która jest drugą najzimniejszą na świecie, więc nie ma się co dziwić - to na południu kraju temperatury są przyjemniejsze. Co więcej, działa tam świetny ośrodek narciarski (Szymbulak), gdzie można poczuć się jak w Alpach, a ceny są zdecydowanie bardziej przystępne niż w Austrii czy Szwajcarii.

Źródło: Hanna Szczypiór, Archiwum prywatne
Ośrodek narciarski Szymbulak

Oczywiście poza wymienionymi przeze mnie miejscami w Kazachstanie jest wiele innych wartych uwagi. Warto je samodzielnie odkryć i odwiedzić ten wyjątkowy kraj, jak tylko będziecie mieć taką okazję. Ostrzegam, że nawet dwa tygodnie to za mało!

Na drogach i bezdrożach Kazachstanu Archiwum prywatne
Na drogach i bezdrożach Kazachstanu Źródło: Archiwum prywatne, fot: Hanna Szczypiór

Jak będzie przyszłość Kazachstanu?

Oczywiście Kazachstan nie jest typowym kierunkiem wakacyjnym, ale od momentu zniesienia obowiązkowych wiz (w 2017 roku) oraz uruchomienia bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski odwiedzali go i turyści z naszego kraju. W sumie gości z zagranicy - jeszcze przed pandemią, czyli w 2019 roku, było ponad 8 mln. Rząd w promocję i rozwój turystyczny kraju zainwestował kilka miliardów dolarów.

duymuzz

Niestety, zaczęła się pandemia, a kiedy pod koniec 2021 roku rozważano przywrócenie ruchu bezwizowego (zawieszonego z powodu COVID-19), kraj ogarnęły zamieszki. Jaka przyszłość czeka Kazachstan? Dziś jeszcze trudno odpowiedzieć na to pytanie.

"Kraj ten stoi u progu wielkiego, historycznego wyboru - pogłębiać autorytaryzm czy się liberalizować, paść ofiarą rosyjskiej agresji wedle scenariusza Donbasu czy postawić na większą samodzielność regionalnego mocarstwa" - pisze Władisław Inoziemcow w "Gazecie Wyborczej".

duymuzz

Osobiście mam nadzieję, że - jak tylko sytuacja się ustabilizuje, a granice zostaną otwarte -  turyści tłumnie wrócą do tego wyjątkowo ładnego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zamieszki w Kazachstanie. Powodem podwyżki cen gazu

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj